Akdamar’a Sanal Tur Başladı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 1100 yıllık Akdamar Adası ve Kilisesi için sanal tur yapılabilecek özel bir web sitesi hazırladı.

Kültürel ve açık hava müze konumundaki tarihi eserlerin ve müzelerin ziyaretçileri ile dijital ortamda buluşmasına yönelik çalışmalar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önem kazanıyor. Teknolojiden yararlanılarak özenle yapılan çalışmalar sayesinde oluşturulan site ile pek çok doğal ve tarihi güzellik, fiziksel olarak görme imkanı olmayan kişilerle buluşuyor.

Akdamar Adasına Sanal Tur
Akdamar Adasına Sanal Tur Başladı

360 Dereceli Fotoğraflar

Gelişmiş görüntüleme teknolojileri kullanılarak hazırlanan VR videolar ve 360 derecelik fotoğraflar, ziyaretçilerine tarih ile doğanın eşsiz uyumuna yakından tanık olma hissi veriyor. Kilisenin rölyef ve freskleri, çevresini kuşatan badem ağaçlarının beyaz çiçekleri ve Van Gölü’nün kendine has maviliği, tarihi  mekanın ilahi atmosferini ziyaretçilerine taşıyan görsel güzelliklerden bazılarını oluşturuyor. Bunun yanı sıra Akdamar’ın eşsiz doğası İzzet Keribar’ın objektifinden ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Türkçe, İngilizce ve Ermenice olmak üzere 3 farklı dilde kapsamlı bilgi ve görsel materyaller sunulan siteye ‘www.akdamarkilisesi.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Van Haber

Irak’taki Vanlı İşçilerden Kötü Haber!

Vanlı işçiler Irak’ta toprak kayması nedeniyle çöken inşaatında altında kaldı. Bir Vanlı işçi hayatını kaybederken, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir