Van'da Kariyer Fuarı
Van'da Kariyer ve İstihdam Fuarı

Van’da Yeni Bir Fuar Daha

Van  Yüzüncü Yıl Üniversitesi  (VAN YYÜ) ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından ” VANKİF-2019 Van İnsan Kaynakları Kariyer ve İstihdam Fuarı” yapılan açılış töreni ile başladı.

YYÜ Cengiz Andiç Kültür Merkezinde yapılan ve amacı; Üniversite öğrencileri, işsizler ve meslek liseleri son sınıf öğrencileri ile işverenler ve ilgili kurum/kuruluşları bir araya getirerek, iş arayanların istihdam edilebilirliğine katkıda bulunmak olan  İnsan Kaynakları Kariyer  ve İstihdam Fuarını iki gün sürecek.

Van YYÜ Fuar ve Etkinlik
Van’da Kariyer ve İstihdam Fuarı

Genç Bir Nüfusumuz Var

Açılış töreninde konuşan Vali Yardımcısı Faruk Bülent Baygüven fuar için en güzel yerin seçildiğini, istihdam açısından gençlerin yetişeceği en önemli yerin üniversiteler olduğunu belirterek şunları söyledi,  ” Van’daki bu fuar çok önemli. Van Türkiye’de gerçekten nadide illerden birisi, bunu bir kere anlamamız lazım. Coğrafik olarak baktığımızda, potansiyel olarak baktığımızda bence doğudaki en güzel şehir.  İstihdam konusunda bizlerin ne yapması gerekiyor; bence çözüm belli.  Genç nüfus ve işsizlik fazlaysa yapılacak şey , istihdamı artırmaktır. Bizim ülkemiz  kesinlikle çok zengin bir ülke. Van’da bunun en güzel örneklerinden bir.  Zaten devletimiz yaşlısına, garibanına, hastasına, engellisine sahip çıkıyor. Önemli olan Sanayicilerimizin, iş dünyamızın ve üniversitelerin gençlerle entegre edilmesi gerekmektedir. İş olanaklarını arttırmak için daha fazla fabrika açılmasını sağlamak, tarımda var olan tembelliği yok etmek, ticareti artırmak  gerekir. Öncelikle bu fuarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu fuar hem Van’ımıza hem de siz katılımcılara çok faydalı olur”.

Son Günlerde Çok Kullanılan Kelimeler

YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ekin ise İnsan kaynaklarının, istihdamın ve  kariyerin son zamanlarda çok sık kullanılan kelimeler arasında olduğunu, ama ilk önce bu kelimelerin içinin nasıl doldurulması gerektiğinin  bilinmesinin önemini vurgulayarak,”Sözlerime şöyle bir ifade ile başlamak istiyorum: İbn-i Haldun derki ‘Coğrafya Bir Kaderdir’. Van ilinin bulunduğu coğrafyayı düşündüğümüz zaman bir çok ille kıyasladığımızda çok farklılıklar göreceksiniz. Evet bu bir kaderdir ama yapacak bir şey yok demek değildir. Bunun için çeşitli çalışmalar yapılıyor ve önemli girişimlerde bulunuluyor.

Özellikle son dönemlerde artan turistik faaliyetler şehrimiz açısından baktığımızda çok büyük fırsatlara dönüşüyor.  Endüstri dört sıfır uygulaması geliyor son dönemlerde. Bazı uzmanların öngörüsüne göre önümüzdeki son 10 yıl içerisinde  şu andaki mevcut  mesleklerin yüzde 30 olmayacak. Ağırlıklı olarak hizmet sektörünün  ön plana çıktığını görüyoruz. Kariyer anlamında ön plana çıkmak isteyen kişilerin kendilerini geliştirmesi gerekiyor. İlimiz istihdamı için umut verici önemli gelişmeler yaşanıyor. Girişimciye destek veren birçok kurum ve kuruluş var, bunlardan faydalanın. Kendi girişimsel yönünüzü ortaya çıkarın, cesur olun. Böylelikle ilerde kendi işinize sahip olabilir ya da iyi bir kuruluşta kariyer yapabilirsiniz.  Rektörümüz de yoğun programı nedeni ile katılamadı, sizlere çok selamı var. Başta bu organizasyonda emeği geçen kişi ve kurumlar ile katılımlarınız için sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Van'da Fuar ve Etkinlikler
Van’da Kariyer ve İstihdam Fuarı

Çalışma ve İş Kurumu Van İl Müdürü M. Salih Serçe, Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mehmet Aslan ve Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva’nın da birer konuşma yaptığı etkinlikte İlde istihdam sağlayan bazı özel sektör kuruluş temsilcilerine plaket verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke , KOSGEB Van İl Müdürü Bilal Emre Yörük, özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda öğrencinin katıldığı açılış töreni fuar alanının gezilmesinin ardından çekilen toplu fotoğraf ile son buldu.

Tanıtım stantları yanında birçok etkinliğin de yapılacağı  fuarda “21. Yüzyılda Kariyer Planlaması Yapmak; Fırsatlar ve Zorluklar” adlı bir panel de yer alacaktır.

İlginizi Çekebilir

Van Edremit Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Duyurdu

Van Edremit Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Duyurdu Van‘ın Edremit Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı hazırlıklarını birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.