İstanbul’da Yapılacak Van Tanıtım Günleri İçin Hazırlıklar Devam Ediyor

İstanbul’da Yapılacak Van Tanıtım Günleri İçin Hazırlıklar Devam Ediyor

Van Dernekler Federasyonu( VAN FED) “Van İstanbul’da” sloganı ile İstanbul Yenikapı Kongre ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenecek olan “Van Tanıtım Günleri” etkinliğine hazırlanıyor.

20-23 Ekim 2022 tarihinde yapılması planlanan etkinlik ile kentin tarihi ve kültürel değerleri İstanbul’a taşınacak.


Merkezi İstanbul’da bulunan Van Dernekler Federasyonu (VAN FED), zengin miraslı Van’ı, kültür turizmi başta olmak üzere, inanç, doğa, su ve sağlık turizmini İstanbul’da tanıtmak amacı ile 2022 yılında İstanbul Yenikapı’da Van Tanıtım Günleri gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

“VAN’A SAHİP ÇIKILMASI GEREKİYOR ”

Van Tanıtım Günleri hakkında konuşan VAN FED Başkanı Fatih Yağız, “Amacımız Van’ı en iyi şekilde tanıtmaktır. 20 – 23 Ekim’de Van tanıtım günler halk buluşması yapılacaktır. Tanıtım günlerinde kurulacak olan stantlarla Van’ı en iyi şekilde tanıtacağız. Van’ın tanıtımını İstanbul’a taşıyarak kendi memleketimizin samimiyetini kuracağız.” dedi.

VAN MİLYONLARA TANITILACAK

Sivil Toplum Kuruluşları, vakıflar, Vanlı iş adamları ve turizm acentelerinin de yer alacağı tanıtım günleri ile kültür, turizm cenneti olan Van, Dünya başkenti İstanbul’a taşınacak. 4 gün süre ile açık olacak olan tanıtım günleri, kültürel sergi stantları, yöresel ürün stantları, Vanlı iş adamlarının sahibi olduğu birbirinden değerli markaların yer aldığı etkinlikte; aynı zamanda 3 boyutlu kültürel maketler, folklor gösterileri, sahne programları ile Van Kültürü en güzel şekilde ziyaretçilerin beğenisine ve ilgisine sunulacak.

Yapılacak olan Van Tanıtım Günleri’nde, Van’ı tanıtarak kent turizmi canlandırılması, İstanbul’da yaşayan Vanlıların bir araya gelmesinin sağlanması ve Van’ın kültürünün herkese tanıtılması amaçlanıyor.

VAN LEZZETLERİ BAŞKÖŞEDE YERİNİ ALACAK

Birbirinden güzel Van lezzetlerinin yer alacağı tanıtım günlerinde Van’ın meşhur Van Kahvaltısı başta olmak üzere ayran aşı, borani, inci kefali, keledoş, tandırda balık, kürt köftesi, Helise, sengeser gibi Van’ın tescillenmiş ürünleri de yer alacak.

VAN’IN TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİ YER ALACAK

Van’ın tarihi ve kültürel değerleri de etkinlik alanına taşınacak. Van’ın meşhur el sanatlarından olan Van Kilimi, savat gümüş işlemeciliği, ahşap oymacılığı, Van yöresel halk oyunlarının da sergileneceği etkinlikte, Van Gölü, Van Kalesi, Muradiye Şelalesi, Akdamar Adası ve Kilisesi, Erciş Balık Bendi, Hoşap Kalesi gibi tarihi alanların da tanımı yapılarak turizmin kuvvetlenmesi sağlanacak. Ayrıca Van’ın ünlü sokaklarını temsil eden Şemsiyeli Sokak, Kuş Kafesi Sokak ve Kültür Sokağı’nın etkinlik alanında temsili hazırlanarak vatandaşın ilgisinin çekilmesi planlanacak.

EN UZUN HALAY REKORU KIRILACAK

Van’ın olmazsa olmazı halayların da çekileceği Van Tanıtım Günleri’nde en uzun halay denemesi yapılarak rekor kırılması bekleniyor. En uzun halay ile dikkatlerin Van’a çekilmesinin planlandığı etkinlikle Van’ı sadece İstanbul’a değil, Türkiye’ye ardından da tüm ülkelere tanıtılması düşünülüyor.

BİRBİRİNDEN ÜNLÜ İSİMLER SAHNE ALACAK

Birbirinden ünlü isimleri de ağırlayacak olan Van Tanıtım Günleri’nde yerel sanatçılar ve Vanlı dengbejlerin yanı sıra Manuş Baba, Ahmet Aslan, Sevcan Orhan, Aleyna Tilki, Sakiler, Ahura Ritim Grubu sahne alacak.

Birbirinden güzel eserlerini Vanlı vatandaşlar için seslendirecek olan sanatçılar, 4 gün boyunca unutulmayacak anlar yaşatacak.

Diğer Güncel Haberler İçin TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

Van’da Sporcuları Taşıyan Minibüs Devrildi!

Van’da Sporcuları Taşıyan Minibüs Devrildi! Vanin Kalbi Instagram sitesinden edinilen bilgiye göre Van’ın Gürpınar ilçesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir