van haber
Van'ın Gururu ve Türkiye'nin 57 Yıllık Dev Firması İcralık Olup Satışa Çıktı

Van’ın Gururu ve Türkiye’nin 57 Yıllık Dev Firması İcralık Olup Satışa Çıktı

Van’ın Gururu Türkiye’nin 57 Yıllık Dev Firması İcralık Olup Satışa Çıktı

2019 yılında kayyum atanan ve hakkında iflas davası görülen Yörsan’ın iflasına karar verilmesinin ardından yeni gelişme yaşandı.

Balıkesir’in en büyük süt ve süt ürünleri fabrikalarından olan Yörsan icradan satışa çıkacak.

Yörsan, 2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir şirket tarafından satın alındıktan sonra, 2018 yılında B.A.E şirketi Türkiye’deki fonlarını ABD’li bir şirkete sattı.

Şirket ardından yaşadığı ekonomik sorunlardan dolayı konkordato ilan etti. 2019 yılında da kayyum atandı. 10 Temmuz 2020 tarihinde Yörsan’ın iflas talebi Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’nde kabul edildi. Susurluk İcra İflas Dairesi’nin 2020/1 sayılı İflas Kararına istinaden 17 Ocak 2022 tarihinde satışa çıkarılacak.

1964 yılında Vanlı İş İnsanı Abdurrahman Yörük tarafından Yörükler Gıda Limited Şirketi adıyla kurulan şirket, 1979 yılında Susurluk’ta bir mandıranın alımıyla beraber 1984’te inşa edilen fabrikasının faaliyete başlamasıyla Yörsan A.Ş adını aldı.

Şirket, ağırlıklı olarak süt, peynir, ayran, tereyağı, kaymak ve krema olmak üzere süt ürünlerini ABD, Japonya, KKTC ve Orta Doğu ülkeleri de dahil olmak üzere 20’den fazla ülkeye ihracat yapıyordu.

Bir Zamanların En Prestijli Markası

Yörsan’ın temelleri 1964 yılında, Vanlı iş adamı Abdurrahman Yörük tarafından Yörükler Gıda Limited Şirketi’nin kurulması ile atıldı.

1979 yılında Susurluk’ta bir mandıranın alımıyla beraber 1984’te inşa edilen süt ürünleri fabrikasının faaliyete geçmesiyle, Yörsan A.Ş kuruldu. Yörsan’ın, 1984’te Türkiye’nin ilk beyaz peynir fabrikasının kurulması ile devam eden gelenekten geleceğe uzanan başarılı faaliyetleri devam etti.

Ekonomik kriz yaşayan dev şirkete, Dubai kökenli bir fon şirketi olan The Abraaj Group, ortak oldu.

Şirketi Kötü Günler Geçirmesinden Sonra Aile İnşaat Sektörüne Girdi

Türkiye’nin en köklü sanayicilerinden Yörsan’ın Kurucu ortağı, Onursal Başkanı ve Yöryapı Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Yörük, Yöryapı ile ilgili şunları söyledi: “ İnşaat sektörüne, Emlak Konut ve büyük çaplı projeler için 1 milyar dolar bütçe ayırdık. Bu tür büyük projelerde; içinde oteli, hastanesi, okulu, alışveriş merkezi, parkı olan kısacası insanların tüm ihtiyaçlarını giderebilecek İstanbul Şehri içinde farklı bir şehir yapmayı planlıyoruz. 50 yıllık bilgi birikimi ve kazanılan güvenle, aynı marka değerinin Yöryapı imzasıyla inşaat sektörüne taşımayı hedefliyoruz. Yörsan’da olduğu gibi inşaat sektöründe de yatırımlarımızı genişleterek devrimsel nitelik kazandıracak ilklere imza atmayı amaçlıyoruz.” dedi

Yönetim Kurulu Başkanlığını Şerafettin Yörük’ün yaptığı Yöryapı’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini Teoman Yörük yapıyor. Yönetim Kurulu Üyeleri ise Mustafa Yörük, Fatih Yörük ve Fahri Yörük’ten oluşuyor. 

Yörsan Markasının Kurucusu Abdurrahman Yörük

İlginizi Çekebilir

van büyükşehir haber

Van Büyükşehir’den Çocuklar İçin Ücretsiz Tiyatro

Van Büyükşehir’den Çocuklar İçin Ücretsiz Tiyatro Oyunu Van Büyükşehir Belediyesinin çocuk ve yetişkinlere yönelik başlatmış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir