İpekyolu Belediyesi Ahde Vefa
İpekyolu Belediyesi

İpekyolu Belediyesinden Ahde Vefa

İpekyolu Belediyesinden Ahde Vefa

Van kültürünün tanıtılmasına büyük emekler veren ve ‘Bilge Ozan’ olarak anılıp ömrünü Van’a adayan eğitimci Fevzi Levendoğlu’nun adının yaşatılması için İpekyolu Belediyesi tarafından 3 Kasım Cumartesi günü açılışı yapılacak olan Şerefiye Mahallesi, Fevzi Çakmak Caddesinde yapılan Parka Fevzi Levnedoğlu adı verildi.

FEVZİ LEVENDOĞLU KİMDİR?

1927 yılında Van’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Van’da tamamladı. 1953 yılında Sivas Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. 1983 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1953-1964 yılları arasında Van İkinisan İlkokulu’nda öğretmen olarak görev yaptı. 1964-1992 yılları arasında Eğitim Araçları Merkezi müdürlüğünü yaptı. Van Turizm ve Folklor Derneği’ni kurarak 10 yıl bu derneğin başkanlığında bulundu. Uzun yıllar Türkiye Yardım Sevenler Derneği Van Şube başkanlığını yürüttü.

Van yöresi halk kültürü hakkında; maniler, tekerlemeler, türküler, bilmeceler, ninniler, halk oyunları, atasözleri, deyimler, dualar, beddualar, inanışlar ve adetler ile ilgili birçok derleme yapıp bir çok halk kültürü araştırmacısına danışmanlık yaptı. Vanımız ve Folklorumuz isimli bir de kitabı bulunmaktadır. Ömrünü Van kültürüne adayan emekli öğretmen ve gönüllü kültür elçisi Fevzi Levendoğlu  2010 yılında Van Valiliği ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi öncülüğünde “Ahde Vefa” isimli albümünde,  kendisine  ait  “Pişik” ve diğer Van yöresi türkülerini seslendirdi.  Vanspor başta olmak üzere çeşitli dernek ve kuruluşlarda yöneticilik yaptı.

Üç çocuk babası 2011 Van depreminde Aydın’da ki yakınlarının yanına geçici olarak gitmiş memleketinin hasretine fazla dayanamayarak Van’a dönmüştü. Kalp hastası olan Fevzi Levendoğlu geçirdiği kalp krizi sonrası bir süre tedavi görmüş ve 14 Şubat 2012 Sevgililer Gününde çok sevdiği ata baba yurdu, toprağı Van’da vefat etti.

 

İlginizi Çekebilir

Van Kültür Sanat Etkinlikleri

Üvercinka’nın Çok Dilli ve Çok Sesli Konser Şaşırttı!

Üvercinka’nın Çok Dilli ve Çok Sesli Konser Şaşırttı! Van Üvercinka Kültür ve Sanat Merkezi öğrencileri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir