Türkiye Birincisi Van'dan
Tarımda Girişimci Kadın Çiftçi Türkiye Projesi Birincisi Van'dan

Girişimci Kadın Çiftçi Türkiye Birincisi Van’dan

“Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” kapsamında 2019’un en iyi proje ödülleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin iştirakıyla, Bakanlıkda düzenlenen törende sahiplerini buldu.

“Tarladan Sofraya Çiftlikten Çatala”

Kadınların her alanda olduğu gibi, tarımdaki yerinin de oldukça önemli olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli, ”Kadınlar olmasa, biz kendimize, “tarım ülkesiyiz” diyebilir miydik acaba? Yahut kadınlar üretmese, şehirli aç kalmaz mıydı mesela? Veya “bir et nasıl aş olur”, “bir ot nasıl keş olur” düşünebilir miydik acaba? Evet, işte biz bugün tarım diyorsak, hayvancılık diyorsak, gıda diyorsak; bunların kadın elinden çıktığını da biliyoruz demektir! Kadınlarımız, “tarladan sofraya, çiftlikten çatala” kadar, tarımsal üretimin her aşamasında, çok önemli işlevler yüklenmektedir! Yani “toprak ana”nın bereketi, “analarımızın” eliyle katmerlenmekte, bereketine bereket katmaktadır!’ diye konuştu.

Van Haber Haberleri
Tarımda Girişimci Kadın Çiftçileri Türkiye Birincisi Van’dan

Bakan Pakdemirli, Ödül töreninde, Pilot uygulamasına 4 ilde başlanan ve 81 ilde yayılması hedeflenen ‘Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi’nin tebliğ çalışmalarının devam ettiğini ve kısa sürede duyurulacağı haberini de verdi.

‘Kırsal alanda yaşayan kadın çiftçilerimizin, girişimcilik ruhunu, eğitim, istihdam, imkân, hibe gibi desteklerle pekiştirmeyi amaçlıyoruz’ diyen Bakan Pakdemirli, bugüne kadar, 5.242 kadın çiftçiye, İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verildiğini de söyledi.

Türkiye Birincisi Van'dan
Tarımda Girişimci Kadın Çiftçileri Türkiye Birincisi Van’dan

Birinci Van’dan

Konuşmaların ardından projeleri başarılı bulunanlara ödülleri verildi. Van’dan Aslıhan DAMAR “Kaya Balı Üretimi Projesi” ile birincilik, Tunceli’den Gamze Doğan “Ak sarımsağı dağdan alma benden al projesi” ile ikincilik, Erzurum’dan Songül Aktürk ise “Duttan gelen şifa projesi” ile üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Kaynak: Tarım Pusulası

İlginizi Çekebilir

van göç idarasi personel işçi alımı

11’i Van Olmak Üzere Göç İdaresi 60 Personel Alacak

11’i Van Olmak Üzere Göç İdaresi 60 Personel Alacak İç Göç İdaresi Başkanlığı tarafından 60 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.