Van Devlet Tiyatrosu
İstanbul Devlet Tiyatrosu Van'a Geliyor

İstanbul Devlet Tiyatrosu Van’a Geliyor

İstanbul Devlet Tiyatrosu Van’a Geliyor

İstanbul Devlet Tiyatrosu Oyuncularının oynadığı ‘Giydirici’ oyunu, düzenlenen turne kapsamında Van’a geliyor.

20-21 ve 22 Aralık günleri Van Devlet Tiyatrosunda, Van’daki sanatseverlerle buluşacak oynun konusu; II. Dünya Savaşı’nda, ölümüne tiyatro yapan bir grup.

Oyun II. Dünya Savaşı’nın sürdüğü esnada tiyatro yapmak için çabalayan bir kumpanyanın büyük ölçüde kendisiyle, beraberinde savaşla verdiği mücadelesini konu alıyor. Sürekli hava saldırılarının yaşandığı, insanların ansızın yapılacak bir çağrıyla sığınaklara doluşmasının an meselesi olduğu bir atmosferde tiyatro yapmak ve tiyatro izlemek için çabalayan insanların hikâyesi gibi görünüyor başta tüm oyun. Fakat ilerleyen dakikalarda dışarıdaki savaş haricinde kumpanyanın içinde de topsuz tüfeksiz bir savaşın zaman zaman cereyan ettiği görülüyor. Tiyatro sahnesinde olabilmek adına sağlığına hiçe sayanların, sevdikleri uğruna hayatını hiçe sayanların, şöhret uğruna gururlarını hiçe sayanların verdiği bir savaş. Kumpanya tüm aksiliklere rağmen daha önce yüzlerce defa oynadıkları Shakespeare oyunlarını sahneye koymak için insanüstü bir motivasyonla çalışıyor. Bu sürecin işlemesini sağlayan en büyük etken ise giydirici ve Sir arasındaki ilişki. Çoğu zaman ekibi bir arada tutan ve perdenin açılması için ellerinden geleni yapan bu ikili oluyor. Bir oyuncunun, Sir’ün kişisel varoluş kaygıları üzerinden şekillenen oyun aynı zamanda bir kumpanyanın ve beraberindekilerin akıbetini belirliyor.

OYUN KÜNYESİ
Yazan: Ronald Harwood
Çeviren: Ergun Sav
Yöneten: Hakan Çimenser
Oynayanlar: Celal Kadri Kınoğlu, Hakan Çimenser, Rüyam Dirin, Hülya Gülşen, Ebru Demirdöven, Aral Seskir, Osman Tunca Soysal, Sinan Cem Çabuk, Güneş Yakın, Cem Şahin, Suzan Sabancı, Özgün Bayraktar
Süre: 2 saat 5 dakika (2 perde)

Van’daki diğer güncel Kültürel Etkinliklerden haberdar olmak için Tıklayınız

İlginizi Çekebilir

Van Mutfak Gurme Fuarı Yarın Kapılarını Açıyor!

Van Mutfak Gurme Fuarı yarın kapılarını açıyor! Van Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Van’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir