Van’ın Efsane Doktoru (Daim Beg)

Van’ın Efsane Doktoru (Daim Beg)

Van’da 35 yıl Çocuk Doktorluğu yapmış, Van ve çevre illerdeki yüzbinlerce yüreğe su serpmiş; işinin ehli, vatansever, kibar ve hayırsever Efsane Doktor Daim Dirican (Daim Beg) anısına hazırladığımı video….

Van’ın Unutulmayanlarından Doktor Daim Diracan

#Van#Unutulmayanlar#UnutulmazDoktor

Daim Dirican Kimdir?

Efsane Doktor Daim Dirican

1930 Tokat-Artova doğumlu olan Daim Dirican’ın asıl adı Abdutdaim Kutbuttin Dirican’dır. 1954 Çapa Tıp Fakültesi mezunu olup uzmanlığını çocuk doktorluğu üzerine yapmıştır.

Daim Dirican İstanbul Sağlık Müdürlüğünde görevli iken, 1967 yılında Van’a Çocuk Doktoru olarak tayin olmuştur. Van’da göreve başladığı 1967 yılından sonra iki yıl Van İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Çocuk Doktoru ve Halk Sağlığı alanlarında çalışmıştır.

Daha sonra istifa ederek Van merkezde özel muayene açmış ve 2004 yılına kadar bu muayenesinde Van ve çevre illere Çocuk Doktoru olarak hizmet vermiştir. Göreve başladığı 1967 yılından sonra yaklaşık 20 yıl Van ve çevre illerin tek Çocuk Doktoru olarak görev yapmıştır.

‘Daim Beg!’

Dirican Van’da toplamda 35 yıl görev yapmış ve 2004 yılında artık yorulduğu için 75 yaşında doktorluğu bırakarak ve eşi ile birlikte istirahate çekilmiştir. Evladı için yanan binlerce annenin yüreğine su serpmiş Van’ın Efsane Doktorlarından Daim Dirican, Nam-ı diğer Daim Beg..

1967 yılından sonra Van’da, dededen toruna, üç nesle Çocuk Doktoru olarak hizmet eden ve evladı için yanan binlerce anne ve babanın yüreğine su serpen Dr. Daim Dirican Van’da hep ‘Daim Beg’ olarak anılmıştır.

Doktorluğunun yanında eğitime verdiği önemle de bilinen, binlerce öğrenciye maddi destek sağlamış ve Van’ın Gürpınar ilçesi Kuşdağı Köyünde de bir okul yaptırmıştır.

Daim Dirican’ın yanında 35 yıl sekreterlik görevi yapan ve şuan İskele Mahalle Muhtarı olan Faik Önay, Dirican’ın öne çıkan özelliklerinin; vatanseverliği, beyefendiliği, fakir-fukara babalığı ve işinin ehli olarak sıralamıştır.

Sadece Van’a değil çevre illere de hizmet ettiğini, sabah 06:00​’da başlayıp gece yarılarına kadar çalıştıkları ve günlük ortalama 100 hasta baktıklarını, bunlardan 10-15 tanesinden hiç ücret almadığı günler olduğunu belirtmiştir.

Muayene yaptığı her çocuğa muayene ücreti karşılığında fatura kesme konusunda da çok titiz olduğunu ve ekonomik durumu olmayan hastalarının çoğundan ücret almadığını hatta bu kişilerin ilacını bile kendi cebinden karşıladığını belirtmiştir.

Van’ı Unutulmaz Doktorlarından Daim Bey

Evli ve biri erkek (Aydın) ikisi kız (Banu ve Berna) olmak üzere toplamda üç çocukları olup Eşi Perran Hanım Merkez Bankasında görev yapmakta iken Van’a geldikten sonra işini bırakmış ve ev hanımlığı yapmıştır.

Çocuklarından bir doktor diğer ikisi de mühendistir. 12 Eylül 2012 yılında 82 yaşında İstanbul’da vefat etmiş ve Edirnekapı Mezarlığına defnedilmiştir.

Vefatından sonra, Van’a yaptığı hizmetlere bir vefa olarak Van merkezde 35 yıl hizmet verdiği özel muayenesinin bulunduğu sokağa isminin verilmesi konusu zaman zaman gündeme getirilmiştir.

Arkasından Kim? Ne Dedi?

Valla bende onun hastasiydim oğlumda onun hastasiydi..Yani kisacası fakir dokturuydu hemde süper olur.

(Mesut Eren)

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah babamla onun yanına çok gitmiştim fakir fukara babasıydı gelip geçici dünya bak şimdi herkes gönülden rahmet okuyor ne mutlu ona

(Erhan Ezgi)

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah önce Allah sonra Daim bey benim oğlumun hayatta kalmasını sağladı

(Yücel Edremit)

Tahlil rontgen yoktuda ama teşhis vede tedavide %95 net bir hocaydi daim dirican

(Nurettin Şen)

Doktorluğunnu yanında unutmadığım 1972 Model 30 yıl kullandığı beyaz Mersedesiydi.

(Ersin Kaya)

Allah rahmet etsin . Çoğumuzun evlatlarında emeği vardır . Mekanı cennet olsun . Asil ve kibar insan

(İnci Soydan)

O bir hümanist örnek bir hekim idi. Bir efsane isimdi. Hem beni hem de şimdi hekim olan kızımın hayatını kurtarmıştı. Ne kadar rahmetle anarsak azdır. Allah rahmet eylesin.

(Muhsin Keskin)

Muayenehanesinin bulunduğu caddeye Dr.Daim Dirican Cad. Hastane 2.caddesine de Dr.İzettin Mungan Cad.levhalarının asılması VEFA örneği olacaktır Rahmet ve Minnetle anıyoruz.

(Av. Okyar Soydan)

Ruhu şad mekanı cennet olsun , vandaki doktorkugunun ilk yıllarında benim hayatımı kurtaran kişidir. Daim dirican doktorum

(İhsan Namaz)

Benimde çocukluğumun doktoruydu, Çoook iğnesini yedim,, Allah gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah

(Ercan Kösebaşkan)

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inş baba dostu çok naif bir kişilikti

(Necdet Ak)

Van’ın Vefakar Doktoru Daim Dirican Vefat Etti…

Dr.Daim Dirican Vanda yakın kuşakta doğup da Daim beyin muayene edip tedavi etmediği çocuk çok azdır.

Mekanı cennet olsun Vanlı onu hiç unutmaz.

(Ümit Kayaçelebi)

Adı Hastanelere Verilmese de Van’ın ve Vanlıların Gönlünde taht kurmuş Çocuk Doktoru Daim Dirican Hakkın Rahmetine kavuşmuş..

(Can Ozan Tuncer)

Bu Sokağa Her Uğradığımda Dr. Daim Dirican’ı Hatırlarım. Hepimizin Hafızasında Yer Edinen Şirin Bir Çocuk Doktoruydu. Şuan Van’da, Büyük Olupta, Dr. Dirican’da Tedavi Olmayan Yok Gibidir. Acaba Bu Sokağa Dr. Daim Dirican Adı Verilerek, Hatıralar Yeniden Canlandırılamaz mı.?

(Şemsettin Bozkurt)

Biyerlere ismi verilmeliydi.O kadarını hakkediyor. Benimde çocukken gittiğim doktor

(Gülabi Yürektürk)

Babamın can dostu benim üzerimde çok emeği olan beni hep pamuk kızım diye seven guzel insan nurllar içinde yat

(Nalan Saygi)

Benimde dr du allah rahmet etsin 80 nlilerin cocuklari hep onun elinden geçmiştir

(Betül Aydın)

Lise yıllarında her sabah evinin önünden geçtiğimiz saatte eski model Mersedes aracının motor kaputu açık aracının yağını suyunu kontrol ederdi. Ama bunu kesintisiz her sabah yapardı.Allah rahmet eylesin

(Selçuk Görgülü)

Allah rahmet eylesin inşallah. Beyaz mercedesi vardı .eski Paris otelin yan tarafında sanırım.

(Serdar Doğan)

-Toprak damlı muayenehanesiyle bir başına, nerdeyse her Vanlı çocuğun imdadına yetişmiş, muayenehaneden ziyade çocuk hastanesi gibi verimli çalışmış ideal bir hekimdi… Allah rahmet eylesin.

(Tahir İlhan)

Allah rahmet etsin. Çocukluğumuzun doktoruydu babamın yakın arkadaşıydı. Her gittiğimizde bize çikolata verirdi korkmayalım diye. Mekanı cennet olsun.

(Yusuf Kübra Güleç)

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun benim çok kahrimi çekmiş. Tabi ben hatırlamıyorum ama öyle diyorlar

(Cem Tayişi)

Bir zamanlar Vanlının umudu,şifacısı idi.Bütün çocuklarımızda emeği var.Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.

(Yılmaz Özmen)

Cocuklugumun Daha doğrusu bütün kardeslerimin Doktoru Van ilk kartvizitlerini dagitmasina Babam yardimci olmuş. ALLAH ikisinide Rahmet eylesin mekanları cennet olsun inşallah

(Hatice Kara)

-Allah rahmet etsin .68 ve sonrası Van’da doğan her çocukta emeği vardır

(Özcan Çağlar)

Allah rahmet etsin 700 gram 6 aylık doğmuşum pamuklar arasında bizimkiler umudu kesmişler o zaman ne arar kuvöz Allah gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah

(Bülent Özsoy)

Babamın ve biz kardeşlerin tek doktoruydu çocukken hatırlarım anneme ne kızardı şu çocukları rahat bırak büyürler die Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inş

(Narin)

Daim bey gariban doktoruydu. Parasızları hrp kendi muayeneisnde yatırır ve tedavi ederdi pamuktu, şekerdi, harikaydı böyle doktorlar kaldımı mekanı cınnet olsun

(Süleyman Can)

Mekanı cennet olsun.İnsanlara hep insanın isminin,ömründen daha uzun olduğunu Ve iyi amellerin ölümsüz Ve hayırlı olduğunu anlatmaya çalışırım. Bence Van’ın bir cadde yada mahallesine isminin verilmesini fazlası ile hakkediyor

(M.Engin Güngür)

Beni kurtaran doktor

(Eren Öztunç)

Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun.Çocuklugumuzun doktoruydu.Kalplerde guzel izler bıraktı.

(Veysel)

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaallah… İşini yapardım gıcır kağıt 100 bin lira verirdi -Evladım hiç harcamazsan 1 sene gider derdi

(Olcay Kadir)

Daim doktora götürürdü amcam, ben çocukken. Malazgirtten Van’a. Hep hastaydım ve hep Daim beye gidelim derdi amcam. Amcamı çok severdi, amcam onu çok sever ve çok guvenirdi. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun

(Sebahattin Kırlangıç)

Annem, hala Sigorta hastanesinin oradan Daim beyin yerine kadar yürüyerek beni doktora nasıl götürdüğünü anlatır. Doktorun çok iyi olduğundan her zaman minnetle bahseder.

(Cevat Karabulut)

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun, halen annem anlatır durur söze şöyle başlar “Allah ondan bin kez razı olsun”, o yoklukta durumu olmayan ailelerin çocuklarına bakıp, ilaçlarını verip bir kuruş dahi almazmış, Rabbim mekanını cennet eylesin

(İlhan Siyahtaş)

Mekani cennet olsun Allah rahmetiyle muamele etsin Baba Adamdı bir iyiliği varbende unutmam mümkün deyil

(Cumhur ÖK)

Allah rahmet etsin cok iyi bir doktormuş Annem hep hasta oldugumuzda ona götürür onun ilçları iyi geliyor derdi

(Nurgül Gökçen)

Babamın ve biz kardeşlerin tek doktoruydu çocukken hatırlarım anneme ne kızardı şu çocukları rahat bırak büyürler die Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inş

(Narin)

Babam derdi ki Daim Beg adeta Lokman Hekim gibiydi.Sanki sihirli değneği vardı, dokunsa şifa bulurdun…

(Sibel Rengin)

Van’a Dr Daim Dirican gibi bir çocuk doktoru gelmedi. Başta ben olmak üzere Allah’ın izniyle sanırım Van’da iyileştirmediği çocuk yok. Allah mekanını cennet etsin…

(Şükrü Akyüz)

Allah rahmet etsin . Bütün çocuklarımda emeği çoktu … Gece yarısında bile yardımını esirgemedi hiçbir zaman

(İnci Soydan)

Az beklemedik Van Devlet Hastanesi kuyruğunda. Koca Van’da adam gibi bakan tek çocuk doktoru vardı o da rahmetli Daim Dirican idi.

(Enes Ali)

Hepimizin çocukları onunla büyüdü. Onlarda çok emeği var. Nur içinde yatsın.

(Fikri Ertan)

Çocukların ruhunu bilen daim bey mekennin çenet olsun inşallah

(Mikail Yımaz)

Daim bey vanın dehasıydı. çoğu çocukları ölümden döndürmüştü..ermeni kökenli olmasına rağmen, lüks hayat yaşıyabilirdi. istanbuldan vana gelmezdi, ama mesleğini gerekli alanda kullanmayı tercih etmişti.

(erol küçükgökçe)

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun, halen annem anlatır durur söze şöyle başlar “Allah ondan bin kez razı olsun”, o yoklukta durumu olmayan ailelerin çocuklarına bakıp, ilaçlarını verip bir kuruş dahi almazmış, Rabbim mekanını cennet eylesin

(Okan Argüz)

Mekani cennet olsul vana ve vanliya buyuk emekleri vardi vanlilarda onu hic bir zaman unutmiyacak

(Şükrü Doğan)

İşte bu dünyada bir dua kalıyor gani gani rahmet eylesin

(İlknur Tayiz)

İlginizi Çekebilir

van iran sınır kapısı

Van İran Sınır Kapısına ‘Muhteşem Cuma’ Akını

Van İran Sınır Kapısına ‘Muhteşem Cuma’ Akını Dünyaca ünlü markaların başlatmış olduğu ‘Muhteşem Cuma’ indirimlerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir