Van Haberleri
Van'da Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslekler Canlandırılacak

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslekler Canlandırılıyor

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslekler Canlandırılıyor

Van ilinde unutulmaya yüz tutmuş eserler ve mesleklerin belirlenmesi amacı ile İl Milli Eğim Müdürlüğü’nde bir toplantı yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Halk Eğitimi Merkezi Müdürleri ile sektörde bu işi icra eden ustaların katılımı ile İl milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda ilimizde unutulmaya yüz tutmuş eserler ve mesleklerin belirlenmesi  konusu ele alındı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme’den Sorumlu Şube Müdürü Ebubekir Yetkin, “Geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş eser ve mesleklerin gelecek kuşaklara aktarılması, kültürel geçmişimiz ile geleceğimiz arasında bir köprü vazifesi kurulması oldukça önemlidir. Genel Müdürlüğümüz tarafından unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını; yaygınlaştırmak, öğretmek, yaşatmak ve icra eden ustalara sahip çıkarak yeni nesillere aktarmak amaçlanmaktadır. Geçmişten günümüze yaşayan bazı geleneksel sanatlar zaman içerisinde kaybolmuş ya da unutulmaya yüz tutmuştur. Bunun pek çok nedeni olmakla birlikte en önemli nedenlerinden birisi de geleneksel sanat eserlerini üreten ustaların çalışmalarını devam ettirebilecek yeni ustaların yetiştirilememesidir” şeklinde konuştu.

Konu ili ilgili fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda Savatlı Gümüş İşlemeciliği ,Yöresel Van Kilimi Dokuma ve Ahşap Çocuk Oyuncakları yapımı konusunda teklif formu hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne gönderildi.

İlginizi Çekebilir

Vanspor Fk – Zonguldak Kömür Spor Maçı Canlı İzle

Vanspor Fk – Zonguldak Kömür Spor Maçı Canlı İzle Lige 5’te 5 yaparak flaş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir