Van Köşe Yazıları

Mehleden Geçen Oğlan

Van YYÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sait Ebinç Hocamızın ‘Mehleden Geçen Oğlan Meni Yar Seçen Oğlan’ yazısını okurken hem tebessüm edecek  hem maziye dalacaksınız.

Evvelki gün mağrip zamanı Yoğurtçuoğlu suvağından geçerken sokak başında gözüme ilişti bu yazı. Pek hoşuma gitti. Sokağın başında bütün mahalleye meydan okuyan bu hicrânlı manifestolu çığlığın iç içe geçmiş muhtelif anlamları olmalı.

Bunlardan ilki: Hayat felsefesi olarak yanlış anlaşılmış bir delikanlılık mesleğini tercih eden yeni yetmelerin ilk hicrânlı ve karşılık bulmamış hâzin bir aşkın çığlığı olmalı.

İkincisi; Ben sevdim “Nelet gelsin bu aşka” mehellede bu aşkın kıymetini kimse bilmedi.

Üçüncüsü; mahallede bundan herkesin haberi olsun.

Dürdüncüsü; dertler kısmına girer. Aşık olunan kızdan yüz bulmamıştır ya da kızın ailesi bizim elin ipsiz sapsızına verecek kızımız yoktur demiştir. Bunlar bu duvar yazısının çok esâslı isyâna dönüşen çığlık nedenleri olabilir. Buna benzer hicrânlı karşılık bulmamış hâzin bir âşkın inkısârlı menifestosunu bir vakitler Van’da Üniversitenin münübüs hattında çalışan bir münübüsçünün münübüsünün dikiz aynasına yazdığı ” Hani mana gelecağtın itin kızı!” cümlesinde ifadesini bulan harika bir yazıda da okumuştum

Sait Ebinç Hocamızın diğer yazısı için tıklayın

İlginizi Çekebilir

Karın Keyfe Dönüştüğü En Komik Anlar

Karın Keyfe Dönüştüğü En Komik Anlar Karın keyfe dönüştüğü en komik anları sizler için derlerim… …

Bir Yorum

  1. Bende güzel bir duvar yazısı okumuştum” oynak şarkılar çaldiginda yanimdaydin, hüzünlü şarkılar çalıyor şimdi nerdesin zalım” ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir