Gürpınar Dengbej Divanı Protokolü Ağırladı

Van’ın Gürpınar ilçesinde ilçe belediyesinin kurduğu dengbejler gecesine Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’de katıldı.

Gürpınar’da gezi ve incelemelerde bulunmak üzere ilçeye giden Vali Bilmez, Gürpınar Belediyesi tarafından her çarşamba düzenlenen bölgenin asırlık geleneğinin yaşatıldığı ‘Dengbej Divanı’ programını izledi.

İlçe merkezinde kurulan divanda, ilçedeki farklı mahallelerden bir araya gelen dengbejler, seslendirdikleri kılamlarla (şarkı) eski geleneklerini yeniden yaşatmaya çalışıyor.

Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği programda konuşan Vali Bilmez, yüz yıllardır süre gelen dengbejlik geleneğinin sürmesini diledi.

Van Gürpınar Dengbej Divanı
Gürpınar Dengbej Divanı Prorokolü Ağırladı

El ele vererek, bölgede kardeşliğin ve huzurun sesini gür bir şekilde çıkaracağını ifade eden Vali Bilmez, memleketin huzurunu kimsenin bozmasına müsaade etmeyeceklerini belirterek şunları söyledi:

 “İnşallah bu dengbejlik geleneği sürekli devam eder. Rabbim birliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Bu dağlara, bu ovalara dengbejler, halaylar ve kardeşlik yakışır. El ele vereceğiz, bu bölgede kardeşliğin ve huzurun sesini gür bir şekilde çıkaracağız. Memleketimizin huzurunu kimsenin bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Dengbejlerimiz, ozanlarımız bu geleneği yaşatmak için gönüllü olarak her Çarşamba günleri bu sanatı icra etmektedirler. Geçmişteki geleneği yeni kuşaklara aktarıyorlar. Burada söylenen parçaların her biri bölgenin geçmişte yaşanmış tarihini anlatıyor. Dengbejlerimize uzun ömür diliyorum.”

Düzenlenen programa Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in yanı sıra, Gürpınar Kaymakamı Fatih Sayar,  Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Çatak Belediye Başkanı Abdurrahman Şeylan, Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari, Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, dengbejler ile ilçe sakinleri katıldı.

Dengbej programının üçüncüsünü düzenlediklerini dile getiren Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış ise, dengbejlik programıyla kaynaşma ortamını, kardeşliği, birliği tesis etmek istediğini söyledi.

İlginizi Çekebilir

Van 2. Tanıtım Günleri Başlıyor!

Van 2. Tanıtım Günleri Başlıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir