Vangölü Mollakasım Plajı
Vangölü Mavi Bayraklı Mollaksım Plajı

Mollakasım Plajına 2. Kez Mavi Bayrak

Van Tuşba Belediyesinin bölgeye kazandırdığı Mollakasım Halk Plajı, 2019 sezonundan da nitelikli plajlara verilen ‘Uluslararası Çevre Ödülü Mavi Bayrak’ almaya ikinci kez hak kazandı.

33 Kriter de Yerine Getirildi

Uluslararası Çevre Ödülü Mavi Bayrak, deniz suyu analizleri, plajı kullananların memnuniyeti, su sporları ve yüzme alanının ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engelliler için sağlanan olanaklar gibi 33 kriterin tümünü yerine getirdiği için Türkiye’de ilk kez denizlerin kıyı şeridinin dışında Tuşba Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Mollakasım Halk Plajı’na verilmişti.

Tuşba Belediyesi, her yıl yenilenmesi gereken Uluslararası Çevre Ödülü Mavi Bayrak başvurusu üzerine Van’a gelen TÜRÇEV Ulusal Koordinatörü Gülşen Narin ve TÜRÇEV Ulusal Koordinatörü Yardımcısı Mert Şanlı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’ne Mühendis Müge Şanal’dan oluşan heyet gün boyu halk plajında incelemelerde bulunarak, 33 kriteri tek tek ele aldılar.

Vangölü Mollakasım Plajı
Vangölü Mavi Bayraklı Mollakasım Plajı

Belediye tarafından 33 kriterin tamamını yerine getirildiğini tespit eden heyet daha sonra Tuşba Belediyesi’ne geçerek Belediye Başkanı Salih Akman’ı makamında ziyaret edip Uluslararası Çevre Ödülü Mavi Bayrak’ı takdim ettiler.

Kendisine makamında ziyaret ederek Mavi Bayrağı takdim eden TÜRÇEV ve Kültür Turizm Bakanlığı heyetini kabul eden Başkan Akman, ‘2019 yılı için Mavi Bayrağımız hayırlı ve uğurlu olsun’ dedi.

Mavi Bayrak Demek Örnek Plaj Demek

Van Gölü’nün güzelliği ve temizliğinin bu ödülle taçlandırılarak tescillendirdiklerini kaydeden Başkan Akman, “Mavi bayrak temiz ve örnek plaj demek. Tabii ki de bu gurur Tuşba’nın. Sadece bu güzellikleri yapmakla olmuyor. Önemli olan bu yapılanları korumak ve temiz tutmaktır” dedi

Mavi bayrak denince akla ilk gelen deniz temizliği olduğunu, ancak mavi bayrak aynı zamanda güvenli, sağlıklı, temiz bir çevrenin de sembolü olduğunu belirten Başkan Akman, “Plajın sadece suyunu temizliğinden ibaret değildir. Bunun yanı sıra 33 kriter çerçevesinde değerlendiriliyor. Bunu için mavi bayrağı almak zor, fakat kaybetmek çok kolaydır. Mavi Bayrağımız bu yılda plajımızda dalgalanacak. Bu da Tuşba Belediyemizin çevreye olan duyarlılığının simgesidir. İnşallah bundan sonra her sene Mavi Bayrağı almaya hak kazanacağız” şeklinde konuştu.

Vangölü Mollakasım Plajı
Vangölü Mavi Bayraklı Mollakasım Plajı

Her Yıl Yenileniyor

Mavi Bayrak; Her yıl yenilenmesi gerektiği için Tuşba Belediyesi tarafından bu yıl yapılan başvuru üzerine TÜRÇEV ve Kültür Turizm Bakanlığı’ndan gelen bir heyet tarafından yapılan inceleme sonucunda aranan tüm
şartların yerine getirildiği için Uluslararası Çevre Ödülü olan ‘Mavi Bayrak’ Haziran-Eylül ayları arasında bir kez daha Mollakasım Halk Plajı’nda dalgalanmaya hak kazandı. Yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği, çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi, plaj düzeni ve emniyetinin sağlanması ile çevre yönetimi gibi 33 kriter bulunmaktadır.

Bu kriterler kontrol edildikten sonra sezon boyunca Mavi Bayrak asılmaktadır. Sezon bitiminde mevcut Mavi Bayrak kaldırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Van’da Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Kesin Listesi Belli Oldu!

Van’da Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Kesin Listesi Belli Oldu! AK Parti’de milletvekilliği aday adaylığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir