Keşiş Gölü ve Yaylası Doğa Gezisi

Vadi Doğa Sporları Kulübü, doğası ve tarihi ile eşsiz bir güzellik sunan, Van Gürpınar’da bulunan Keşiş Gölü ve Yaylasına Doğa Gezisi yaptı…

Keşiş Gölü ve Yaylası Nerede?

Turna Gölü, yöredeki ismiyle Keşiş Gölü yapay bir göl olarak başlatılmış ise de asırlara dayalı bir gelişmeyle doğal bir göl, zengin bir sulak alan ve kuş cenneti halini almıştır. Van’a 30 km. mesafede, Gürpınar sınırları içinde yer alan Turna Gölü, Kuh, Kazan ve Erek dağlarının tepesinde, zirvedeki bir düzlükte bulunuyor. Turna Gölü’ne ulaşmak için araçla yarım saatlik bir tırmanış gerçekleştirmeniz gerekiyor. Göl, alanda üreyen ve konaklayan turnalardan dolayı bu ismi almış.

Turna Gölü, her tarafından buz gibi kaynak sularının fışkırdığı bir yaylada yer alıyor. Tamamı sazlıklarla kaplı. Gölün orta kısımları kuşların barınma alanı. Göl yüzeyi yağışlara bağlı olarak en az 4 – 7 km2’lik bir alanı kaplıyor.

İlkbaharın gelmesi ile birlikte Turna Gölü Yaylası, tamamen çiçeklerle bezeniyor. Eriyen kar sularının da etkisiyle kaynak suları coşuyor, yaylanın her tarafı yeşile boyanıyor. Havaların ısınması ile birlikte Gürpınar ilçesinden, özellikle de yaylaya yakın köylerden bu muhteşem yeşil alana göç başlıyor. Edremit ilçesine bağlı Çiçekli Beldesi’ndeki köylerden de buraya, yazın sıcak günlerini geçirmek için köylüler hayvanlarını getirerek konaklıyorlar..

Fotoğraflar: Numan Çınar

Müzik: Mir Hayrullah Elmas

#DoğaGezisi #VanGürpınar #KeşişGölü

İlginizi Çekebilir

Vanlı İnşaat İşçici İş Kazası Sonucu Hayatını Kaybetti!

Vanlı İnşaat İşçici İş Kazası Sonucu Hayatını Kaybetti!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir