Van Haberleri
Van'ın Zam Şampiyonu

İşte Van’ın Zam Şampiyonu

TÜİK Van Bölge Müdürü Özer COŞKUN’un verdiği bilgiye göre; TÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,69 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 19,50 oranında artış gösterdiğini belirtti.

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 1,72’lik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 23,82 oranında artış meydana geldi.

COŞKUN,” Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 6,77’lik oran ile alkollü içecekler ve tütün grubunda olurken, düşüş gösteren grup ise yüzde 0,30 ile haberleşme oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 7,40’lık oranla alkollü içecekler ve tütün grubunda olurken, tek düşüş gösteren grup ise yüzde 0,54 ile haberleşme oldu.

“Van’da Nisan Ayının Zam Şampiyonu Kuru Soğan Oldu”

Coşkun’un verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde limon yüzde 31,90 ve kuru soğan yüzde 31,55’lik oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van İlinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise kuru soğan yüzde 42,47’lik artış ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 31,45 oranındaki artışla limon takip etti.

Patlıcan ise yüzde 50,68’lik bir oranda değer kaybederek Nisan ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 48,20 oranında değer kaybeden patlıcan en fazla ucuzlayan ürün oldu.

Öte yandan Yİ-ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 2,98’lik bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 30,12 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 4,96, imalat sanayi sektöründe yüzde 2,86, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 3,45 ve su sektöründe yüzde 0,36 oranında artışlar meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 5,29’luk oranla enerji grubunda olurken, en yüksek yıllık artış ise yüzde 47,55’lik oranla yine enerji grubunda gerçekleşti.

Kaynak; VandaHaber

İlginizi Çekebilir

Van Edremit Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Duyurdu

Van Edremit Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Duyurdu Van‘ın Edremit Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı hazırlıklarını birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.