HDP'nin Van'daki Halk Oylaması Adayları

HDP’nin Van’daki Halk Oylaması Adayları

HDP‘nin Van’daki Halk Oylaması Adayları

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü tarafından Van’da yerel seçim hazırlıkları devam ediyor.

 Yerel seçim çalışmaları kapsamında Van’ın İpekyolu, Edremit, Çatak, Özalp, Çaldıran, Gürpınar, Başkale ilçelerinde yapılan halk oylaması sonuçlandı.

Halk oylamasında Başkale’de 333, Özalp’ta 200, Edremit’te 241, İpekyolu’nda 441, Gürpınar’da 221, Çatak’ta 186, Çaldıran’da 250 kişi oylamaya katıldı.

Van’ın en büyük ilçesi olan İpekyolu’nda halk oylaması HDP Van İl binasında yapılıyor. Oy kullanımından önce yapılan aday adayı tanıtım toplantısında söz alan HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, “ Kürdistan coğrafyasında AKP ve MHP ittifakına kaybetme temel stratejimizdir. Burada varız, var olacağız. 2015 yılında demokrasi güçlerine başlatılan savaş konsepti aralıksız olarak sürüyor. Soykırım politikalarıyla yaklaşan ittihatçı MHP-AKP bloğu yapılan rejim sonucunun ayağını bu yerel seçimlerle tamamlamak istemektedir. Bu yönüyle tüm imkanlarıyla seferber olan AKP ve MHP ittifakı gerektiğinde devletin resmi ideolojisini savunan tüm partileri bir araya getirmek istemektedir. Bu yerel seçimler bu yüzden bu blokla demokrasi cephesi arasında geçecektir. Devletin bekası gerekçesiyle AKP ve MHP ittifakına karşı birlik olma duruşunu göstermeliyiz.” Diye konuştu.

Aday adaylarının kendilerini halka tanıtmalarının ardından halk oylamasına geçildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, Van’ın İpekyolu, Edremit, Çatak, Özalp, Çaldıran, Gürpınar, Başkale ilçelerinde halk oylaması yaptı.

Halk oylamasında en çok oy alan kişilerin isimleri:

İpekyolu: Şehzade Kurt, Azim Yacan

Özalp: Yakup Almaç, Dilan Örenci

Gürpınar: Kemal Gürler, Rojbin Aktaş

Çatak: Esra Babur, Fazıl Evrim

Çaldıran: Faruk Demir, Leyla Atsak

Başkale: Şengül Polat, Erkan Acar

Edremit: Gülcan Kaçmaz, Seyfettin İtah

Kaynak; VanEkspres

Van’daki diğer güncel haberler için TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

İran açıkladı: Van’a yeni sınır kapısı açılıyor…

İran açıkladı: Van’a yeni sınır kapısı açılıyor… Türkiye-İran arasında ekonomik ilişkileri güçlendirecek yeni adımlar atılıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir