taksim terör saldırısında hayatını kaybedenlerin kimlikleri belli oldu

Taksim’deki Terör Saldırısında Hayatını Kaybedenlerin Kimlikleri Belli Oldu

Taksim’deki Terör Saldırısında Hayatını Kaybedenlerin Kimlikleri Belli Oldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beyoğlu patlamasıyla ilgili, “Eylemin talimatının Kobani’den geldiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Bombayı bırakan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce gözaltına alındı” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, büyük bir üzüntü duyduklarını, 6 terör şehidinin olduğunu dile getirerek hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Süleyman Soylu, patlama nedeniyle

1984 İstanbul doğumlu Arzu Özsoy ve

2007 Ereğli doğumlu kızı Yağmur Uçar,

1988 Palu doğumlu Yusuf Meydan,

2013 Seyhan doğumlu Ecrin Meydan,

1982 Gümüşhane doğumlu Adem Topkara ile

1995 Rize doğumlu eşi Mukaddes Elif Topkara’nın

hayatını kaybettiğini açıkladı.

“81 yaralıdan 50’si taburcu edildi”

3 aileden 2’şer kayıp yaşanan saldırıda 81 yaralının olduğu ve 50 kişinin taburcu edildiği bilgisini paylaşan Soylu, “Bunların bir bölümü kulak çınlamasıyla tedbiren hastanede tuttuğumuz kardeşlerimizdi. Doktorlarımız gidebilirler dedikten sonra hepsi evlerine intikal ettiler. 5 yaralımız şu anda yoğun bakımda. 2 yaralımızın durumu da ağır. Yine diğerleri tedbiren hastanede tutuluyorlar. Onlara da Cenabı Allah’tan şifa diliyorum” dedi.

“Bombayı bırakan kişi gözaltına alındı”

Bakan Soylu, bombayı bırakan kişinin ekiplerce gözaltına alındığını duyurdu:

“Bu eylem yapıldığı andan itibaren İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz ve tüm birimlerimiz kaynaklandığı yer, talimatın alındığı yer ve eylemi gerçekleştirenlerle ilgili bir çalışma ortaya koydular. İlk değerlendirmelerden itibaren aynı iz üstündeyiz. Eylemin talimatının Kobani’den geldiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Eylemi yapanın Afrin’den geçtiği konusunda bir değerlendirmemiz var.

Elbetteki bu olay hiç olmasaydı, hiç can kaybımız olmasaydı ama şuanda sınırın ötesinde, sınırın içinde, şehirlerin içerisinde binlerce kahramanımız sadece terörü engellemekle mücadele ediyorlar. Biraz önce olayı yapan, bombayı bırakan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzün  ekipleri tarafından gözaltına alındı. Ondan önce yaklaşık 21 kişi daha gözaltına alınmıştı. özellikle bu konuda gayret gösteren arkadaşlarıma minnettarım. Çünkü eğer yakalanmamış olsalardı nereye gidecekleri konusundaki beyanlarını da verdiler. Nasıl bir operasyonla karşı karşıya kaldığımızı da bu en açık şekilde ifade etmektedir.”

Soruşturma başlatıldı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı meydana gelen patlamayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, olayla ilgili 8 savcı ve 2 başsavcı vekilinin görevlendirildiğini bildirdi. Sosyal medyadan yapılan olumsuz paylaşımlara soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, patlamaya ilişkin sosyal medya hesaplarından yapılan olumsuz haberlere yönelik paylaşımlara, soruşturma başlattı.

Yayın yasağı getirildi Öte yandan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), İstanbul’daki patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

BTK’dan sosyal medyada bant daraltma uygulaması Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), patlama sonrası ortaya çıkan aykırı görüntülere ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulaması yapıldığını duyurdu.

[ads1

Kaynak: TRT HABER

İlginizi Çekebilir

resmi gazete atama görevden alma

Yeni Atama ve Görevden Alma Kararları Resmi Gazetede Yayımlandı!

Yeni Atama ve Görevden Alma Kararları Resmi Gazetede Yayımlandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 22 Mart 2023 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir