Atakan Çelik Anma Konseri

TRT Türk Halk Müziği sanatçılarınca, Van Erciş Doğumlu Atakan Çelik anısına TRT Müzik’te düzenlenen Atakan Çelik Anma Konseri.

TRT Müzik Van’ın değerli ses sanatçılarından Atakan Çelik’i ölümünün 7. yıl dönümünde özel konserle anıldı.

Türk Halk Müziği ses sanatçısı, “Vanlıyam Şanlıyam” ve daha birçok Van ve Erciş türküsünün derlemecisi, İbrahim Tatlıses ve daha birçok sanatçının başarısında emeği olan kendine özgü yorumu ve sesiyle türkülere renk katan Atakan Çelik, aramızdan ayrılışının 7. Yılında TRT Müzik kanala tarafından hazırlanan özel konserle anıldı.

Atakan Çelik Anma Konseri

Atakan Çelik özel anma konserinde TRT sanatçıları Kubilay Dökmetaş, Mehmet Aldaşoğlu, Gürsoy Babaoğlu, Sercan Direk Erkeker, Ünal Zorer ve Selma Geçer, Vanlı sanatçı merhum Atakan Çelik için ekrana geldi.

Sanatçılar anma konserinde Atakan Çelik’e ait Van ve Erciş türkülerini seslendirdiler.

Atakan Çelik Kimdir?

Atakan Çelik, Türk Halk Müziği ses sanatçısı, (D. Erciş, Van, 1942 – Ö. Ankara, 13. 12. 2007). 5 yıl ilkokul öğretmenliği ve müdürlük yaptı. 1966 yılında TRT’nin açtığı Türk halk Müziği yarışmasında başarılı olarak 1969-1981 yıllarında TRT Ankara Radyosu’nda çalıştı. 14 plak, 3 kaset yaptı. Bir çok Erciş ve Van türküsünü derleyerek gün yüzüne çıkardı. Okuduğu eserlerle Van’ın ve Erciş’in tanıtımına büyük katkı sağladı. İlk filmi “ZALİM AVCI”ydı. Döneminin en meşhur ve sevilen sanatçılarından olup özellikle “Vanlıyam, Şanlıyam” türküsüyle bütün yurtta tanındı.

1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosu’na geçti ve 2005 yılında emekli oldu. Emekliliğinden sonra Erciş’te kafeterya işleten Atakan Çelik yakalandığı kanser hastalığından kurtulamayarak 13 Aralık 2007 tarihinde Ankara’da vefat etti.

Derlediği veya Tanıttığı THM Eserleri Türküler

Bal Yeme Bal Yeme Bal Şirin Olur Boyakçı’nın Gelini Garanfil Esti Ne’dim Gidersen Uğur Ola Gulahsız’da Guyi Var Karşıdan Yâr Geliyor Mendil Aldım Bir Deste Vanlıyam Şanlıyam Yeri Yeri Han Bağına Yükledim Göçemedim

Uzun Havalar

Her Seher Her Sabah Gel Geç Buradan Zilan Deresi Bükülür Gider

İlginizi Çekebilir

remço ve fero

Remço ve Fero Full Versiyon

Sosyal medyanın sevilen yüzü Hakkari Yüksekovalı İnternet Fenomeni Remço ve Fero’nun Tüm Videoları… #Remço #TümVideolar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir