Van Devlet Tiyatrosu

Devlet Tiyatrosunda Van’dan Bir Oyun

Devlet Tiyatrosunda Van’dan Bir Oyun

Van Devlet Tiyatrosunun bu sezon 3. büyük oyunu Ah Tamara 27 Aralık’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Funda Özşener, “Ah! Tamara” isimli oyununu; Gevaş’taki, Ahtamar söylencesinden yola çıkarak yazmış. Ahtamar söylencesine göre, ayrı dinlere mensup sevgililerin birleşmelerine engel olmak için adaya yüzerek gelen aşığa yol gösteren ateşler söndürülerek kahramanların ölümüne sebep olunur. Bazı kaynaklarda ise kıskanan ve sevgilileri ayırmak isteyen yan karakterler ölümlerine sebep oluyor.

Oyunumuzun kadın kahramanı Tamara ise, sevdiğiyle birlikte olurlarsa öleceklerine dair olan yazgısına karşı koymak ister. Söylencenin, sürekli ve doğal bir yazgıya dönüşme olasılığı çeşitli vasıtalarla kahramanlarımızı etkiler ve aşklarını yaşamak yolunda ölmemek için ellerinden geleni yaparlar. Kahramanlarımız aşklarının imkânsız kılınışına razı gelmek istemez.

Ah Tamara Oyuncu Kadrosu

Funda Özşener’in kaleme aldığı oyunu, İstanbul Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Şehir Tiyatroları Yönetmeni ve Oyuncusu Ece Okay yönetmekte. Oyunda başlıca rolleri Muharrem Dalfidan, Doğukan Özman, Hasan Çaldağ Kılıç, Ceren Erlüle, Tuğrul Ozan Tuğrul, Mustafa Erdem oynamakta.

Van’daki diğer etkinlikler için Tıklayınız

 

İlginizi Çekebilir

Van Valiliği ve Büyükşehir’den 100. Yıl Anısına Çifte Konser

Van Valiliği ve Büyükşehir'den 100. Yıl Anısına Çifte Konser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir