Van'da Tiyatro Festivali
Van'da 2. si Düzenlenecek Tiyatro Festivali Başlıyor

Van’da 2.Tiyatro Festivali Başlıyor

Bu yıl 10-20 Ekim tarihleri arasında “Hakikat sahnesinde sen de bir replik söyle” sloganıyla düzenlenecek ve Evdirrehîm Rehmî Hekarî’ye adanan “Mencel 2’nci Tiyatro Festivali”nin programı açıklandı. 

Van’da bulunan Tiyatro Mencel tarafından bu yıl 10-20 Ekim tarihlerinde, “Hakikat sahnesinde sen de bir replik söyle” sloganıyla düzenleyecek olan “Mencel 2’nci Tiyatro Festivali”nin ön programı açıklandı. Aydın Perihan İş Merkezi’nde bulunan Mencel sahnesinde programa dahil açıklama yapıldı. Oyuncu Perinaz Delazy, tüm tiyatroseverleri festivale davet etti. 

EVDİRREHÎM REHMÎ HEKARÎ’YE ADANACAK

Festivalin 10 gün süreceğini ve festival boyunca farklı grupların da oyunlarıyla yer alacağını söyleyen Delazy, festivalde 12 oyunun sahneleneceğini belirtti. Delazy, “100 yıl önce Evdirrehim Rehmî Hekarî tarafından yazılan ilk Kürtçe tekst olan Memê Alan’dır. Bizim için çok değerli olduğu için bu festivali ona atfediyoruz. Bu oyunların içinde çocuk ve iki kadın oyunu da yer alıyor.

Türkçe ve Kürtçe oyunların olacağı festivalde, oyunların ağırlığı Kürtçe olacak. Festivalin iki oyunu İran’dan gelecek ve Soranîce sahnelenecek. İstanbul’dan gelecek 2 oyundan biri kadın oyunu, diğeri ise müzikal şeklinde olacak. Bu oyunların birçoğu İpekyolu ve Erciş ilçesinde de sahnelenecek. Mencel Tiyatro olarak dileğimiz tüm oyunlarımız her yerde sahnelenebilmesidir” dedi.

Kaynak; VanEkspres

İlginizi Çekebilir

Van Edremit Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Duyurdu

Van Edremit Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Duyurdu Van‘ın Edremit Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı hazırlıklarını birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.