Van Turizm Talepleri
Van'ın Turizm Talepleri Bakan'a İletidi

Van’ın Turizm Talepleri Bakan’a İletildi

Son yıllarda turizmde yolunu bulmaya çalışan ve bir turizm master planı oluşturma çabası içinde olan Van’ın turizme dair önemli talepleri bakana sunuldu. Ak Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdulahat Arvas, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret ederek kentin beklentilerini iletti.

Vangölü Ekspresi Turizm Treni Talebi

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında Van milletvekilleri olarak göreve başlayan AK Partili, Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdulahat Arvas bakanlıklar nezdinde görüşmelerini sürdürüyor. Milletvekili olarak göreve başlamalarının ardından bir çok bakanlığa çıkarak kentin ilgili önemli sorularını ve yeni yatırımlarını ileten vekiller son olarak da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret etti.

İranlı turistlerin yoğun ziyaretinin yanında son dönemlerde yerli turizmde de ilgi gören kentlerden birisi haline gelen Van’ın turizm potansiyelini bakan ile paylaşan vekiller bu noktada mevcut beklentileri de paylaştı. Ziyarette bakana başlıklar halinde Van’ın beklentilerini sunan Van milletvekili Abdullah Arvas, Kars’a özel olarak kurgulanan turizm treni başta olmak üzere, Van Gölü Turizm Gelişim Havzası ilan edilmesi gibi bir çok konuda talepler iletti. Ziyaret sonrası konuşan Arvas, “AK Parti Milletvekilleri olarak, Kültür ve Turizm Bakanımız ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Bizim için turizm, Van için stratejik sektörlerden bir tanesidir. 21. yüzyılın bacasız sanayisi olarak adlandırılan turizm sektörü için, Van’ı ve Van Gölü havzasını inşallah cazibe merkezi haline getireceğiz.” Şeklinde konuştu.

Van'ın Turizm Talepleri
Vangölü Ekspresi Turizm Treni Talebi

Ak Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdulahat Arvas Van ve bölge turizmi ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret etti. Daha önce Van’ın Turizm çalışma alanı olarak belirlenmesi ve Bölge Turizminin geliştirilmesi hususunda talep ve önerilerini Bakanlık ile paylaşan AK Parti Van Milletvekilleri, konunun yakın takipçisi olmak üzere Bakan Ersoy’a önemli taleplerle çıkarak beklentileri iletti. Yapılan çalışma ziyaretinde Bakan ile yapılan çalışılmalar ve gelişmeler hakkında bilgi alış verişin de bulunuldu.

VEKİLLERDEN BAKAN’A: VAN ÖNEMLİ BİR DESTİNASYON

Ziyarette Van’a ve Van’ın turizm potansiyeline dair bilgiler Bakan Ersoy ile paylaşılırken, vekiller Van’ın turizmdeki yeri ile ilgili olarak şu sözleri paylaştı: “UNESCO Dünya mirası geçici listesi ’ne dahil edilen ve Urartulardan günümüze uzanarak 2 bin 700 yıllık tarihe ışık tutan Van Kalesi, aynı şekilde UNESCO Dünya mirası geçici listesinde bulunan Van’ın en önemli tarihi ve turistik değerlerinden Akdamar Anıt Müzesi (Kilisesi), Tarihin ve kültürün iç içe geçtiği tabiatıyla ayrıcalıklı bir konuma sahip olan Van Gölü, yaklaşık 600 bin yıllık doğal mirası ile Dünya’nın ender göllerinden birisidir. Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu oluşmuş Van Gölü, 3.713 m2 alanı ile Türkiye’nin en büyük gölüdür. Bunlar gibi sayısız değerleri ile Van; zengin tarihi, muazzam doğası ve turizm çeşitliliği ile turistik çekiciliği olan, etrafındaki yerlerden belirgin bir şekilde farklılaşan, turizm olgusu kapsamında turistlerin istek ve ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir destinasyon merkezidir.”

Van'ın Tarihi Değerleri
Unesco Geçici Miras Listesinde Bulunan Van Kalesi

VAN İÇİN GÜÇLÜ BİR TANITIM ŞART

Bu bilgilendirmenin ardından Van Milletvekili Abdulahat Arvas kentin turizm adına beklentilerini bakan ile paylaştı. Turizmi bir ekonomik faaliyet olarak gördüklerini söyleyen Arvas, “Bu anlayışla dünün ve bugünün iç içe geçtiği bu kadim kentin, terör olgusu ve güvenlik kaygısından arındırılarak doğru tanıtılması amaçlanmaktadır. Bu nedenle uzun yıllardır çatışmalardan en çok etkilenen Van’ın terör algısından ayrıştırılması elzemdir. Bu da ancak güçlü bir tanıtım ile mümkündür.” Şeklinde konuştu.

Van'ın Doğal Güzellikleri
Van’ın Eşsiz Güzelliklerinden Van Gölü

İŞTE VAN ADINA BAKAN ERSOY’A İLETİLEN TALEPLER

Görüşme sonrası diğer paylaşılan diğer talepleri de sıralayan Arvas, bakana sunulan konularla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Turizm altyapısını geliştirmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanımız ile yaptığımız görüşmede odaklandığımız ana başlıkları sayın bakana ilettik. Taleplerimiz ana başlıklar halinde şu şekilde:

VAN GÖLÜ HAVZASI TURİZM GELİŞİM BÖLGESİ İLANI

Dünyada ekonomik kalkınma için önemli bir yöntem olarak kullanılan turizm sektörünün yarattığı ekonomik imkânlar ve istihdamdan faydalanmak için Van Gölü Havzasının Turizm Gelişim Bölgesi olarak ilan edilmesini talep etmiştik çalışmaları yakından takip ediyoruz. Van Gölü Havzasına özgü bir destek paketi öngörülürse bölgemizde inşallah ile büyük ölçekli yatırımlar teşvik edilecektir.

VAN PROGRAMLARA DAHİL EDİLSİN, GÜVENLİK KAYGISI ORTADAN KALDIRILSIN

Tur operatörlerinin Van’ı programlarına dâhil etmesi ve sigorta şirketlerinin bölgeye seyahat etmek isteyen turistlere sigorta yapmalarını istiyoruz. Tur operatörleri ve sigorta acenteleri terör gerekçesi ve güvenlik kaygısıyla Van’ı kapsam dışı tutuyorlar. Bölgemiz turizmini baltalayan bu haksız uygulamanın bitmesi ve kamu sigorta şirketlerinin bu konuda sorumluluk almalarını talep ettik.

VAN ÖNEMLİ TOPLANTI VE BULUŞMALARIN MERKEZİ OLSUN

Modern bir kongre ve fuar merkezine sahip Van’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere diğer Bakanlıklar tarafından gerçekleştirilen kongre ve sempozyum tarzı organizasyonlarını şehrimizde yapılmasını teklif ettik. Bakanlılara ait faaliyetlerin Van’ımızda yapılması, Bölge ile ilgili Türkiye kamuoyunda oluşan olan negatif algının kırılmasına yönelik büyük katkı sağlayacaktır.

TURİSTİK TREN VAN’A DA GELSİN

Dünyanın en etkileyici tren yolculuklarından biri olan Turistik Van Gölü Ekspresi ile yapılan seyahat, güzergâhı itibariyle bir nevi Anadolu turnesi gibidir. Vatandaşlar tarafından çok reğabet edilen ve ilgi gösterilen Van Gölü Ekspresi’ne Vagon eklenerek turistik yolculuğu daha da teşvik edilmesini talep ettik.

VAN’A KÜLTÜR MERKEZİ VE KÜTÜPHANE TALEBİ

2011 yılında meydana gelen deprem sonucu Van İl Kütüphanesi ve Kültür merkezi ağır hasar görmüş kullanılmaz hale gelmişti. Sosyal ve kültürel faaliyetlerimizde eksikliğini çokça hissettiğimiz Kültür Merkezi ve İl Kütüphanesi projenin yatırım programına dâhil edilmesini istedik ve konunun aciliyetini bildirdik.”

VAN’I CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ!

Arvas son olarak ise şu ifadelere yer verdi: “AK Parti Milletvekilleri olarak, Kültür ve Turizm Bakanımız ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Bizim için turizm, Van için stratejik sektörlerden bir tanesidir. 21. yüzyılın bacasız sanayisi olarak adlandırılan turizm sektörü için, Van’ı ve Van Gölü havzasını inşallah cazibe merkezi haline getireceğiz. Bütün Bakanlıklar nezdinde Van ile ilgili projelerimiz ve istihdamı arttıracak yatırımlar konusunda çalışmalarımız kesintisiz devam etmektedir.”

Kaynak: Şehrivan Gazetesi (Hakim İnalgöz)

İlginizi Çekebilir

Van'da halk ekmeğe zam

Van’da Ekmeğe Zam

Van’da Ekmeğe Zam Van’da bu yıl sık sık gündemi meşgul eden zamlar gelmeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.