Doğunun Beyaz Cenneti
Van Başkale Travertenleri İlgi Bekliyor

Doğu’nun Beyaz Cenneti Yol, Bakım ve Tesis Bekliyor

Başkale (Elbak) Kültür Yardımlaşma Dayanışma Ve Kalkınma Derneği Başkale’de bulunan Doğunun Beyaz Cenneti Traventerler ile Yavuzlar köyünde bulunan Peri Bacalarına gezi düzenlendi.

Van’ın Başkale ilçesinde bulunan ve Pamukkale’yi andıran doğa harikası Başkale Travertenleri ile Peri bacaları görenleri şaşırtmaya devam ediyor…

Başkale’ye 35 kilometre uzaklıktaki Dereiçi Mahallesi’nde bulunan travertenler Denizli’nin Pamukkale ilçesindeki doğal oluşumlara benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Travertenler suyunun zamanla yer değiştirmesi ve azalması sebebiyle kısmen kurudu…

Başkale Travertenleri
Van Başkale Travertenleri İlgi Bekliyor

Turistler 35 kilometrelik stabilize yolu aşarak bu doğa harikası yeri görmeye geliyor.

Başkale Elbak Derneği Başkale’nin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ederek tarihi yapılara sahip çıkılması gerektiği mesajını verdi.

Başkale Gezisine Başkale (Elbak) Kültür Yardımlaşma Dayanışma Ve Kalkınma Derneği Başkanı Recep Ayhan, Dernek Yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı müdürü Rezzan Bayram, Van Otelciler Derneği (VODER) başkanı Reşat Yeşilağaç ve çok sayıda kişi katıldı.

“DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMAK GEREKİR

Konuyla ilgili görüşlerini VanEkspres.com’a aktaran Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı müdürü Rezzan Bayram; “Ata, baba memleketim Başkale… Tarihi ve doğal güzellikleriyle, mistik atmosferiyle mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Bayram, Başkale(Elbak) Kültür Yardımlaşma Dayanışma Ve Kalkınma Derneği tarafından düzenlenen geziye dahil oldum. Dernek üyelerinin son derece bilinçli hazırladıkları gezi programı oldukça kapsamlıydı. İlimizin değerlerine sahip çıkmak üzere emek veren derneğin tüm  üyelerini tek tek kutluyor, teşekkür ediyorum.” dedi.

FURAT, TAKLİTLERDEN SAKININ!…

“Dereiçi Travertenlerin Pamukkaleye, Yavuzlar Köyü peribacaları ise Kapadokyaya benzerliği ile Vanadokya isminin taklit edildiğini belirten Başkale derneği yöneticisi Muhsin Furat, Tarih ve doğal güzelliklerin ne ismi ne de cismi taklit edilmemeli, her yer kendine has ismi ile anılmalı ve tanınmalıdır. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

Doğunun Beyaz Cenneti
Doğunun Beyaz Cenneti Başkale Travertenleri

BAŞKALE’YE TURLAR DÜZENLENEBİLİR

Van Otelciler Derneği (VODER) başkanı ve Başkale Derneği kültür komisyonu üyesi Reşat Yeşilağaç ise, “Turizm potansiyeli açısından önemli bir tur rotası dahilinden Van ile Başkale bağlantılı güzergahta. Travertenler, Peribacaları başta olmak üzere Çavuştepe, Hoşapkalesi, St. Bartholmeus, Soreder kilisesine yönelik 100 km’lik bir turizm rotasının oluşturulabileceğini” söyledi.

ARKEOLOJİK ÇALIŞMA TARİHE IŞIK TUTACAKTIR

 “Doğma büyüme yavuzlar köyü sakini olduğunu belirten Başkale ( Elbak) derneği kültür komisyon üyesi Muraz Çeris ise, Çocukluğunun peribacaların şapkalarının zirvesinde ya da kayaçların eteklerinde geçti. Peribacaların bulunduğu yerde Arzuhani hanedanlığının ve buna benzer bir çok beyliğe ev sahipliği yaptığını dile getirerek yapılacak olan arkeolojik çalışma ya da tarih araştırması tarihe ışık tutacağını belirtti. Başkale derneği yöneticisi ve kültür komisyonu üyesi Yılmaz Dicle ise, buraların Pamukkale ve Kapadokyayı aratmadığını belirterek mevcut üst yapı eksiklerinin giderilmesi akabinde yurt içi ve yurtdışı turistlerin ilgi odağı olacağının altını çizdi.”

Başkale Travertenleri
Van Başkale Travertenleri İlgi Bekliyor

Sorunlar Sıralandı

Başkale Elbak Derneği Başkanı Recep Ayhan Başkale ilçesinde bulunan tarihi doğal yapılara herkesin sahip çıkması gerektiğini belirterek sorunları şu şekilde sıraladı.

– Dereiçi mahallesi Travertenlere giden yolun asfaltlanması

– Asfalt yapılmıyorsa bile stabilize yolun bakımdan geçilmesi

– Yön levhaları hiç yok yön levhalarının bırakılması

– Ziyaretçilere dinlenme yapılarının tesis edilmesi  

–  Yavuzlar köyünde ki Peribacaları için de oradaki doğallığa uyumlu bir dinlenme tesisi

 – Mağaralar, oyuklar ve çok eski tarihlerde yerleşim yerleri olarak kullanılmış Akademik arkeolojinin tarihi kimliği ortaya çıkarılması…

Ayhan son olarak “Başkale herkesin ilçesidir doğaya ve tarihe tutkusu olan herkesi buraları keşfetmeye davet ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı. Etkinlik programı, çevre ve alan temizliği ile son buldu.

Kaynak; Vanekspres

İlginizi Çekebilir

van son dakika su kesintisi

VASKİ’den Su Kesintisi Duyurusu

VASKİ’den Su Kesintisi Duyurusu VASKİ yaptığı son dakika duyurusu ile Van’ın Erciş İlçesi Yukarıışıklı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir