Kanlı Düğün Oyunu Van'da ilgi gördü
Kanlı Düğün Oyunu Van'da ilgi gördü

‘Kanlı Düğün’ Van’da İlgi Gördü

Van İpekyolu Belediyesi’nin katkılarıyla Van Devlet Tiyatrosunda sahneye konulan Francisco Garcia Lorca’nın ‘Kanlı Düğün’ oyunu büyük bir ilgi gördü.

Gholam Reza Yarî’nin yönetmenliğinde sahnelenen oyunu Van HDP Milletvekili Muazzez Orhan, İpekyolu Belediye Eş Başkanı Azim Yacan ve çok sayıda tiyatro sever izledi.

Yirminci yüzyılın en önemli ozanlarından ve oyun yazarlarından Lorca’nın oyunlarından olan ‘Kanlı Düğün’ İspanyanın Almeria şehrinde geçen bir gazete haberidir. Lorca bu haberi okuduktan sonra uzun bir süre etkisinde kalır. Olayı düş dünyasında yeniden kuran yazar, basit bir gazete haberini kozmik boyutlu bir sanat olayına dönüştürür.

Kanlı Düğün Oyunu İlgi Gördü
Van’de sahne alan Kanlı Düğün Oyunu ilgi gördü

İran Kürtlerinden olan Reza Yarî’nın yönetmenliğinde Nupelda ve Fujan tiyatro ekibinin Kürtçe-Farsça oynadığı oyun büyük alkış aldı.

Oyun bitiminde kısa bir konuşma yapan Yarî, “ben İran Kürdüyüm. Annem beni doğurduğunda tek başınaydı. Çığlıkları üzerine iki Kürt kadın annemin yanına geldi ve benim göbek bağımı bir bıçakla kestiler. Ne mutlu bana ki iki Kürt kadın benim ebem oldu ve yine ne mutlu bana ki şuan bir Kürt şehrinde bu oyunu oynadık. Buraya kadar zahmet edip bizi izlemeye gelen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Nupelda tiyatro topluluğu adına konuşan Ergül Kutlar ise, oyunu izlemeye gelen Van HDP Milletvekili Muazzez Orhan, İpekyolu Belediye Eş Başkanı Azim Yacan ve yurttaşlara teşekkür ederek, İpekyolu Belediyesi’nin katkılarından ötürü mutlu olduklarını ifade etti.

Oyun sonunda Milletvekili Muazzez Orhan, bütün oyuncular nezdinde Gholam Reza Yarî’ye çiçek taktim etti.

Kaynak: Nuçevan Haber

İlginizi Çekebilir

Van’da Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Kesin Listesi Belli Oldu!

Van’da Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Kesin Listesi Belli Oldu! AK Parti’de milletvekilliği aday adaylığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir