van deprem
Van'da Üstü Üste Yaşanan Depremlerle İlgili Deprem Profesörü Ne Dedi?

Van’da Üst Üste Yaşanan Depremlerle İlgili Deprem Profesörü Ne Dedi?

Van’da üst üste yaşanan depremlerle ilgili Deprem Profesörü Naci Görür ne dedi?

Van’da yaşanan 4.0 ve 4.2 büyüklüğündeki depremlerle ilgili, Deprem Profesörü Naci Görür sosyal medyada kendine sorulan bir soru vesilesi ile açıklama yaptı.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, saat 01.44 sıralarında Tuşba ilçesinin Yemlice Mahallesi’nde yerin 5 kilometre derinliğinde 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini belirtmişti.

Yine Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü aynı tarihte saat 05:26’da Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Karagündüz Mahallesi’nde 4.2 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurmuştu.


Yaşanan depremin ardından Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez de bir açıklama yapmış ve ‘Saat 05:26’da İlimiz Tuşba ilçesi merkezli 3.9 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Şu ana kadar yansıyan olumsuz bir durum yoktur. Çok geçmiş
olsun’ ifadelerini kullanarak depremin yaşandığı bölgede bir hasarın olmadığını belirtmişti.

Üst üste yaşanan depremlerle ilgili Deprem Profesörü Prof. Dr. Naci Görür’de sosyal medya hesabından kendisine soru yönelten bir soruya cevap vererek açıklamada bulundu.

Sedat Bayık adlı bir sosyal medya kullanıcısının ‘Van’daki depremlerin sebebi, Van Gölü suyunun azalması olabilir mi? Sonuçta çok büyük bir kuvvet yere basınç uygulamıyor. Buda fay hatlarını tetikliyor olabilir mi’ sorusuna;

Prof. Dr. Naci Görür’ün cevabı “Hayır Sedat. Nedeni tektonik. Lütfen benim kitabı okuyunuz.
Aydınlanacağınızı umuyorum. Sevgiyle.” oldu.

İlginizi Çekebilir

van spor son dakika haber

Vanspor’un Yeni Teknik Hocası Belli Oldu!

Vanspor’un Yeni Teknik Hocası Belli Oldu! TFF 2022-2023 yılı Futbol Sezonunda, 2. lig kırmızı grupta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.