EYT'de Kapsam ve Yaş Düğümü Çözüldü!

EYT’de Kapsam ve Yaş Düğümü Çözüldü!

EYT’de kapsam ve yaş düğümü çözüldü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT’nin tüm detaylarını açıkladı.

İşte Cumhurbaşkanı’nın Konuşmasından Ana Başlıklar:

*Yeni EYT düzenlemesi ile birlikte 9 Eylül 1999 öncesinde işe başlayan kadınlar 20 yıl, erkekler ise 25 yıl çalışma ve prim gün sayısı şartını doldurduklarında yaşı beklemeden emekli olacak.

*Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenleme, eski sistemdeki SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli.

*EYT düzenlemesi ile yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız emekli olma hakkına kavuşuyor.

*Devlet için büyük bir fedakarlık anlamına gelen bu düzenlemeyle artık sistemi her türlü tartışmadan arındırarak yerli yerine oturtacağız

*Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edecek vatandaşlarımız için sosyal sigorta prim teşviki getiriyoruz.

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT düzenlemesinin detayları belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde EYT düzenlemesinin detaylarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, külliye de kameraların karşısına geçerek EYT’nin detaylarını paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan,

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar: Ülkemizdeki sosyal güvenlik sisteminin makul seviyeye getirilmesi konusunda çok adım atmış bir ülkeyiz. Kamu bütçesinde büyük yük bindiren sosyal güvenlik sistemimizi yönetilebilir bir hale getirilmesi için çok çalıştık.  Elbette her düzenleme beraberinde yeni tartışmaları getirdi. Bunlardan biri de 1999 düzenlemesine göre emeklilikte primi doldurduğu halde yaşı bekleyen çalışanların talebidir. Prensip olarak çalıştığı dönemden daha uzun bir süre maaş almanın sürdürülebilir olmadığına inanıyoruz. Ülke ekonomimize yük bindirmemek için uzunca süre buna sıcak bakmadık. 85 milyonun geleceğini düşündüğümüz için konuyu ölçüp biçmeden taahhüt altına girmek istemedik.

Küresel krizin ülkemize etkileri sebebiyle vatandaşımızın yanında olduğumuzu asgari ücret, memur maaşı ve emekli maaşıyla gösterdik.  EYT’de herhangi bir yaş sınırı istenmeyecektir Bugün de emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözme yoluna gidiyoruz. Sistemi tartışmadan arındıracağımıza inanıyorum.  Her konuda olduğu gibi bu düzenlemeyi de milletimiz için yapıyoruz. Tekrar hatırlayacak olursak, emekli olmak için prim günü, sigortalılık süresini ve yaşı tamamlamak gerekiyor. Yaptığımız düzenlemeyle ilk iki şartı baz alıyoruz. EYT’de herhangi bir yaş sınırı istenmeyecektir.

2 milyon 250 bin vatandaşımız emeklilik hakkına kavuşuyor Her yıl istihdamına 1 milyon kişi ekleyen bir ülke olarak dengeyi korumayı başarıyoruz. 2 milyon 200 bin vatandaşımız da emekliliğe kavuşuyor. Borçlanma işlemleri de zaten başlatıldı Yeni düzenleme ile sistemin mali yükünü dengeleyecek çalışmaları da yaptık. Hemen emekli olmak istemeyenler için ayrı bir düzenleme hazırlıyoruz. İşveren için kredi desteği yapılacak. Her vatandaşımızın emeğine ihtiyacımız var. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edecek vatandaşlarımız için düzenleme getiriyoruz.  Taşerondan kadroya alınanlardan hemen emekli olmayı düşünmeyenler için farklı bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz.

E YT ile ilgili düzenlemenin hal sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

İlginizi Çekebilir

van ekmek zammı

Van’da ekmeğe zam geldi! İşte yeni fiyatlar…

Van'da ekmeğe zam geldi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir