Kapıköy’deki Bu Rezilliğe Kim Dur Diyecek!

Kapıköy’deki Bu Rezilliğe Kim Dur Diyecek!

Van’ın ekonomisine can veren İranlı turistlerin Kapıköy Sınır Kapısında mülteci kampını andıran görüntüleri büyük tepki topladı. Çileye dönüşen Kapıköy’deki görüntüleri manşetine taşıyan Şehrivan Gazetesi;

‘Son günlerde Van’a akın akın gelen ve yeniden kent ekonomisine can suyu olan İranlılar’ın büyük akını Türkiye’nin gündemi oldu. Alışveriş çılgınlığı ve indirimlerinin havada uçuştuğu dönemde en çok alışveriş yapılan kentlerden birisi Van olurken, iki yıl gibi bir süre Kapıköy’ün kapalı kalması nedeniyle kente gelmeyen İranlılar’ın tatilin bitmesiyle birlikte kentten ayrıldığı görüntüler ise utanç yarattı. Birkaç hafta önce başlayan İranlı turistlerin Van’a akını aralıksız sürerken, Kasım ayı indirimlerinden yararlanmak için kente gelen İranlılar’ın kentten ayrılırken yaşadığı muamele hayretlere düşürdü.

Özellikle Cuma günü büyük oranda bir İranlı turist kente girerken, kentte hafta sonu boyunca tam bir alışveriş çılgınlığı yaşandı. Esnafların yüzünün güldüğü süreçte, İranlılar ekonomiye can suyu olurken, Pazar günü itibariyle ise dönüşlerde büyük izdihamlar yaşanmaya başladı.

Modernize edilmesine rağmen geçişlerin hala zor şartlarda yapıldığı, kısıtlı eleman ile pasaport geçişlerinin ağır işlediği Kapıköy’de İranlılar adeta izdiham oluşturdu’ ifadelerine yer verdi.

‘Kapıköy 24 Saat Açık Tutulsun’

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva bu görüntüler için Bakan ve Van Milletvekillerine bir kez daha kapının 24 saat açık tutulması yönünde çağrıda bulundu.

Mülteci Kampı Görüntülerini Andıran Görüntüler İçin Kim Ne Dedi?

Yavuz Kahraman (İş Adamı)

‘Kapıköy sınır kapısından van iline gelen ziyaretçilerin ülkelerine dönüş te yaşadığı eziyet. Tekrar gelirlermi ?’

Arif Karakaş (Gazeteci – Gazetevan)

‘Başka ‘alternatif’ olsa bir daha Van’a asla gelmezler…’

Müslüm Erbay (DOGUSİFED Başkanı)

‘İranlı misafirlerimizi kapıda bekletmek bize yakışmaz. Bir an önce gerekli önlemler alınmalıdır. Gerçekten iranlı turistin gelmesini istiyorsak her türlü kolaylık sağlanmalıdır. Bırakın bekletmeyi, girişte onları çiçek ile karşılamalı, çorba çay ikramı yapmalıyız…’

Murat Beyaz (Turizmci)

‘Dünyanın bütün kara hudut kapılarında yoğun dönemlerde yaşanabilecek görüntüdür. Sarp sınır kapısında da zaman zaman aynı görüntüler yaşanıyor. Sorunun çözümü kapıköy sınır kapısının 12 saat aralıksız hizmet vermesidir. Önemli olan bilinçli olarak turistin soğukta bekletilmemesi!

İshak Kara (Gazeteci – Van Ekspres)

Kapıköy’deki bu rezilliğe kim “Dur” diyecek?

Hakan Meral (Van Güzel)

Van’ın ekonomisine büyük katkı sağlayan iranlı turistler, kapıda yaşanan yoğunluktan ötürü, yağmur altında saatlerce ayakta bekletildi. Sınır kapısında oturacak bir cafe, ihtiyaç için bir wc bulunmaması iranlı turistlerin tepkisine sebep oldu.

#vanhaber #kapıköy #izdiham

İlginizi Çekebilir

van gökyüzü gözlem etkinliği

Van’da Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Devam Ediyor

Van’da Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Devam Ediyor 9 – 12 Haziran tarihleri arasında Diyarbakır Zerzevan’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.