Çevre Bakanından Van Gölü İçin Tarihi Açıklamalar

Çevre Bakanından Van Gölü İçin Tarihi Konuşma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Van Büyükşehir Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Edremit Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkılma Ajansı tarafından Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı kapsamında DoubleTree by Hilton Hotel Van’da düzenlenen ‘Van Gölü Sempozyumu’nda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Van Gölü için tarihi açıklamalar yaptı.

VAN GÖLÜ İÇİN TARİHİ BİR GÜN

Van Gölü için çok önemli bir gün olduğunu belirterek ‘Bölgeyi cazibe merkezi haline getirecek Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı kapsamında yapılan Van Gölü Sempozyumu’nun ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Çalışmalarımızda destekleri olan Emine Erdoğan Hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye’de son 20 yılda sahip olduğumuz doğal hassasiyetle çok önemli projelerle gerçekleştirdik.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde bu projelerimizin önemli kısmını milletimizin hizmetine sunacağız.

Van Gölü çalışmalarımız bu büyük yeşil yatırımlarımızın başından gelmektedir. 600 bin yaşındaki Van Gölümüz, bünyesindeki değerlerle burada yaşamış medeniyetlere ait pek çok sırrı da bünyesinde saklamaktadır’ dedi.

Ne yazık ki son 200 yıldır süregelen sanayileşme faaliyetleri nedeniyle doğa ve insan arasındaki denge bozuldu.

Dünyamızın geleceğini ve insan hayatını tehdit eden çevre kirliliği, küresel ısınma, su kıtlığı, tarımsal ve biyolojik çeşitliliğin azalması gibi çevre sorunlarıyla karşı karşıyayız.

Türkiye’de, son 20 yılda sahip olduğumuz doğa hassasiyetiyle çevre konularında büyük projeler gerçekleştirdik. Önemli adımlar attık.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde bu projelerimizin bir kısmını yine milletimizin hizmetine sunacağız.

VAN GÖLÜ YEŞİL YATIRIMLARIN BAŞINDA GELİYOR

Van Gölü koruma çalışmalarımız bu büyük yeşil yatırımlarımızın başında geliyor.

600 bin yaşındaki Van Gölümüz, bu topraklarda yaşamış medeniyetlere ait pek çok sırrı bağrında saklıyor.

NASA’nın düzenlediği yarışmada da gördük ki Van Gölü adaları, koyları, sahilleri, mavi ve turkuaz rengiyle bütün dünyayı kendisine hayran bırakıyor.

Şimdi bu güzelliğe yeni güzellikler katmak; Van Gölü’nün, ekosistemini, balıkları ve tüm canlıları, zengin biyolojik çeşitliliği ve endemik türleri en güzel şekilde korumak adına, çok kapsamlı bir çevre koruma projesini başlatıyoruz.

Bu projemizle; Van ve Bitlis’te mevcut atıksu arıtma tesislerini iyileştiriyoruz, yeni tesisler yapıyoruz. Bu kapsamda Van Merkezi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde açılışını gerçekleştiriyoruz.

VAN GÖLÜNDE DİP TEMİZLEME ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Van Gölü dip tarama çalışmalarını başlatıyoruz.

Böylece şehirdeki koku problemini tamamen ortadan kaldıracağız. Van Gölünün kirlilik kaynaklarından biri olan göl kıyısındaki ahırların 258’ini yıktık.

Bu ahırları kuracağımız Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesine taşıyacağız. Bölgede hayvancılığın gelişimine ve şehrimizin kalkınmasına katkı sunacağız.

Yine Van Gölü etrafında taşkın kotu altında kalan bölgeler için rehabilitasyon çalışmalarını en kısa sürede başlatacağız.

Böylece Van Gölümüzün etrafındaki kirli görüntüyü, çarpık yapılaşmayı da ortadan kaldıracağız. Van Entegre Katı Atık Yönetim Tesisini kurarak düzensiz döküm sahasını ıslah edeceğiz. Tesisi, bu yılın sonunda hizmete sunacağız.

Van ve Bitlis belediyelerimize çevre temizlik araçları, kanalizasyon, atıksu arıtma tesisi ve içme suyu gibi altyapı yatırımlarına 419 milyon lira finansman desteğinde bulunduk, desteklerimiz devam edecek. Tüm bu çalışmalarımızla, Van Gölü; çevre düzenlemeleriyle, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla, temizliğiyle, canlı hayatıyla, masmavi sularıyla dünyanın göz bebeği olacak.

Dünyada bir cazibe merkezi olacak ve bu büyük hedefi hep birlikte başaracağız’ dedi.

Van İçin Diğer Güncel Haberle İçin TIKLAYINIZ

#VanGölüKorumaEylamPlanı #VanGölüKorumaKanunu #VanGölü

Kaynak: Van Telgraf

İlginizi Çekebilir

Van Unutulmayanlar

Usta Eller Belgeseli (Terzi Çetin Usta)

Usta Eller Belgeseli (Terzi Çetin Usta) Van’ın İpekyolu Belediyesi yeni bir projeye imza atarak, Van …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir