Sıra Dışı Bir Van Gezisi

Coğrafyacıların Van Çıkartması!

Sıra Dışı Bir Van Gezisi

Coğrafyacı Gezgin Hülya Gürcü ve bir Grup Coğrafya Öğretmeninin Van ve çevresine yaptığı 10 günlük sıra dışı Van gezisinden…

#VanGezi #VanTuru #VanGezilecekYerler

Van gölü çevresinde gezilecek ve görülecek, doğal ve tarihi güzellikleri bu gezi turu blog yazısında bulabilirsiniz.

10 Günlük Van Gezisi Van Kahvaltısı ile Başladı

Coğrafyacı Gezgin Hülya Gürcü ve bir grup Coğrafya Öğretmeninin Van ve çevresine yapacağı 10 günlük sır dışı Van gezisi Van Kahvaltısı ile başladı.

Van Kahvaltısı sonrası; mavi, yeşil ve tarihin buluştuğu Van Gölü sahilindeki Edremit ilçesini ve bahçelerini gezen grup, güneşin batışını Kız Kalesinin Seyir Terasından izledi.

2. Gün Gevaş ve Akdamar Adası

Gezinin ikinci gününde Gevaş ilçesindeki; Selçuklu Mezarlıklarını, Halime Hatun Kümbeti ve İzettin Şir Camisini gezen grup öğlenden sonra ise Gevaş’ın sahil köylerinden Dokuzağaç (Pendekanıs)’a misafir oldu.

Van’ın eşsiz doğası ve tarihinin yanında misafirperverliğine de tanık olan gruba Ayran aşı ve Van’ın tescilli yemeklerinden Keledoş ikram edildi.

Yemek sonrası semaver çayı içen grup Gevaş’ın eşsiz doğasında yaptıkları doğa gezisinde; dalından meyve koparıp, Artos Dağı’nın eteklerinden çiçek topladı.

Grup daha sonra tekne ile Van Gölünün kalbi olan Akdamar Adasını ve Akdamar Kilisesini gezdi.

3. Gün Urartuların Başkenti Tuşpa

Üçüncü gün Van merkezdeki Van Kalesi, Eski Van Evleri ve Van Müzesine ayıran grup dolu bir gün geçirdi.

Urartulara başkentlik yapmış Tuşpa (Eski Van Şehri) ve Van Kalesini gezen ve gezileri sırasında Vanlı küçük rehberlerden de faydalanan grup kalenin tepesinden, seyrine doyum olmaz; Van şehrini, Van Gölü ve Erek Dağını izledi.

Van Kalesinin hemen alt tarafında bulunan Geleneksel Kerpiç Yapılı Van Evlerini gezen grup ayrıca aynı yerleşkede hediyelik eşya satışı yapılan iş yerlerinde; Van Kilimleri, Savatlı Gümüş İşlemeciliği ve Van Kedisi ile tanışma fırsatı buldu.

Grup gezinin üçüncü gününe, Türkiye’nin en gözde müzelerinde olan ve hemen Van Kalesinin alt tarafında bulunan Urartu Medeniyetler Müzesini gezerek bitirdi.

4. Gün İstikamet Başkale

Gezinin 4. gününde grup Başkale güzergahına doğru yola çıktı.

İlk Olarak yol üzerindeki Hoşap Kalesi gezildi ardından da yakın zamanda tescillenerek korunma altına alınan Başkale Yavuzlar Köyü Peri Bacaları ve Dere içi Travertenleri gezildi.

Ayrıca grup misafir olduğu bir köy evinde yöresel kıyafetler giyip halay çekmeyi de ihmal etmedi.

5. Gün İstikamet Gürpınar

Grup bir gününü Gürpınar’da bulunan ve Urartuların eşsiz eserlerinden Çavuştepe Kalesi ve kalenin meşhur bekçisi ‘Son Urartulu’ Mehmet Kuşman’a ayırdı.

Grup ayrıca Van Gastronomisinde yavaş yavaş adından söz ettirmeye başlayan Norduz Sofrasının yöresel lezzetlerine de tattı.

6. Gün Çatak

Grup Çatak’ın eşsiz doğası ve rafting ile adrenalin dolu bir gün geçirdi.

7. Gün İstikamet Muradiye Şelalesi

Grup 7. gününü Erciş, Muradiye ve Çaldıran güzergahında geçirdi.

Son üç gün Gün Ahlat, Adilcevaz ve Tatvan

Van Gezisini bitiren grup son gün üç günü Ahlat, Adilcevaz ve Tatvan’ı gezerek Van ve Çevresi Gezisini tamamladı.

TEŞEKKÜR

Bu sıra dışı ve güzel Van Gezisi için Coğrafyacı Gezgin Hülya Gürcü ve Coğrafya Öğretmeni arkadaşlarına ( Ersan Gürcü, Hülya Deniz, Raziye İşler, Coğrafyacı Gezince ve Coğrafi Bakış ) grubu Van’da misafir ederek Vanlıların misafirperverliğini gösteren Gevaş’tan Coğrafya Öğretmeni Adil Feyyat Bey’e çok teşekkür ediyoruz.

İlginizi Çekebilir

Van’da Feci Kaza Ölü ve Yaralılar Var!

Van’da Feci Kaza Ölü ve Yaralılar Var! Van Özalp yolu üzerinde bulunan Sıhke Göleti civarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir