Dış İşleri Bakanının Van Ziyaretinden İrtibat Bürosu Açılması Müjdesi

Dış İşleri Bakanının Van Ziyaretinden İrtibat Bürosu Açılması Müjdesi

Bir süre önce Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, “Girişimci ve İnsani Türk Dış Politikası Buluşmasıˮ programı kapsamında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne misafir oldu.

Van YYÜ konuğu olarak Van’a gelen ve bazı ziyaret ve incelemelerde bulunan Dış İşleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun Van ziyaretinden, Van’a İrtibat Bürosu açılması müjdesi çıktı.

İrtibat Bürolarının Görevleri Nedir?

İrtibat Bürolarının Görevleri

a) Kurumsal işbirliği ile ilgili görevler:

1) Yerel makamların, mahalli idarelerin ve meslek kuruluşlarının dış ilişkilerinin yürütülmesinde bu makam ve kuruluşlara danışmanlık desteği sağlamak.

2) Türkiye’nin dış ilişkilerini ve dış siyasetini ilgilendiren konu, sorun ve gelişmeler hakkında yerel makamlar, mahalli idareler ve meslek kuruluşları arasında koordinasyon sağlanması amacıyla il valiliklerince düzenlenen eşgüdüm toplantılarına katılmak veya gerekli görülen hallerde bu toplantıları ilgili il valilikleri ile birlikte tertip etmek.

3) Görev bölgelerindeki illerin yurtdışı tanıtımına, dış ticaretine ve mücavir ülkelerle ilişkilerine katkı sağlanmasına yönelik öneri ve projelerin hazırlanması, olabilecek yardımların koordinasyonu ile yabancı resmi fonların tahsisine yönelik çalışmalarda bulunmak veya bu fonların kullanımında yerel makamlara, mahalli idarelere ve meslek kuruluşlarına destek sağlamak.

b) Yabancı temsilcilik ve yabancı heyetlerle ilgili görevler:

1) Görev bölgelerinde faaliyet gösteren yabancı ülke ve uluslararası kuruluş temsilcilikleri ile ilgili diplomatik işlemleri yürütmek üzere Bakanlığın ilgili birimleri ile koordinasyonu sağlamak ve ilgili makamlarla gerekli yazışmaları yapmak.

2) Görev bölgelerinde faaliyet gösteren yabancı ülke ve uluslararası kuruluş temsilciliklerinin yerel makamlar ile irtibat ve işbirliğine yardımcı olmak.

3) Yabancı temsilcilikler tarafından talep edilen veya görev bölgelerini ziyaret eden yabancı heyetler için gerekli olan güvenlik önlemleri hakkında ilgili Valiliği bilgilendirmek.

4) Görev bölgelerine yapılan yabancı heyet ziyaretlerini Bakanlığın ilgili birimleriyle koordine etmek.

c) Kamu diplomasi, eğitim ve diğer konular ile ilgili görevler:

1) Dış politika gündemindeki konular ve öncelikler hakkında yerel halkın, yerel makamların, üniversitelerin, meslek ve sivil toplum kuruluşlarının bilgilendirilmesini sağlamak başta olmak üzere, her türlü kamu diplomasisi faaliyetini planlamak ve yürütmek.

2) Görev bölgelerinde yer alan il valilikleri ve ilçe kaymakamlıklarında, Bakanlıkta görevli meslek memurları ile konsolosluk ve ihtisas memurlarınca yapılabilecek stajlara ilişkin programları koordine etmek; diğer kurum ve kuruluşlara mensup personel ile üniversite öğrencileri için irtibat bürosunda staj programları sağlamak.

3) Varsa mücavir ülkelerin Türkiye ile olan ekonomik, ticari, kültürel ve sosyal ilişkilerinin görev bölgelerindeki sosyal, ekonomik ve kültürel yaşama etkileri hakkında Bakanlığa rapor ve öneriler sunmak.

İrtibat Bürosunun Van için anlamı ve önemi nedir?

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Dışişleri Bakanlığı Van Temsilciliğinin açılması için daha önce taleplerinin olduğunu belirterek, “Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun ziyaretinde müjdesini vermesiyle Van’ın önemi daha da artmış olacaktır” dedi.

Açıklamada bulunan Milletvekili Arvas, “Dışişleri Bakanlığı Yurtiçi İrtibat Büroları”nın yurtiçinde dış ilişkilerin yürütülmesi açısından önem ve gereklilik taşıyan kentlerde bakanın teklifi ve Cumhurbaşkanının onayı ile açılabildiğini söyledi. Arvas, “Yönetmenlik gereği irtibat bürolarının görevleri kurumsal işbirliği, yabancı temsilcilik ve yabancı heyetler ile kamu diplomasi, eğitim ve diğer konularla ilgili başlıklar altında belirtilmiştir. Sınır kenti olan şehrimizde açılacak olan Dışişleri Bakanlığı temsilciğiyle Van’ın önemi daha da artmış olacaktır.

Dünya üzerindeki ilk yerleşim yerlerinden biri olan Van, günümüzde halen yaşam alanı olarak kullanılan ender şehirlerden biri olma özelliği taşımaktadır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmasının nedeni şüphesiz jeopolitik ve jeostratejik konumu ile yakından ilgilidir. Van bugün Türkiye’nin ve Avrupa’nın Asya’ya açılan kapısı konumundadır. Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya’nın kesiştiği bölgede yer alan şehrimiz, sahip olduğu stratejik konum itibariyle İran, Irak ve Azerbaycan’la yapılan ticarette önemli bir üs konumundadır.

Yaklaşık 500 kilometre hinterlandında bulunan Irak, Suriye, Azerbaycan, Nahçıvan, Gürcistan, Ermenistan gibi ülkelerin pazarlarına yakınlığı, karayolu, demiryolu ve havayolu ile sağladığı ulaşım kolaylığı nedeniyle etkileşimi yüksektir. Bu nedenlerle Van bölgesinde dış politika açısından önemli bir merkezdir. Dışişleri Bakanlığı Van İrtibat Bürosu vasıtasıyla dünyanın herhangi bir yeriyle temas kurmak artık mümkün ve daha kolay hale gelecektir” dedi.

Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Dışişleri Bakanlığı Yurtiçi İrtibat Bürosunun Van’da açılacak olması nedeniyle memnuniyetlerini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Van halkı adına teşekkür etti.

Diğer Güncel Haberler İçin TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

Van-Hakkari İl Sınırları Değişti!

Van-Hakkari il sınırları değişti! Van-Hakkari karayolu üzerinde bulunan Karasu mevkiinde bulunan Van-Hakkari il sınır tabelasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir