Van'ın Bir Değeri Daha Coğrafi İşaret Alarak Tescillendi

Van’ın Bir Değeri Daha Coğrafi İşaret Alarak Tescillendi

Van’ın Bir Değeri Daha Coğrafi İşaret Alarak Tescillendi

VANTB’nin tescillediği Gevaş Fasulyesi’nde bulunan yüzde 2,5 oranındaki protein, kas, kemik, cilt ve saç gibi dokuları yeniliyor. 

Van Ticaret Borsası (VANTB), Gevaş Fasulyesi’ni tescilledi.

VANTB’de yapılan basın toplantısında konuşan başkan Nayif Süer, şunları söyledi:

“Öncelikle Van’ımıza hayırlı olsun diyorum.Emeği geçen üniversitedeki hocalarıma çok çok teşekkür ediyorum. Aynı zamanda ekibime, Van Ticaret borsasının çalışanlarına çok çok teşekkür ediyorum.

Bu konuda gerçekten çok emek verdiler. Geç kalınmış bir tescil aslında, 20 yıl önce alınmalıydı.

Gevaş Fasulyesi ürünümüzü tescillediğimiz için bugün çok mutluyuz. Van’ımıza hayırlı olsun diyorum. Çok mutluyuz, gerçekten çok mutluyuz.

Gevaş fasulyesi 20-25 santim uzamasına rağmen etli ve canlı bir fasulye, lezzeti hakikaten çok güzel. Kendine özgü özellikleri var.

Sulu gevrek ve rengi ile de güzel bir ürünümüzdür.

Gevaş fasulyesini tescilleyerek katma değerli ürünler arasına aldık, çiftçilerimize de faydası olacağına inanıyoruz.

Van Ticaret Borsası olarak üniversite hocalarımız ile beraber böyle bir çalışma yaptık.

Çiftçilerimizin yanında olacağız ve onlara daha fazla destek olacağız. Gevaş fasulyesinin piyasaya tanıtılması için pazar payının arttırılması için çalışmalar yapacağız.

İnsanlarımıza daha fazla iş sahasının açılması için mücadele edeceğiz ve Gevaş fasulyesini daha fazla sahipleneceğiz.

Başta Sayın Valimiz Ozan Balcı olmak üzere, diğer kurumlarımızdan, belediye başkanlarımızdan, il ve ilçe tarım müdürlerimizden destek istiyoruz.

Borsa olarak üzerimize düşenleri yapmaya devam edeceğiz. Gevaş fasulyesinin daha fazla değer kazanması için zemin hazırlamamız gerekiyor.

Çiftçilerimizin emeğinin karşılığını alması ve kazanması için sadece tescilleme ile kalmayacağız. Gevaş fasulyesinin paketlenmesi ve işlenmesi için çalışmalar yapacağız.

Van Ticaret Borsası olarak fuarlarda ve çeşitli platformlarda tanıtımlar yaparak, Gevaş fasulyesinin pazar piyasasını genişletmeye çalışacağız.

Gevaş fasulyesinin ilimizde ve belgemizde katma değerli bir ürün olması adına, Pazar piyasasını arttırmak hedefimiz olacaktır. Tekrar hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

Proteinin faydaları Yılda yaklaşık 12 bin ton üretilen Gevaş fasulyesinin tohumunda yüzde 29, yaş fasulyede ise yüzde 2,5 oranında protein bulunuyor.

Protein kas, kemik, cilt ve saç gibi dokuların yenilenmesinde ve onarılmasında rol oynayan önemli yapı taşlarından bir tanesidir.

Bir başka ifadeyle hayati fonksiyonların devam ettirilmesinde proteinlerin önemli rolü vardır. Bununla birlikte proteinler hormonların üretiminde de önemli bir rol oynar.

Haber Videosu 👇

İlginizi Çekebilir

TOKİ Van Dahil Bir Çok İlde Uygun Fiyata Konut Satacak!

TOKİ Van Dahil Bir Çok İlde Uygun Fiyata Konut Satacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir