Dünyaca Ünlü Orkestradan AKM’de İlk Konser

Dünyaca Ünlü Orkestradan AKM’de İlk Konser

Dünyanın en iyi orkestralarından biri olan Londra Filarmoni Orkestrası, “Beyoğlu KültürYolu Festivali” kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde konser verdi.

Bu yıl ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ kapsamında dünyanın en iyi orkestralarından biri olan Londra Filarmoni Orkestrası, Atatürk Kültür Merkezi’nde sahne aldı.

İstanbul’da sanatseverlerle bir araya gelen orkestra, 96 kişilik kadrosuyla konserde özel bir repertuvarı seslendirdi.

Yoğun ilginin yaşandığı konserde, Robin Ticciatti’nin yönetiminde izleyicilerinin karşısına çıkan topluluk, ilk eser olarak Ali Ekber Çiçek’in ‘Haydar Haydar’ türküsünü yorumladı.

Konseri izleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada,

“Bu akşam Londra Filarmoni, ününe uygun bir performans gerçekleştirdi. Seyircilerimizle beraber hem Londra Filarmoni Orkestrası’nın etkili performansını hem de AKM’nin yüzde yüz sonuç veren akustiğini test etmiş olduk. Bu açıdan çok keyifli bir akşamdı” dedi.

‘Bugüne kadar çaldıkları en iyi konser salonu olduklarını söylediler’

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda (CSO) dün akşam da konser veren orkestranın, hem AKM’yi hem de CSO’nun akustiğini, mimarını ve dizaynını çok beğendiklerini aktaran Ersoy, şunları kaydetti:

“Kendileri bir gece önce geçen sene hizmete aldığımız Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yeni binasında çaldılar. İki binayla ilgili hayranlıklarını dile getirdiler. Çok beğenmişler. Hem akustiğini, hem bina dizaynını, mimarisini. Biliyorsunuz dünyanın sayılı konser salonlarında çalıyor Londra Filarmoni.

Bugüne kadar çaldıkları en iyi konser salonu olduklarını söylediler. Bu da bizi mutlu etti. İnşallah bundan sonra İstanbul ve Ankara’da yaşayan vatandaşlarımız bu tarz etkinliklerle pandeminin etkisinin biraz daha azalmasıyla çok buluşacaklar. Özellikle ilkbahara doğru uluslararası marka etkinliklerini hem İstanbul’a hem Ankara’ya getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: Sputnık

#akm #beyoğlukültürfestivali #atatürkkültürmerkezi

İlginizi Çekebilir

van iran sınır kapısı

Van İran Sınır Kapısına ‘Muhteşem Cuma’ Akını

Van İran Sınır Kapısına ‘Muhteşem Cuma’ Akını Dünyaca ünlü markaların başlatmış olduğu ‘Muhteşem Cuma’ indirimlerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir