Van’da İki Kaymakam Görevden Alındı!

Gürpınar ve Çaldıran kaymakamları görevden uzaklaştırıldı. Gürpınar Kaymakamı Fatih Sayar ile Çaldıran Kaymakamı Adem Can ve Vali yrd. Ferhat Atar haklarında yürütülen bir soruşturma kapsamında görevden alındı.

İçişleri Bakanlığı’ndan henüz konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Öte yandan 70’e yakın kaymakam hakkında açığa alınma işleminin uygulandığı belirtiliyor.

Gürpınar Kaymakamı Fatih Sayar kimdir?

1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Lisans eğitimini 2003 yılında girdiği Süleyman Demirel Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladı. Lisans eğitiminin ardından iş hayatına başladı. Girmiş olduğu Kamu sınavlarında başarılı olarak Maliye Bakanlığında Vergi Denetmen Yardımcılığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Müfettiş Yardımcılığı yaptı. 2010 yılında yapılan Kaymakam adaylığı sınavını kazanarak Mülki İdare Amirliği mesleğine Hakkari Kaymakam adayı olarak başladı. Kaymakam adaylığı boyunca Hakkari Valiliğinde il stajını, Trabzon-Akçaabat’ta Kaymakam refikliğini, Adıyaman’da teftiş stajını yaptı. İzmir-Kiraz, Ankara-Kalecik, Çankırı- Korgun,Eldivan ilçelerinde Kaymakam vekilliği ve Afyon-Evciler ve Kahramanmaraş – Ekinözü Kaymakamlığı yaptı. Yabancı dil eğitimi için 1 yıllığına Amerika Maryland eyaleti Towson University’ de bulundu. 07/08/2019 tarih ve 2019/268 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ilçemize atandı. Aslen Ağrı  Patnoslu olan kaymakamımız Evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

   Çaldıran Adem CAN Kimdir?

19 Mart 1982 tarihinde Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde doğdu. İlköğrenimini Sakarya’da, Lise eğtimini Trabzon’da, Lisans eğitimini  Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde tamamladı. Kamu görevine Maliye Bakanlığında Vergi Denetmen Yardımcısı olarak başladıktan sonra sırasıyla İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığında Dernekler Denetçi Yardımcısı, Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığında Uzman Yardımcısı olarak görev yaptı. 2010 yılında İçişleri Bakanlığı’nca açılan Kaymakam Adaylığı sınavını kazanıp Karaman Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine intisap etti. Karaman’da valilik stajını, Afyonkarahisar Dinar’da refiklik stajını, Çorum’da da teftiş stajını tamamladı. Tokat Artova’da Kaymakam Vekilliği yaptıktan sonra yurtdışı stajı için gönderildiği Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yıl süreyle Virginia Tech Üniversitesinde İngilizce dil eğitimi ve Amerikan hükümet sistemi eğitimi aldı.                       

        Amerikan Kamu Yönetimi üzerine çeşitli kamu kurumlarında çeşitli incelemelerde bulundu. Bu dönemde aynı zamanda Washington Büyükelçiliğinde Büyükelçilik stajını tamamladı. Yurtdışı dönüşü sonrasında sırasıyla Denizli ili Güney, Kale ve Afyon Sandıklı ilçelerinde Kaymakam Vekilliği yaptı. 22.09.2014 – 14.12.2016 tarihleri arasında Derepazarı Kaymakamlığı yaptı. Kızılören Kaymakamı iken 24.08.2018  – 06.09.2019 tarihleri arasında  Aydın ili Bozdoğan ilçesi Kaymakamlığı yaptı.19.09.2019 tarihinde ilçemizdeki  görevine başlamıştır.  Adem CAN evli olup, iki çocuk babasıdır.  İngilizce bilmektedir.

Van’da görevden uzaklaştırılan İki kaymakamın biyoğrafileri de Van Valilik resmi sitesinden kaldırıldı. 

Van Ekspres

İlginizi Çekebilir

Van'da halk ekmeğe zam

Van’da Ekmeğe Zam

Van’da Ekmeğe Zam Van’da bu yıl sık sık gündemi meşgul eden zamlar gelmeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.