Van Gölü Sempozyumu
Gözler Van Gölü Sempozyumunda

Gözler Van Gölü Sempozyumunda

Gözler Van Gölü Sempozyumunda

Van Gölü Sempozyumu; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Büyükşehir Belediyesi, Edremit Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı iş birliğinde, 1-2 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacak.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Gülşen Orhan’ın da onur kurulu üyeleri oldukları sempozyumda, alanlarında uzman birçok akademisyen bildiri sunacak.
 
Sempozyumun paydaşları arasında; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Van Ticaret ve Sanayi Odası, Bitlis Eren Üniversitesi, Bitlis Belediyesi, İpekyolu Belediyesi, Tuşba Belediyesi, Gevaş Belediyesi, Erciş Belediyesi, Tatvan Belediyesi, Ahlat Belediyesi, Adilcevaz Belediyesi, Muradiye Belediyesi, Deniz Ticaret Odası Başkanlığı, Van Gölü Feribot Müdürlüğü, Tatvan Liman Başkanlığı, Van Gölü Aktivistleri gibi birçok kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütü de yer almaktadır.


 
Sempozyum Düzenleme Kurulu Üyeleri Toplandı


 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ev sahipliğinde bir araya gelen sempozyum düzenleme kurulu üyeleri; Van Yüzüncü Yıl üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Edremit Belediye Başkanı Av. İsmail Say, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Mucip Tapan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Suvat Parin, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay ve Edremit  Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Karahan, sempozyumun hazırlık çalışmalarını değerlendirdi. 


 
 
“Van Gölü hakkında bilimsel verilere dayanan bir bilgi alanı oluşturmak amaçlanmaktadır”


 
Sempozyum Düzenleme Kurulu tarafından; ana konusunun “Van Gölü” olarak belirlendiği sempozyumda, sadece Van ve Bitlis için değil Türkiye ve Dünya için de önemli bir ekolojik değer olan, etrafında kurulu havzanın toplum ve kent yaşamı için de çok önemli bir yer tutan Van Gölü hakkında bilimsel verilere dayanan bir bilgi alanı oluşturmanın amaçlandığı aktarıldı.
 
Kurul, iki yılda bir gerçekleştirilmesi planlanan bu sempozyum ile ortaya çıkacak bilgi ve veriler üzerinden Van Gölü’ne ait bir master planına zemin hazırlamak, Van Gölü etrafındaki yatırımlara kaynaklık etmek, Van Gölü’ne sınırı olan il ve ilçelerdeki kamu kurumları ile sivil toplum örgütleri arasında iş birliğine dayalı çalışmalar yapmak hedefinde olduklarını vurguladı.


 
“Bu sempozyumun, Van Gölü’nün bize sunduğu güzelliklere sahip çıktığımızın bir nişanesi olarak algılanmasını umuyorum”


 
Toplantının ardından sempozyum hakkında bilgiler paylaşan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Üniversite olarak Van Gölü’nü merkeze alan her türlü çalışmaya koşulsuz destek vereceklerini ifade ederek, “bu yıl 1’incisi yapılacak olan sempozyumun, Van Gölü’nün tarihsel sürecinden başlayarak; ekoloji, kent, sanat, turizm, sağlık, spor ve daha birçok farklı alanda bilimsel açıdan konu edinecek olması oldukça önemlidir. Bu sempozyumun çıktılarının bizden sonraki nesillere Van Gölü hakkında kaynaklık etmesini ve Van Gölü’nün bize sunduğu güzelliklere sahip çıktığımızın bir nişanesi olarak algılanmasını umuyorum. Böylelikle yapacağımız sempozyumun olumlu etkileri sayesinde Van Gölü de geleceğe taşınmış olacaktır.” dedi.


 
“Bu sempozyum, Van Gölü hakkında daha fazla farkındalık ve bilgi sahibi olmamızı sağlayacak”


 
Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Gülşen Orhan ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının öncülüğünde Van Gölü’nün korunmasına yönelik başlatılan çalışmalar sayesinde, Van Gölü ile ilgili çalışmalara daha fazla ağırlık verildiğini belirten Rektör Şevli, sözlerini “Van Gölü’nü bilimsel verilere dayalı projelerle hayatın merkezine alan bu sempozyum, Van Gölü hakkında daha fazla farkındalık ve bilgi sahibi olmamızı sağlayacak ayrıca şimdiye kadar yapılan çalışmalara da motivasyon ve güç katacaktır. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlatılan, “Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı” değerlendirme toplantısı gerçekleştirilmişti. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’ye bu konudaki destekleri için sonsuz teşekkür ediyoruz. ‘Van Gölü mavi kalsın’ diyerek düzenleyeceğimiz sempozyumun, ilimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyor bu önemli etkinliğimize katkı sunacak tüm paydaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum.” ifadeleriyle tamamladı.


 
Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise; “Sempozyumumuza çok az zaman kaldı. Beklediğimizin üzerinde ilgi gördü. Cumhurbaşkanımızın Kıymetli Eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi ile Çevre ve Şehircilik Bakanımızın katılımları ve buradan çıkan sonuçlar ile ilgili yapılacaklar da çalışmamıza güçlü bir boyut kazandıracaktır.” dedi.
 
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray da “Van Gölü Sempozyumu’nun tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Gerek akademik anlamda, gerek bürokratik ve sivil toplum anlamında önemli bir ilgi ile karşı karşıyayız. Sempozyum ile de bölgemizin kalkınması sürecinde önemli mesajlar alacağımıza inanıyoruz.” dedi.
 
Tam metin teslim tarihinin 31 Mayıs 2021 olduğu sempozyumun bilim ve danışma kurulunda; Prof. Dr. A. Menaf Turan, Prof. Dr. Elvan Ocak, Prof. Dr. Fazıl Şen, Prof. Dr. Fevzi Özgökçe, Prof. Dr. Ferit İzci, Prof. Dr. Mucip Tapan, Prof. Dr. M. Zeydin Yıldız, Prof. Dr. Orhan Deniz, Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, Prof. Dr. Serap Güneş Bilgili, Prof. Dr. Suvat Parin, Prof. Dr. Şevket Alp, Prof. Dr. Zafer Kanberoğlu, Doç. Dr. Ali Özvan, Doç. Dr. Ertuğrul Kankaya, Doç. Dr. Mehmet Şeremet, Doç. Dr. Rahmi Tekin, Doç. Dr. Serkan Kemeç, Doç. Dr. Vural Oyan, Dr. Öğr. Üyesi Çetin Yeşilova, Dr. Öğr. Üyesi Dilara Öztürk, Dr. Öğr. Üyesi Emine Cihangir, Dr. Öğr. Üyesi Erkan Dişli, Dr. Öğr. Üyesi Funda Coşkun, Dr. Öğr. Üyesi Numan Ertaş, Dr. Öğr. Üyesi Sait Ebinç, Öğr. Gör. Ülker Cem Kaplan yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir

Van Kültür Sanat Etkinlikleri

Üvercinka’nın Çok Dilli ve Çok Sesli Konser Şaşırttı!

Üvercinka’nın Çok Dilli ve Çok Sesli Konser Şaşırttı! Van Üvercinka Kültür ve Sanat Merkezi öğrencileri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir