Vanspor Başkan Adayı Murat Çevik Basın Toplantısı Yaptı

Hafta sonu yapılacak Vanspor Kongresi öncesi, yönetime aday olan İş İnsanı Murat Çevik basın toplantısı yaparak merak edilen soruları cevapladı…

Vanspor Futbol Kulübü Başkan Adayı Murat Çevik, geniş tabanlı ve güçlü bir yönetim kurmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, Vanspor’a sahip çıkmak, Van’ın ismini sporda hak ettiği yerlere taşıyabilmek için ellerini taşın altına koymak istediklerini söyledi. Başkan Adayı Çevik, ben aday değilim diyen Servet Yenitürk’ü takımın önünü açmak, kulüp hesaplarına koyduğu haczi kaldırmak, fedakârlık yapmak için samimiyete davet ettiğini ifade etti.


Başkan Adayı Çevik, Servet Yenitürk’ün iddialarına ve kendisiyle yaptığı görüşmenin detaylarını açıklayarak, hakkındaki iddialara cevap verdi. Hakkındaki iddialara cevap vermek için basın mensuplarıyla bir araya gelen Vanspor Futbol Kulübü Başkan Adayı Murat Çevik, tüm iddialara cevap vererek Vanspor hakkında bilinmeyenleri açıkladı.


Vanspor Futbol Kulübü’nde 8 Ağustos’ta yapılacak olan olağan kongre öncesi başkanlığa aday olduğunu açıklayan Vanlı İşadamı Murat Çevik, düzenlediği basın toplantısında Servet Yenitürk’ün Vanspor’u kendi şirketine çektiği kredilerle Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde borçlandırıp, gelirlerine temlik koyarak, Vanspor’a el koyduğunu açıkladı. 

 
Başkan adayı Çevik, Servet Yenitürk’ün bundan sonraki süreçte 4 yıl boyunca Vanspor’un kasasına giren her kuruşa el koyacağını belirterek, Servet Yenitürk’ün Vanspor hesaplarına koyduğu haczi kaldırarak, Vanspor’un geleceğe güçlü ve güvenli bir şekilde yürümesini sağlaması gerektiğini söyledi.


“GÖREVE TALİP OLMAK İÇİN ADAYLIĞIMIZI AÇIKLADIK”


Başkan Adayı Çevik, Vanspor Olağan Kongresinin 8 Ağustos Cumartesi günü Van TSO’da yapılacağını hatırlatarak, “Sayın basın mensupları ve değerli spor sevdalısı Vanlı hemşerilerim. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bugün burada Van’ın bir değeri olan Vanspor Futbol Kulübü’nün 08 Ağustos 2020 Cumartesi günü yapılacak olan kongresi ile ilgili olarak bir araya gelmiş bulunuyoruz.  Davetimize katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi 08 Ağustos 2020 Cumartesi günü Vanspor Kulübü’nün kongresi yapılacak. Vanspor Kulüp Başkanı Servet Yenitürk olağan üstü kongre kararını ve tarihini açıkladığı gün aday olmayacaklarını, göreve gelecek olan yönetime de destek olacaklarını ifade etmişti. Biz de bunun üzerine istişarelerde bulunduk, süreci değerlendirdik ve göreve talip olmak için adaylığımızı açıkladık” dedi.


“SERVET BEY KENDİ ŞİRKETİ ADINA KREDİ ÇEKMİŞ, BUNU VAN SPORA KULLANDIĞINI İFADE EDİYOR”


Başkan seçilmesi halinde Vanspor’un bütün borçlarını kapatacağını belirten Çevik, “Kulüp Başkanı Servet Yenitürk, kongre kararını ve tarihini açıkladığı basın toplantısında Vanspor’un borçlarından, yaptığı katkılardan ve yapabileceği fedakârlıklardan da söz etmişti.  Aday olma kararımızdan sonra detayları konuşmak üzere Servet Bey ile bir araya geldik. Yaptığımız görüşmede, başkan olmam halinde mazbatamla birlikte Vanspor Futbol Kulübü’nün vergi ve sigorta borçlarının tamamını kapatacağımı taahhüt ettim, bu sözümü huzurlarınızda tekrar ediyorum. Bu rakam, ister 2,5 milyon olsun, ister 3,5 milyon olsun. Ne kadar vergi ve sigorta borcu varsa hepsini kapatacağım. Ayrıca vergi ve sigorta borcu kapatılmadan zaten transfer de yapılamaz. Ancak Servet Bey ile yaptığımız görüşmede ve sonrasında bize ulaşan belgelerde gördük ki 2018 yılından itibaren Vanspor’un hesaplarına haciz konmuş. Servet Bey kendi şirketi adına kredi çekmiş, bunu Vanspor’a kullandığını ifade ediyor, bu borcu federasyonda da ibra ettirmiş. 5.5 milyon lira civarındaki bu para 2018 yılından bu güne kadar işleyen faizleri ile birlikte yaklaşık 8 milyon liraya ulaşıyor. Ayrıca bu parayı Vanspor’un hangi faaliyetlerinde kullandığını kimse bilmiyor” diye konuştu.


“SON 2 YILDA TOPLAMDA 32 MİLYON LİRA HARCAMA YAPILMIŞ”


2 yılda Vanspor’un kasasına 20 milyon girdiğini belirten Çevik, “Bu da demek oluyor ki, Servet Bey yaklaşık 4 yıl Vanspor’un kasasına giren her kuruşa el koyacak. Fedakârlık yapmaktan söz eden Servet Bey madem takımı düşünüyor, madem Van sevdalısı, Vanspor hesaplarına koyduğu haczi kaldırarak, Vanspor’un geleceğe güçlü ve güvenli bir şekilde yürümesini sağlamalı. Şayet Servet Bey haczi kaldırmaz ve Vanspor‘un önünü açmazsa, takıma el koymuş olur. Bir başka ifade ile ben aday değilim demesi hiçbir şey ifade etmez. Ayrıca son 2 yılda Vanspor’un kasasına yaklaşık 20 milyon lira gelir girmiş, bir de 12 milyon lira borç olduğunu açıkladılar. Son 2 yılda toplamda 32 milyon lira harcama yapılmış. Yapılan 32 milyon lira harcamanın içinde, bonservisi kulübe ait bir tane futbolcu yok, hiçbir altyapı yatırımı yok. Altyapı hocalarına sahip çıkılmamış, ödeme yapılmamış. Bir başka ifade ile Vanspor’un altyapısı sıfır diyebiliriz” ifadelerini kullandı. 


“ABDULLAH ÇALIM’IN BAŞKANLIĞI DÖNEMİNDEKİ DELEGELERİN YÜZDE 90’NI SİLİNMİŞ, YERİNE AKRABASI VE KÖYLÜLERİNDEN OLUŞAN YENİ DELEGE KAYITLARI YAPILMIŞ”


Başkan Adayı Çevik, Vanspor’a bugüne kadar gelen paraların kalem kalem açıklanması gerektiğini söyleyerek, “Servet Bey’den isteklerimiz ve cevap bekleyen sorularımız; Maç ve Federasyon gelirleri, İstanbul ve Van başta olmak üzere yapılan bağış ve destekler ile birlikte Vanspor’un nereden ne kadar geliri olmuş? Kalem kalem, kim ne kadar bağışta bulunmuş, nereden ne kadar gelir olmuş, belgeleri ile birlikte kamuoyuna açıklasın.  20 milyon lirası son iki yıllık gelir, 12 milyon lirası da borç olmak üzere toplam 32 milyon lirayı Vanspor’un hangi iş ve işlemleri için harcamış, bunun hesabını şeffaf bir şekilde belgeleri ile basın ve kamuoyu ile paylaşsın. Abdullah Çalım’ın başkanlığı dönemindeki delegelerin yüzde 90’nı silinmiş, yerine akrabası ve köylülerinden oluşan yeni delege kayıtları yapılmış. Şu anda Vanspor Futbol Kulübü’nün 400 delegesi var. Silinen delegeleri neden sildi, yeni delegeleri neye göre yazdı, delege bedellerinin ne kadar olduğunu açıklamasını bekliyoruz” dedi.


“HANGİ FUTBOLCU VEYA HOCA İLE HANGİ ŞARTLARDA ANLAŞILDIĞINI, FUTBOLCULARIN KAÇ PARAYA ALINDIĞINI VEYA SATILDIĞINI BİLMİYORUZ”


Servet Yenitürk’e yöneticiler olarak ulaşamadıklarını söyleyen Çevik, “Bizi toplantılara çağırdıklarını ve gelmediğimizi iddia eden Servet Yenitürk ve ekibi, Van Spor Whatsapp grubunda sorduğum ve açıklama yapmalarını istediğim sorulara neden cevap vermedi? Vanspor için ne yapmamız lazım diye sordum yine cevap vermedi. Bırakın bizi toplantılara davet etmeyi, biz ulaşmak istediğimizde Servet Yenitürk’e ulaşamıyorduk, neden? Vanspor için İstanbul’da yemek organize etmek için iş adamlarımız ile görüştük. Ancak sık sık ekonomik sıkıntıdan söz eden Servet Bey ve arkadaşları bu yemeğe neden gelmedi? Hangi futbolcu veya hoca ile hangi şartlarda anlaşıldığını, futbolcuların kaç paraya alındığını veya satıldığını bilmiyoruz, bu konuda yönetimdeki bir iki kişinin dışında diğer arkadaşlarımızın fikirleri alınmadı. Bir iki kişinin dışında kimse kulüpte olup bitenlerden haberdar değil. Servet Bey Vanspor’u yönetim kurulu ile değil kendisi ve yönetimden bir iki kişi ile yönetti, neden?” diye konuştu.


“TAKIMI BİZDEN NEDEN SAKLADI”


Servet Yenitürk’ün başarılı olmasına rağmen Teknik Direktör Hasan Erkin Şimşir’i görevden aldığını belirten Çevik, “Mesela ben ve birkaç tane iş adamı ve İstanbul Van Dernekler Federasyonu Başkanı Fevzi Donat ile birlikte Sakarya maçına gitmiştik. Maçtan çıkınca “Servet bey sizi takımla birlikte yemeğe alalım” dedik.  “Yok, olmaz, çünkü ben Ankara’ya gidiyorum” dedi. Biz kendisine “takım nerede kalıyor” dedik. “İstanbul’da bir yerde kalıyor” dedi, öyle bir baktı ki Servet Bey, ardından arabasına binip gitti. Sonra biz İstanbul’a geldik, Pendik Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kavşağında Servet Bey’in arabası ve Vanspor kulübünün sporcuları taşıyan otobüsü gördük, birlikte konaklayacakları otele yanaştılar. Otel benim evime ve iş yerime de 1 km. mesafedeydi. Biz yanlarına gittik ve Servet Bey’e “Başkan sen ben Ankara’ya gidiyorum, takım da İstanbul’da bir yerde dedin, bak burası bizim mevkimiz, evimizin ve iş yerimizin olduğu yerde, bize niye haber vermiyorsun, takımı bizden saklıyorsun” dedik. Yok, işte şöyle oldu da, böyle oldu. Baktık ki hiç bizi kimseyle görüştürmeden bizi dışarıda tekrar yolcu etti, biz evimize gittik. Sabah kalktık sosyal medyadan öğrendik ki Servet Bey, başarılı olmasına rağmen o zamanki Teknik Direktör Hasan Erkin Şimşir Bey’in görevine son vermiş” ifadelerini kullandı.


“TAKIMIMIZA SAHİP ÇIKMAK İSTİYORUZ”

Servet Yenitürk’ü fedakarlık yapmak için samimiyete davet eden Çevik, “Peki, soruyorum sizlere bunu yaparken hangi yönetime haber verdi? Vanspor hesapları bir yeminli mali müşavir tarafından incelenmeli ve her şey şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmalı. Servet Yenitürk başkanlık yaptığı dönem hesaplarını şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacak mı? Sonuç olarak; Kamuoyunda Vanspor Başkanı Servet Yenitürk’e karşı yönetim tarzından oluşan bir güvensizlik söz konusu. Alınan kararlar, gelir ve giderler başta yönetim kurulu üyeleri olmak üzere kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılmalı, Vanspor birkaç kişinin kararı ile değil yönetimin kararı ile yönetilmeli ki Vanspor yönetimine karşı bir güven oluşsun. Yeniden güven inşa edilirse iş adamlarımızın ve Vanlı hemşerilerimizin Vanspor Futbol Kulübüne destek vermeye hazır olduklarını görüyoruz. Biz bu heyecanı gördüğümüz için aday olduk ve takımımıza sahip çıkmak istiyoruz. Son söz olarak, ben aday değilim diyen Servet Yenitürk’ü takımın önünü açmak, kulüp hesaplarına koyduğu haczi kaldırmak, fedakârlık yapmak için samimiyete davet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.


Kaynak: Van Postası Gazetesi

İlginizi Çekebilir

Van Haber Son Dakika

Van Valiliği Kısıtlamada İstisna Dışı Tutulan Yeni Yer ve Kişileri Duyurdu

Van Valiliği bu hafta sonu 6.sı uygulanan ve sokağa çıkma kısıtlamasında istisna dışı tutulan yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir