COVİD Temalı Yarışmada 1.lik Ödülü Alan Kısa Film

Van İpekyolu Belediyesinin düzenlemiş olduğu ‘Covid-19 ile Yaşam’ temalı film yarışması birincisi Halil Aygün – Askıda Ödev Filmi…

COVİD-19 İLE YAŞAM KONULU KISA FİLM YARIŞMASININ KAZANANLARI BELLİ OLDU

İpekyolu Belediyesi’nin, “Covid-19 ile yaşam” ismiyle ilk kez düzenlediği kısa film yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. Covid-19 pandemisinin günlük yaşamımızdaki yerini ve toplumsal etkisini ön plana çıkarmayı amaçlayan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen Kısa Film Yarışması’nın ödül töreni; İpekyolu Belediyesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Sosyal mesafe ve pandemi kuralları gözetilerek yapılan ödül törenine İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Sinan Aslan ve sanatseverler katıldı.

“YYÜ’DEN ÖĞRETİM ÜYELERİ FİLMLERİ DEĞERLENDİRDİ”

”Covid-19 ile yaşam” temalı yarışmaya başvuran 42 film arasından ödüle hak kazananları, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema ve TV Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Birgül Alıcı, Dr. Öğr. Ü. Akıl Fikret Tosun, Dr. Öğr. Ü. Afif Ataman, Dr. Öğr. Ü. Neslihan Şeref ve Dr. Öğr. Ü. Nergiz Karadaş’dan oluşan jüri belirledi.

“YARIŞMAYA TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN YOĞUN BİR İLGİ OLDU”

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Sinan Aslan, belediyenin kültürel faaliyetlere ve projelere her zaman destek verdiğini belirterek, “YYÜ’deki hocalarımızla beraber dereceye giren filmleri seçtik. Tarafımıza 42 film ulaştı. Dereceye girenlere farklı farklı ödüller verdik. Yarışmaya Türkiye’nin her yerinden yoğun bir ilgi oldu. Bu ilgi beni çok mutlu etti. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personelimize ve hiçbir beklentisi olmadan buraya gelip emek veren üniversitedeki hocalarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“SANAT NOKTASINDA İNSANLARI YÜREKLENDİRMEK ÇOK ÖNEMLİDİR”

YYÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı, Dr. Nergiz Karadaş, koronavirüs salgını döneminde insanların kültürel ve sanatsal faaliyetlerini kararlılıkla sürdürdüğünü ifade ederek, “Yarışmada izlediğimiz filmlerin genel kapsamı tabi ki Covid-19 temalıydı. Bu süreç bize sadece yönetmenlerin, sinemaya gönül vermiş insanların değil, birçok kişinin koronavirüs döneminde daha üretken olmasını sağladı. Çünkü salgın döneminde bizler evlerimize kapanıp dertlerimizi dile getirmek, istediklerimizi sanatla dışa vurma ihtiyacı hissettik. Bizim değerlendirmemiz; filmlerin temayla olan ilişkisi, dramatik olarak anlatılma teknikleri, sinematografik sunumu kararımızda belirleyici oldu. Böyle etkinliklerin devamının gelmesini diliyorum. Sanat noktasında insanları yüreklendirmek, teşvik etmek çok önemlidir. İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Sinan Aslan’a sanata olan ilgisinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

YARIŞMANIN BİRİNCİSİ “ASKIDA ÖDEV” ADLI FİLMİYLE HALİL AYGÜN OLDU

Yarışmada “Askıda Ödev” filmiyle Halil Aygün birinci, “Anormal” filmiyle Muhammed Emin Altunkaynak ikinci, “Engel” filmiyle Ramazan Oğuzhan Erdoğan ise üçüncü oldu.

YARIŞMADA 5 ESERE DE MANSİYON ÖDÜLÜ VERİLDİ

“Evde” filmiyle Yalçın Eren, “Yeni Arkadaşım” filmiyle Buğra Mert Alkayalar, “Yaren” filmiyle Turgut Kanal, “Zor Zamanlar” filmiyle Mustafa Çeliker, “Non Lineer” filmiyle de Mert Eşberk mansiyon ödülüne layık görüldü. Dereceye giren filmlerin birincisi 7 bin TL, ikincisi 5 bin TL, üçüncüsü 3 bin TL ile ödüllendirildi. Mansiyon ödülü ise 500 TL olarak belirlendi.

#Vanİpekyolu #Korona #KısaFilm

İlginizi Çekebilir

Van’daki Toplu Taşıma Araçları İçin Yeni Karar

Van'daki Toplu Taşıma Araçları İçin Yeni Karar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir