Van’da Mermer Ocağı Gerginliği!

Mermer Ocağı Gerginliği!

Van’ın Güpınar ilçesinde mermer ocağı protestosunda asker ve korucular havaya ateş açtı. 4 kişi gözaltına alındı.

Mermer ocağına yakın bulunun köylülere ait 30’dan fazla ahır yıkılmak istendi. Köylüler buna karşı çıkınca asker ve korucular tarafından havaya ateş açılarak köylüleri oradan uzaklaştırdı.

Yaklaşık 10 yıl önce Ankaralı bir firma aynı yere Mermer ocağı yapmak isteğini aktaran köylüler o günden beri direniyoruz. Son üç aydır Valilik ve Kaymakam destekli köyde mermer ocağı yapmaya başladılar. O alanda 30’dan fazla ahır ve samanlık bulunuyordu hepsini yıktılar.

Konuyla ilgili HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan sosyal medya hesabından görüntü paylaşarak “Halkın, doğanın karşısında Rant çetelerinin çıkarı için saldıran bu haksızlık düzeninden elbet hukuk karşısında ve halk vicdanında hesap sorulacaktır. Doğa ve halk düşmanı iktidar halkın varlıkları yandaş şirketlere silahlar eşliğinde peşkeş çekiyor.” dedi.

GÜRPINAR KAYMAKAMLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Olay sonrası Gürpınar Kaymakamlığından yazılı açıkalama, “İlçemiz Yurtbaşı Mahallesinde hazine arazisi üzerine yapılan kaçak yapıların (ahır, müştemilat vb.) yıkılması esnasında kolluk kuvveti ve görevli memurlara vatandaşların mukavemette bulunması, taşlı saldırı yapılması olayına kolluk kuvvetlerimiz silah kullanma yetkisi dâhilinde uyarı amaçlı havaya ateş açmak suretiyle müdahale etmiştir. Yaralı vatandaşımız yoktur. Kolluk personelimiz atılan taşlardan hafif yaralanmıştır. Olay kapsamında 4 kişi gözaltına alınmış ifadesi aldıktan sonra yetkili merciler tarafından serbest bırakılmıştır.” denildi. 

Kaynak: Van Ekspres

İlginizi Çekebilir

Van İlçe Haberleri

Van’da Husumetli İki Aile Daha Barıştırıldı

Van’da Husumetli İki Aile Daha Barıştırıldı Erciş ve Çaldıran’dan sonra, Çatak Belediye Başkanı Abdurrahman Şeylan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir