Van’da Bir Doğal Güzellik Daha Sit Alanı İlan Edildi

Edremit ve Gevaş ilçe sınırları içerisinde bulunan ‘Dönemeç Sazlıkları‘ Potansiyel Doğal Sit Alanı için önemli bir karar imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Edremit ve Gevaş ilçe sınırları içerisinde bulunan ‘Dönemeç Sazlıkları’ Potansiyel Doğal Sit Alanı koruma statüsüne alındı.

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan ilanda “Van İli, Edremit ve Gevaş ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Dönemeç Sazlıkları Postansiyel Doğal Sit Alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın kesin korcunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109’uncu maddesi gereğince karar verilmiştir.” ifadesine yer verildi.

“Müjdeyi İsmail Say Verdi”

Edremit ve Gevaş ilçe sınırları içerisinde bulunan ‘Dönemeç Sazlıkları’ Potansiyel Doğal Sit Alanı koruma statüsüne alındığı müjdesini Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, sosyal medya hesapları üzerinden verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür eden Say, alınan kararın hayırlı olması temennisinde bulundu.

DİLKAYA KUŞ CENNETİ

Edremit ilçesi sınırları içerisinde yer alan, Dilkaya, Andaç ve Köşk köyleri arasında yer alan kuş cenneti (Dönemeç – Engil Deltası) Van Gölü havzasının sahil kısmında yer alan kuş cennetindeki sazlık alanda birçok kuş türü bulunmaktadır.

Kuşların göç yolları üzerinde yer alması sebebiyle birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. 

Dönemeç Deltası

Kaynak: VanDahaber

İlginizi Çekebilir

Van Haber Son Dakika

Van’da Taziye Kaynaklı Üç Mahalle Daha Karantina’ya Alındı

  Van Edremit’te geçtiğimiz haftalarda düzenlenen taziye sonrası koronavirüs vakalarına rastlanılmıştı. Bu taziyeye katıldığı belirlenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir