Vanlı İş Kadınları

Vanlı İş Kadınları

Turizmden-Kozmetiğe, Eğitimden-İşletmeciliğe…

Azmi ve başarıları ile alanında örnek olmuş bazı Vanlı İş Kadınları

Suna Dumankaya Kimdir? (Bitki Bilimi ve Güzellik Uzmanı)

Kozmetik dalında doğal malzemeler kullanarak birçok ülkeden uzmanlık belgesi almaya hak kazandı ve yılların getirdiği tecrübeye bu bilgilerini de katarak birçok mucizevî formülü ortaya çıkardı.

Yarattığı kendi ismini taşıyan ” SD” markasıyla, katıldığı televizyon programları ve kitaplarıyla bu formüllerini paylaşmaya devam etmektedir. Peki, Suna Dumankaya kimdir? Suna Dumankaya kaç yaşında? Suna Dumankaya mesleği nedir? Suna Dumankaya hayatı ve biyografisi nedir?

Ülkemizde kozmetik sektörünün öncü isimlerinden olan bitki bilimi ve güzellik uzmanı, Suna Dumankaya 1958 Van doğumludur.

Van’da dünyaya gelen ünlü isim bu mesleğin anneannesinin kendisine aktardığı bilgiler neticesinde oluştuğunu belirten Dumankaya, eski dönemde anneannesi Fatma Öktem’in ilaçların olmadığı zamanda doğal otlarla, yağlarla ve özlerle insanlara şifa bulmak için uğraşan bir insan olduğunu belirtmiştir. Fatma Öktem Türkiye’nin ilk kadın lokman hekimi’dir.

Kitapları;

Meslek Sırlarım

Mucize Formüller

Doğal Sağlık Ve Güzellik

#vanlı #işkadınları #işinsanları

İrem Bayram Kimdir? (Best Van Tur Turizm ve Seyahat CEO’su)

1990 yılında Van’da doğdu.

Lise eğitimini Van’da tamamladı.

2013 yılında, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesinde işletme bölümünden derece ile mezun oldu. 

2016 yılında başlamış olduğu Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Küresel Siyaset yüksek lisans eğitimini tamamladı.

İngilizce ve Kürtçe dillerinin yanında başlangıç seviyesinde Arapça konuşabilmekte.

2013 yılında,  aile şirketlerinden olan, kara yolu yolcu taşımacılığı yapan, Best Van Turizm’in yurt dışı operasyonlarında 1 yıla yakın finans departman yöneticiliği yaptı.

2014 yılında yurt dışı operasyonları genel müdürlüğü görevini üstlendi ve 2016 yılı itibari ile, yönetim kurulu üyesi olduğu, Best Van Turizm’in yurt içi ve yurt dışı operasyonlarının genel müdürlüğü görevini sürdürmekte.

2015 Mayıs ayında yönetim kurulu üyesi olarak seçildiği TOFED’in (Türkiye Otobüsçüler Federasyonu ),  2015 Ekim ayında gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulu ile  genel başkan yardımcısı seçildi. 

2017 yılından bu yana KAGİDER (Kadın Girişimciler  Derneği) asil üyeliğini sürdürmekte.

Sosyal sorumluluk projelerini hayatının tüm evrelerinde çok önemsedi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile toplumsal değerlere katkıda bulundu.

Emel Elik Bezaroğlu Kimdir?

(Elite World Hotels Satış Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi)

Emel Elik 1979 Van doğumlu olup Van’ın tanınmış turizmcilerinden Elit World Oteller Sahibi Kenan Elik (Elit Otel Sahibi)’in kız kardeşi.

Elite World Hoteller zincirinin genç ve başarılı yöneticisi Emel hanım ilkokul, orta, lise ve üniversite öğrenimini Van’da gördü.

Asıl mesleği Gıda Mühendisliği. Ama o Van YYÜ Gıda Mühendisliği mezunu emel hanım baba mesleğini seçti.

“Ekonomide Kadın Eli” ana temasıyla 28 Nisan’da yapılan Kadın Girişimciliğine Destek Zirve’sinde Emel Elik Bezaroğlu ” TURİZM ” kategorisinde ödüllendirildi.

Merve Eskitaşçıoğlu Kimdir? (İşletmeci)

1980 yılında Paris’te doğmayı beklerken ailesinin çok sevdiği Doğu’nun Paris’i Van’da doğmak üzere yola çıkan çok tatlı bir anne babanın kızı.

Annesi Eczacı Mine Yörükoğlu Eskitaşçıoğlu, Babası Avukat Mahmut Eskitaşçıoğlu.

Eskitaşçıoğlu kendini şöyle anlatıyor.

‘Van’ı çok seven bu iki güzel insan o dönem babamın işi nedeniyle Fransa’da olmalarına karşın çocuklarının da bu güzel ilin bir parçası olmasını istedikleri ve Dedem rahmetli İzzettin Yörükoğlu’nun da isteği üzerine tekrar Van’a dönerler. Van’daki kısa süreli kalışımız sonrasında sırasıyla Ankara ve İstanbul’da yaşadık. İki kardeşiz, ağbim Mehmet ile aramızda bir yaş bulunuyor. Eğitimimi Nişantaşı Işık Lisesi’nin ardından University of Salford, Manchester’da Isletme eğitimimi tamamladım. Akabinde ise Koç Üniversitesi MBA programını bitirdim. Sırasıyla Philip MorrisSA veYapı Kredi Bankası’nda İnsan Kaynakları Yönetimleri’nde görev aldım’

a

Kurumsal sektörde 10 yılı dolduran Eskitaşçıoğlu, gittiği pastacılık eğitimiyle ‘Neden buradayım’ sorusunu sordu ve hayatını değiştirme kararı verdi:

‘Vanlı iş kadını Kariyerini bırakıp hayallerinin peşinden koştu’

Beyaz yakalı çalışanlar arasında konuşulan alternatif yaşam ve çalışma senaryoları vardır. Bunların arasında popüler olanlardan biri büyük şehri terk edip bir sahil kasabasına yerleşmek ise bir diğeri de çalıştığı iş yerinden ayrılıp kendi kafesini açmaktır.

Merve Eskitaşçıoğlu, Kurumsal şirketlerde İnsan Kaynakları alanında 10 yılı aşkın bir süre boyunca çalıştıktan sonra Ocak 2015 itibari ile bu yeni yolu seçip Color Full Bakery adlı kendi işletmesini kurdu. Aynı zamanda Van Dostluk Grubu üyesi.

Özge Burak Değer Kimdir? (Eğitimci ve iş Kadını)

1983 yılında Van’da doğdu.

İlk Orta ve Lise öğrenimini Van’da tamamladı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun olup, yine aynı üniversitede Tezsiz Yüksek Lisansını yaptı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde ise Türkiye Cumhuriyet Tarihi dalında Tezli Yüksek Lisansını tamamladı.


Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin Doğu Anadolu Bölge Müdürlüğü görevini sürdürmekte olup, aktif bir Eğitimci ve İş Kadını olarak aynı zamanda Van Sanayici ve İş Kadınları Derneğinin Kurucu Başkanlığını ve Türkiye Odalar Birliği VAN TSO Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Semra Odabaşı (Eğitimci ve İş Kadını)

1959 yılında Van’da doğdu.

İlk ve ortaöğrenimini Van’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi’nde İktisat

Bölümü ön lisans ve Medya ve İletişim lisans bölümlerini; Van Eğitim

Enstitüsü’nde Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nü tamamladı.

Uzun yıllar Türkçe ve sınıf öğretmenliği yapan Odabaşı, TRT’de spikerlik yaptı; Eğitim,

Kültür ve Çocuk programları hazırladı ve sundu.

2000 yılında YYÜ’de Radyo ve Televizyon Bölümü’nde ders vermeye başladı. Kendi kurduğu kültür merkezinde çocuklar için bale, piyano ve İngilizce dersleri sundu.

Van’da yabancı dil kursu ve kolej kurarak birçok öğrenciye burslu eğitim verdi.

Kurduğu dernek ile AB projeleri yürüttü. Van kültürü ile ilgili belgeseller hazırladı.

VANTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Dezavantajlı

kadınlar için eğitimler verip atölyeler kurdu. Ulusl ararası sempozyumlarda

çocuk ve medya üzerine bildiriler yayınladı. Odabaşı iki çocuk annesidir.

Hatice Şule Gökırmak (İş Kadını)

01.06.1969 yılında Van’da doğdu.

Babası Karayollarından emekli, annesi ev hanımıdır. Van’da Türbesi bulunan Van evliyasından olan Sofu Baba’nın üçüncü kuşak torunudur.

İlkokula Van’da başlayıp babasının memuriyet görevinden dolayı Ankara ve İstanbul’da ve akabinde orta öğretimini de İstanbul’da tamamladıktan sonra İstanbul İnşaat Teknik Yapı Meslek Lisesini bitirdi.

Okan Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Bölümü’nde okurken eğitim hayatına ara verip 1988 yıllında Botek A.Ş’de Designer olarak kariyer hayatına başladı.

Edirne-Kınalı Otoyolu projesi Adana-Pozantı Otoyolu Projesi,Bursa-Orhangazi Otoyolu projesi çizimleri ve halkla ilişkileri pozisyonunda görev aldı.

Botek AŞ.FCIC (Federation of Consultants from Islamic Countries) üyesi firmanın ve aynı zamanda federasyonun tüm organizasyon ve sekretarya işlerini yürüttü.

10 yıllık çalışmasından sonra 1998 yılında yurt içinde ve yurt dışında enerji, yol,inşaat ve altyapı projeleri yürüten Makyol A.Ş de Üst Yönetim Kurulu Danışmanı olarak 14 yıl çalıştı.

Aynı yıl evlenerek ikiz kızlarını dünyaya getirdi. Akabinde kendi girişimiyle kurduğu Akaydın İnş. san ve Tic Ltd Şti de genel koordinatör olarak rol aldı.

Van’daki pek çok kamu ve sivil toplum örgütünü koordine ederek ve projenin genel koordinatörü olarak Dünya’nın en kalabalık kahvaltı sofrasını dünya rekoru kırmasında büyük pay sahibi oldu.

Hatice Şule Gökırmak sosyal yönü çok kuvvetli olan kişiliği dolayısıyla aktif olarak yer aldığı STK’lar arasında;

Van Vakfı,

Van Turizm Derneği

Van Dernekleri Federasyonu,

Van Platformu Yönetim Kurlu Üyeliği,

Anadolu Yakası Kızılay Kadın Kolları Yönetim kurulu Üyeliği,

Değer Otizm Derneği Kurucu üye ve Başkanı

Kimsesiz Çocuklar Derneği,

İstanbul Kültür ve Sanat Eğitimi,

Hayata Bağış Derneği Üyeliği,

Beşiktaş Spor Klubü Kongre Üyeliği,

Eksi 36 Derneği Kurucu Üyeliği,

Van Sanayici ve İş Kadınları Derneği Kurucu Üyeliği,

TUROYD kurucu ve Yönetim kurulu üyesi,

Skal Marmara Genel Sekreterliği

Evrim Rızvanoğlu (İş Kadını)

1980 yılında Van’da doğdu.


Eğitimini California State Üniversitesi ve Florida International Üniversitesi’nde tamamladı. Amerika’daki çalışma hayatının ardından, Türkiye’de yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren aile şirketinde 3. kuşak olarak aktif yöneticilik yapmakta olup Van Dostluk Grubu Üyesidir.Doğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerine ek olarak, kadın istihdamını arttırmak amacı ile kurulan sosyal ticari projelerde girişimci oldu ve kadınların çalışma hayatındaki girişimlerini destekledi.

İyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde İspanyolca bilmektedir

İlginizi Çekebilir

van vaski su kesintisi duyurusu

VASKİ’den Su Kesintisi Uyarısı!

VASKİ’den Su Kesintisi Uyarısı! VASKİ, Van Merkezdeki bazı mahallelerde zorunlu su kesintisine gidileceğini duyurdu. VASKİ‘den …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.