Van'da Eski Kış Geceleri

Mavi Fularlılar Van’da Eski Kış Gecelerini Anlattı

Mavi Fularlılar Van’da Eski Kış Gecelerini Anlattı

Van yemek ve mutfak kültürünü gönüllü olarak tanıtan kadınlardan oluşan ve kendilerini ‘Mavi Fularlılar’ olarak adlandıran grup bu kez de Van’da eski kış gecelerini tanıttı.

Daha önceden; Van Yemeklerini, Van Kahvaltısını, Van’ın tescilli yemeklerinden Keledoş’u, Van’da Çay Kültürünü, Van’da Ramazan Sofrasını ve Van Balığı Pişirme Çeşitlerini ulusal kanallarda tanıtan Mavi Fularlı Kadınlar bu kez de, Van’ın dünyaya açılan penceresi olan Kanal M televizyonunda Öner Çayırlı’nın sunduğu ‘Kim Ne Yapıyor?’ programına konuk olup Van’daki eski kış gecelerini anlattılar.

Mavi Fularlılar Grubu üyelerinden Hatice Yaşar Türkmen’in evinde yapılan programına Halk Müziği Sanatçıları Yusuf Sahik ve Nurhan Atmaca da Van Türküleri ile ayrı bir renk kattı.

Kuzine sobada pişirilen; Van Pastası, hedik, kavurga, kestane  ve yazdan kurutulmuş nevaleler ile çay eşliğinde yapılan programda Van’daki eski kış gecelerinde neler yapıldığı konuşuldu. Türküler, maniler ve şiirler okundu.

Mavi Fularlı Kadınların temsilcisi Nuran Demirhan; grup arkadaşları ile birlikte Van Mutfak ve Yemek Kültürünü anlatmaya devam ettiklerini, kaybolan değerleri gün yüzüne çıkararak bunları yaşatmayı amaçladıklarını belirtti.

Van’daki diğer güncel haberleri için TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

van tescilli patentle coğrafi işaretli ürünler yemekler

Van’ın Coğrafi İşaret Almak İçin Müracaat Edilip Tescil Bekleyen Ürünleri

Van’ın Coğrafi İşaret Almak İçin Müracaat Edilip Tescil Bekleyen Ürünleri Kentlerin değerlerini tescilleyip sahiplendiği, yöresel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir