Van’ın Kuş Cenneti; Dilkaya

Van Gölü Havzası, ülkemizin sulak alanlarının 3’te 1’ini oluşturup yaklaşık 450 kuş türünden de 215’ini barındırmasıyla adeta bir kuş cennetidir.

Van’ın Edremit ilçesinde bulunan ve yüzlerce kuş çeşidine ev sahipliği yapan Dilkaya/Engil/Xorkum Deltası Kuş Cenneti da bunlardan biridir. Yakın zamanda sit alanı olarak ilan edilen Dilkaya Kuş Cenneti özellikle özellikle yaz mevsimi boyunca konaklayan flamingoların sıcak bölgelere göçü görsel bir şölen oluşturuyor.

DİLKAYA KUŞ CENNETİ NEREDE?

Van’ın Edremit ilçesine bağlı Dilkaya Mahallesi/köyü Van il merkezimizin 24 km güneybatısında 1660 rakımda Van Gölü kıyısında yer alıyor. Konumu itibari ile denize (Van Gölü) üçte iki kıyısı olan insanı büyüleyen güzelliğe sahip olan Dilkaya dil gibi denize uzanan konumundan dolayı bu ismi aldığı rivayet edilmektedir.

DİLKAYA’nın TARİHİ

Van Gölü sahilinde bulunan Dilkaya’nın geçmişi MÖ 3 bin yılına dayanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescilli arkeolojik sit alanları listesinde yer alan Dilkaya’da 1983-91 yılları arasında Van Araştırmaları Projesi çerçevesinde Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu’nun başkanlığında kazılar yapılmış. Dilkaya Höyüğü Arkeolojik kazılarında çıkarılan ve yaklaşık 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen Yunan mitolojisinde bereket tanrısı olarak bilinen Fallos Van Müzesi’nde sergileniyor. Dilkaya kazılarda ortaya çıkan insan iskeletlerine ait kafataslarındaki ‘Pencere açma ameliyatı’ ile ilk beyin ameliyatının yapıldığı yer olarak da tarihe geçmiştir. Koruma altına alınmadığı ve restore edilmediği için definecilerin uğrak yerlerinden biri olan Dilkaya mezarlık alanı buluntuları Demir Çağı Anadolu’sundaki ölü gömme geleneğinin aydınlatılması konusunda da çok önemli sonuçlar vermiştir. Kazılarda gömme geleneğine bağlı olarak sandık mezarlar, kum sandık mezarlar ve oda mezarlar bulunmuştur.

DİLKAYA’ya NASIL GİDİLİR?

D 300 şehirlerarası Van-Bitlis karayolundan Edremit’ten Gevaş ilçemize giderken Çiçekli mahallesine varmadan sağa sapacaksınız. Köşkköy ile komşu olan Dilkaya mahallesine dar ama keyfili yoldan geçerek halk plajına varıyorsunuz.

#VanEdremit #KuşCenneti #DilkayaDeltası

Dron Çekim: Mehmet Emin Kara

İlginizi Çekebilir

vanlı unutulmaz eski yerel sanatçılar

Van Türkülerin Babası Seyfo Babasını Babalar Gününde Kaybetti

Van Türkülerin Babası Seyfo Babasını Babalar Gününde Kaybetti Van Türkülerinin özgün sesi  ve Van Oturma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.