‘Kan Kan ile Yıkanmaz’ Deyip Bir Husumeti Daha Bitirdiler

‘Kan Kan ile Yıkanmaz’ Deyip Bir Husumeti Daha Bitirdiler

Van’da aralarında husumet bulunan 2 aile barıştırıldı. Van Çaldıran ilçesinde aralarında husumet bulunan iki aile için barış yemeği düzenlendi.

Van çaldıran ilçesinde Beyazsu ve Çelik aileleri arasında bir kişinin ölümüyle başlayan husumet son buldu. 2 aile düzenlenen barış yemeğinde barıştırıldı.

Okunan duaların ardından, Beyazsu ve Çelik ailelerinin büyükleri çağırılarak el sıkıştı ve bu barışın bozulmaması için söz verildi. Kısa birer konuşma yapan aile mensupları, bu barış yemeğinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, teşekkür ettiler.

İstanbul Gaziosmanpaşa’da yaklaşık 1 yıl önce Beyazsu ve Çelik aileleri arasında çıkan kavgada Barış Beyazsu hayatını kaybetmişti. Kan davasının başlamaması için bir yıldır süren görüşmeler sonuç verdi. İki aile, yetkililer ve kanaat önderlerinin araya girmesiyle barıştırıldı.

Van’da aralarında husumet bulunan iki aile Van Dernekler Federasyonu tarafından barıştırıldı. İki aile için dün barış yemeği düzenlendi.

Van çaldıran ilçesinde aralarında husumet bulunan Beyazsu ve Çelik aileleri arasında yaklaşık bin kişilik barış yemeği düzenlendi. Kısa birer konuşma yapan aile mensupları, bu barış yemeğinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, teşekkür ettiler.

Dün düzenlenen törene Van Dernekler Federasyonu başkanı Fatih Yağız, Siirt Şirvan Dernekler Federasyonu Başkanı Cabbar Barış, Gevdan Aşiret Lideri Mehmet Aslan, Çaldıran Ziraat Odası Başkanı Sayın Nesim Ertupçu, eski Çaldıran Belediye Başkanı Muzaffer Yıldırım ile aile büyükleri katıldı.

OLAYI TAKİP EDEN HERKESE TEŞEKKÜRLER

Eski Belediye Başkanı Muzaffer Yıldırım, Buraya Barış için gelen herkese teşekkürler. İstanbul’dan buraya kadar takip edip aileyi bir araya getiren herkese sonsuz teşekkürler.

BARIŞTA EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER

Çaldıran Ziraat Odası Başkanı Sayın Nesim Ertupçu ise, Bu tür davalar bundan önce olduğu gibi bundan sonra da devam edecek barışta emeği geçen Van ve Güneydoğu Anadolu Federasyon başkanlarına ve aşiret reisine ayrı ayrı teşekkürler.

Gevdan Aşiret Lideri Mehmet Aslan “Ne yazık ki bir yıl önce İstanbul’da tatsız bir hadise yaşandı. Yaklaşık 3 aydır iki taraf aile ile görüştük. İki tarafta bizi kırmadı. Allah her iki taraftan da razı olsun. Kan kan ile yıkanmaz. Ancak kan su ile yıkanır. İki tarafın sağduyulu yaklaşımı için teşekkürler” dedi.  

İKİ AİLEYE MİNNETTARIZ

Van FED Başkanı Fatih Yağız, “İki aileye minnettarız teşekkürler. Aile bu toplumun kadrini kıymetini bilip affettiler. İkisi de bizim evladımızdır.

40 yıl önce bu topraklardan çıkmış bu topraklardan çıkmış İstanbul’da yaşamaktayım. Ama doğup büyüdüğümüz memleketi asla unutmuyoruz. Bir kazayla olmuş bir durumdur. Bizi sevindiren gururlandıran ve onurlandıran büyüklerimizin desteğiyle iki ailenin bir araya gelmesidir. Emekleri geçen bütün dost ve akrabalara teşekkürler.

DÜŞMANLIK KÜRTLERİN KANAYAN YARASIDIR

Şirvan Federasyon Başkanı Cabbar Barış, “Bundan 8 ay önce İstanbul Gaziosmanpaşa karayolları mahallesinde bir Vanlı genç ile Siirtli gencin kavgaları sonucu taş darbesi ile uzun süre komada kaldıktan sonra Vanlı genç hayata veda etti. İkinci bir canın gitmemesi adına harekete geçtik.

Örf adetlerimiz lanet olası kan davası uzun süreli düşmanlıklar Kürtlerin en çok kanayan yaralarından bir tanesidir. O yara daha çok derinleşmeden kangrenleşmeden nasıl önüne geçebiliriz neşteri vurabiliriz hesapları yaptık. Çok geniş yelpazede dostlarla ailelerle uzun uzun sohbetler sonrası barışa döndürdük.

İKİ GENCİN RÜZGARINA KAPILMAYAN TOPLUM BENİ MUTLU ETTİ

Sanatçımız Kazo, Van Dernekler Federasyonu, Çocuğun dayılar çok büyük fedakarlık yaptılar. Babası yüreğinden feragat etti. Siirtli ailemizin olaya pozitif yaklaşması kendi acıları gibi görmesi barış ile sonuçlanması için herkes büyük bir çaba gösterdi.

İki gencin rüzgârına kapılmayan bir toplum gördüm. İlk defa Kürtlerin barışa inandıklarını gördüm.

BARIŞLA SONUÇLANMASI BİZİ MUTLU ETTİ

Bir gencimizi toprağa birini ise cezaevine gönderdik ama bunun sonucunda başka gençlerin de hayatına mal olmaması için başkanlarımızla Aşiret reisimiz ile son noktayı koyduk ve barışla sonuçlandırdık emeği geçenlere teşekkürler.” dedi.

Kaynak: Van Ekspres

Diğer Güncel Haberler İçin TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

Van-Hakkari İl Sınırları Değişti!

Van-Hakkari il sınırları değişti! Van-Hakkari karayolu üzerinde bulunan Karasu mevkiinde bulunan Van-Hakkari il sınır tabelasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir