son dakika iç işleri bakanlığı uyarı
İçişleri Bakanlığı Görüntülü Aramalar Konusunda Uyardı!

İçişleri Bakanlığı Görüntülü Aramalar Konusunda Uyardı!

İçişleri Bakanlığı’ndan da ‘görüntülü arama uyarısı: Açmayın, reddedin!

Emniyet, son günlerde sosyal medya üzerinden aramalarla elde edilen görüntüleri kullanarak vatandaşlardan şantaj ve tehdit yoluyla menfaat sağlayanlara karşı dikkatli olunmasını istedi. Bir uyarı da İçişleri Bakanlığı’ndan geldi.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sosyal medya üzerinden aramalarla elde edilen görüntüleri kullanarak vatandaşlardan şantaj ve tehdit yoluyla menfaat sağlayanlara karşı dikkatli olunmasını istedi. 

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının güvenli internet kullanımı için rehberlik amacıyla başlattığı SİBERAY programının Sosyal Medya hesaplarından, son günlerde gündeme gelen, özellikle yurt dışı kaynaklı, sosyal medya üzerinden şantaj girişimlerine karşı uyarı yayımlandı.

Uyarıda vatandaşların tanımadıkları kişi ya da hesaplardan Facebook, Instagram veya benzer iletişim programları üzerinden maksatlı ve uygunsuz şekilde görüntülü aranarak kayıt yapıldığı, ardından şantaj ve tehdit yoluyla menfaat elde edilmeye çalışıldığı belirtildi.

Yayımlanan uyarıda vatandaşların bu tür girişimlere karşı dikkatli olmaları, tanımadıkları kişi veya hesaplardan gelen görüntülü aramaları kabul etmemelerinin gerektiği vurgulandı.

Bir uyarı da  İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık tarafından cep telefonlarına gönderilen kısa mesajda “Sosyal medyadan yurt dışı kaynaklı görüntülü aranarak tehdit şantaja  maruz kalmamak için tanımadığınız kişilerden gelen görüntülü aramaları reddediniz” denildi. 

Haber Global

İlginizi Çekebilir

ağrı diyadin şifalı kaplıca

Dondurucu Soğukta Şifalı Jeotermal Keyfi

Dondurucu Soğukta Şifalı Jeotermal Keyfi Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan ve cilt hastalıkları başta olmak üzere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir