Emniyet Asılsız Çocuk Kaçırma Paylaşımlarına Adli İşlem Başlattı

Emniyet Asılsız Çocuk Kaçırma Paylaşımlarına Adli İşlem Başlattı

Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medyada yer alan, “çocukların kaçırılmaya çalışıldığı” içerikli videoların gerçeği yansıtmadığını açıklayarak ilgili paylaşımlar hakkında adli işlem başlattığını duyurdu.

Son günlerde sosyal medya platformları üzerinden halk arasında korku yaratabilecek çocukların kaçırılmaya çalışıldığı iddialar öne sürülmüştü.

Konuyu ele alan Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM),  “çocukların kaçırılmaya çalışıldığı” içerikli videoların gerçek dışı olduğunu belirterek bir açıklama yayınladı.

“İddialar asılsız”

Çocuk kaçırma olayıyla ilgili herhangi bir müracaatın olmadığını ve paylaşımların dezenformasyon amaçlı olduğunu belirten EGM, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden halk arasında korku ve paniğe sebebiyet verebilecek “çocukların kaçırılmaya çalışıldığı” yönünde görseller paylaşıldığı tespit edilmiştir. ‘Çeşitli plakalı araçlar ile çocukların kaçırılacağı’, ‘kılık değiştirip çocuk kaçırıldığı’ şeklinde ifadeler içeren kaçırma iddialarına karşın, bahse konu illerde çocuk kaçırma olaylarının olmadığına dair resmi makamlar tarafından açıklamalar yapılmıştır.

‘Adli işlem başlatıldı’

Bu açıklamalara rağmen benzer paylaşımlara devam edildiği görülmüştür. Yukarıda iddia edildiği kapsamda birimlerimize çocuk kaçırma olayı ile ilgili yapılmış herhangi bir müracaat söz konusu değildir. Bahse konu paylaşımların dezenformasyon içerikli olduğu belirlenmiş olup bu tür paylaşımlara itibar edilmemesi önemle rica olunur. Suç ve suç unsuru içeren paylaşımlarda bulunan şahıslar hakkında gerekli adli işlemlerin başlatıldığı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

İlginizi Çekebilir

resmi gazete son dakika

Yeni Atama ve Görevden Alma Kararnamesi Resmi Gazetede Yayımlandı

Yeni Atama ve Görevden Alma Kararnamesi Resmi Gazetede Yayımlandı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 14 Mart 2023 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir