Van Canik Tuzu
Van'ın Asırlık Canik Tuzu

Canik Tuzu

Canik Tuzu

Van’da asırlardır, en makbul tuzlardan kaynak tuzunun üretildiği Canik Tuzu.

Van Peynirinin, Van Balığının dahası Van Yemeklerinin tadı-tuzu olan Canik Tuzu, rezerv bakımından yeryüzünde son derece az bulunan yer altı kaynak sularının tuzlu kaya parçalarının arasından kaya tuzlarını eriterek bünyesine katıp yeryüzüne sıvı halde çıkması ile elde edilir.

Temel besinlerimizden olup sağlığımız için oldukça önemli olan tuzun işlenmemiş en doğal hali Canik Tuzu gibi Kaynak Tuzlarında 80’e yakın element bulunurken diğer kaynaklardan edilerek bir çok işlemden geçen rafine tuzlarda ise bu sayı 10’u geçmemektedir.

Cumhuriyet öncesine dayanan bu kadim değerimizi tescilleyerek dünya pazarına açsak fena olmaz mı?

Dede mesleğini sürdüren Bülent Yılmaz; “Göl, Deniz, Kaya ve Kaynak tuzu üretimi var. Biz doğal kaynak tuzu tüketilmesini öneriyoruz. Çünkü; Göl, Deniz ve Kaya tuzunun içerisinde zararlı elementler var. Kaya tuzunun içerisindeki maddeler insan sağlığına zarar verebiliyor. Kaya tuzu içerisinde kimyasal atıklar olabiliyor. Kaya tuzu dağın altında dinamitle patlatılıyor ve taş halinde çıkıyor. Taş halinde çıkarılan tuz sıcak veya soğuk suda eritiliyor. Daha sonrada kireç kullanılarak çökertiliyor. Geriye tuzlu su kalıyor. Tuzlu su makinelerden geçirilerek tuz haline getiriliyor. Topaklanmayı önlemek adına tuz içerisine siyanür ve beyazlatıcı atılıyor. Tuzun içerisine karıştırılan kimyasallar insan sağlığını tehlikeye atıyor. Bu nedenle kaynak tuzu kullamayı öneriyoruz’ demiş.

KAYNAK TUZU KULLANIN

Tuzun, vücudumuzun temel besinlerinden olup Kaynak Tuzunun da diğer rafine tuzlara oranla daha  zararsız olduğunu ve doğal yollarla üretildiğine dikkat çeken Yılmaz; “Hareket halindeki yeraltı sularının kaya tuzu yataklarından geçmesi sırasında bir miktar tuzu eritip, iyon halinde bünyesine alarak farklı formasyonlarda yeryüzüne çıkmasıyla tuzlu su kaynakları oluşuyor” demiş.

Kendiliğinden yeryüzüne çıkan veya kuyu oluşturan tuzlu suların toplama havuzlarına alındığını vurgulayan Yılmaz, “Havuzlarda toplanan tuzlu su güneş ve rüzgâr etkisiyle buharlaştırmak sureti ile yükseltilmekte ve kristalize göllere verilerek kristalleşmesi sağlanmakta. Kaynaklarda bu şekilde gerçekleştirilen üretim, tamamen tuzlu su ve hava şartlarına bağlı bulunmakta. Bu şekilde yapılarak toplanan tuz sağlıklı tuz. Kaliteli bir tuzun ana yapısında 92 mineral, 84 element var. Kaynak tuzlarından 40 bin ton tuz toplanıyor. Toplanan doğal tuz Türkiye’nin yüzde 2 ihtiyacını karşılıyor. O nedenle tuzu az kullanmamız lazım. Kaynak tuzu hariç diğer tuzların üretimi makine ve ekipmanla yapılıyor. Kaynak tuzu tamamen insan gücü ile çıkarılıyor. O nedenle maliyeti diğer tuzlara göre biraz yüksek. Doğru tuzu kullanmak istiyorsanız kaynak tuzunu kullanmak gerekiyor” şeklinde konuşmuş.

İlginizi Çekebilir

Vanspor FK – Adıyaman 1954 Maçı Canlı İzle

Vanspor FK – Adıyaman 1954 Maçı Canlı İzle TFF 2. Lig’de ligin 23. haftasında Kırımızı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir