Van Gevaş İnköy
Van Gezilecek Yerler

İnköy

İnköy

Van ili Gevaş ilçesi sınırları içinde bulunan İnköy, Van Gölü kıyısında kurulmuş olan bakir doğası ile mutlaka gezilip-görülmesi gereken eşsiz bir köydür.

Van Gölünün eşsiz koylarından olup doğa sevenlerin ve doğa gruplarının sık sık, doğa yürüyüşleri yaptığı bu köye özel olarak kiralanan tekneler ile de ulaşılabiliyor. Günü birlik piknik amaçlı Van Merkezden gelebileceğiniz gibi yatılı olarak kamp kurabilir veya karavan ile de konaklayabilirsiniz.

Özellikle ilkbahar ayında yeni uyanan muhteşem doğası, yaz aylarında ise masmavi suyu ile bölge halkının, doğa gruplarının ve il dışında gelenlerin uğrak yeridir.  Akdeniz ve Ege koylarını aratmayacak güzellikte olup fotoğraf grupları için eşsiz karelerin yakalanacağı da bir mekandır.

Nasıl Gidilir?

Daha önceden yolu oldukça kötü olan köyün yolu 2018 yılında Van Büyükşehir Belediyesince yeniden yapılıp genişletilmiştir.

Van Merkezine 85 km, Gevaş ilçe merkezine ise 45 km uzaklıkta olup şahsi aracınızla Van merkezden Edremit yolu üzerinde sahil yolunu takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Van Merkezdeki Doğa gruplarının rutin aralıklarla bölgeye düzenlediği doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz.

Doğa Gruplarından Vadi Doğa Sporları Kulübünden Ömer Demez ile 05447836515 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Bisiklet veya motosiklet kullanarak  ulaşmak isteyenler için de yol boyunca Dokuzağaç, Akdamar, Göründü ve Altınsaç.. vb koylarını görebilecekleri muhteşem bir güzergahtır.

Van’ın diğer Doğal Güzellikleri için Tıklayınız

 

İlginizi Çekebilir

Van Sit Alanı Korunacak Alanları

Van’ın Eşsiz Sit Alanları

Van’ın Eşsiz Sit Alanları Sit Alanı Nedir? Ülkemizde korunması gereken pek çok doğal ve tarihi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir