Eski Van
Eski Çocuk Oyunları

Eski Çocuk Oyunları Gün Yüzüne Çıkıyor

Eski Çocuk Oyunları Gün Yüzüne Çıkıyor

Gevaş Kaymakamlığının destekleriyle unutulmaya yüz tutmuş eski oyunlar gün yüzüne çıkıyor.

Bilgisayar, cep telefonu, internet vs  iletişim araçlarının hızla yaygınlaşmasıyla birlikte , eskiden sokak aralarında, köy meydanlarında, parklarda ve evlerde oynanan, iletişimi güçlendiren, çocukların gelişimleri açısından oldukça önemli bir yer teşkil eden oyunların yerine sanal oyunların daha çok tercih edildiği bir dönemde Gevaş Kaymakamlığının Gevaş Gençlik Merkezinde uyguladığı projeyle çocuklar unutulmaya yüz tutmuş eski oyunları büyük bir zevkle öğreniyor.

Gençlik Lideri Necat Kaçmaz  tarafından verilen eğitimle çocuklar; Melekané, korkané, domînîk, qoze, qore, ip, yüzük vs bir çok oyunu Gevaş Gençlik Merkezinde öğreniyor. Proje ile çocukların bilgisayar oyunlarından az da olsa uzaklaşmalarını sağlayarak, eski oyunların nesilden nesile aktarılarak unutulmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

İp, taş, toprak, çorap, sopa, yüzük vs malzemelerin kullanıldığı oyunlar gençler ve çocuklar tarafından oldukça ilgi görüyor.

Sitemizdeki Eski Kültürümüz ile ilgili içerikler için Tıklayınız

İlginizi Çekebilir

van çaldıran typ işkur sonuçları

Çaldıran’da İŞKUR TYP Sonuçları Açıklandı!

Çaldıran’da İŞKUR TYP Sonuçları Açıklandı! Van’ın   Çaldıran İlçesinde 31.08.2023 Perşembe günü saat 11.00’de  Çaldıran Yavuz Sultan Selim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir