Neslinin Tükendiği Sanılan Anadolu Parsını Van DKMP Paylaştı

Neslinin Tükendiği Sanılan Anadolu Parsını Van DKMP Paylaştı

Türkiye’nin en gizemli hayvanlarından olan ve soyu tükenme tehlikesi altında olan Anadolu Parsı’nın ilk kez paylaşılan görüntüleri sosyal medyadan oldukça ilgi gördü.

Ülkemizde 20. yüzyılın sonlarına doğru soyu tükendiği veya yok olma eşiğinde olduğu düşünülen Anadolu parsı, daha önce de Şırnak ilinin biyoçeşitlilik araştırması kapsamında kurulan fotokapanlara yakalanmış ama görüntüsü net olarak çekilememişti.

Uzun yıllar sonra ilk kez bu kadar net görüntülenen Anadolu parsı, en son 5-6 yıl önce Diyarbakır’da vurulduğu biliniyordu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından yaban hayatına yerleştirilen fotokapanlar tarafından kaydedilen ve Van 14.Bölge Müdürlüğü sosyal medya hesabından paylaşılan Anadolu Parsı görüntüleri hakkında yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi.

‘Anadolu Parsı…

Dört bölgemizde varlığı kanıtlanan Anadolu Parsı.

Emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz’ masajı ile paylaşıldı.

Ülkemize hayırlı olsun.

YERLERİ GİZLİ TUTULUYOR

Yüzlerce mesaj alan paylaşımda özellikle görüntülerin nerede çekildiği sorularına ise

‘Güzel temennileriniz için teşekkür ediyoruz. Tüm DKMP personelinin emeklerine sağlık. Bu arada konum belirtilmediğini tekrar vurgulamak istiyoruz.

Fotokapan görüntülerinde yer belli olmasın diye, farklı bölge isimleri bilerek yazılır. İçiniz rahat olsun. Onlar hepimize emanet.’ cevabı verildi.

Türkiye‘de en son 1974 yılında görüldüğü tahmin edilen ve köylülerce katledilen ve bu topraklarda neslinin tükendiği düşünülen Anadolu leoparı, dört bölgede birden fotokapanlarla görüntülendi.

İLK KEZ VAN DKMP PAYLAŞTI

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde kayıtlara takılan leoparların, görüldükleri yerlerde kalıcı olup olmadıkları ise bilinmiyor.

Anadolu Parsı’nın görüntüleri ilk defa geçtiğimiz günlerde Orman Genel Müdürlüğü’nde (OGM) düzenlenen ‘Dünya Biyoçeşitlilik Günü’ etkinliğinde yayımlandı ve Van 14.Bölge Müdürlüğü sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda da oldukça ilgi gördü.

Leoparların güvenliği için görüntülendikleri yerler gizli tutuluyor.

#van #dkmp #anadoluparsı

İlginizi Çekebilir

MHP Van Milletvekili aday adayları belli oldu!

MHP Van Milletvekili aday adayları belli oldu! Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 28. Dönem Milletvekili Genel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir