Son Korono Sayıları
Van Valisi Son Koronavirüs Sayılarını Açıkladı

Van Valisi Son Koronavirüs Sayılarını Açıkladı!

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, Van’da koronavirüsle ilgili son gelişmeleri paylaştı.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, kentteki son gelişmelerle alakalı WanHabercom’dan Uğur Tunçdemir’e özel açıklamalarda bulundu.

Van’da 21 bin kişinin kontrol altında izole edildiğini belirten Vali Bilmez, herkesin risk altında olabileceğini belirterek uyarılarda bulundu. Kente batıdan gelen kişilere çok dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Vali Bilmez, bu tür kişilerle temastan kaçınılması gerektiğini söyledi. Kentteki güncel koronavirüs rakamlarını paylaşan Vali Bilmez, vefat sayısının 4’e yükseldiğini, 70’e yakın pozitif vakanın ise tedavi altında olduğunu aktardı.

“Van’daki vefat sayısı yükseldi”


Koronavirüsle alakalı Van’daki son bilgileri paylaşan Vali Bilmez, kentteki vefat sayısının 4’e yükseldiğini açıkladı. Entübe ve yoğun bakımda tedavi gören hastalarla alakalı da konuşan Bilmez, “Van genelinde yaklaşık 70 vakamız, 4 vefat eden hemşerimiz var. Yoğun bakımda 10’un altında, entübe durumda ise 5’in altında vaka var. Bugüne kadar tedavisi tamamlanan 13 hastamız ise taburcu edildi. Taburcu edilen hastalarımızın tamamını izole tutuyoruz. Taburcu olmaları koronavirüsten tamamen kurtuldukları anlamına gelmiyor.” Dedi.

“Herkes risk altındadır”


Vefat eden kişilerden en gencinin 51 yaşında obezite hastası bir vatandaş olduğunu belirten Bilmez, Van’da vefat eden kişilerin yaş ortalamasının 60’ın üzerinde ve hepsinin kronik rahatsızlığı olduğunu söyledi. Koronavirüsün genç, yaşlı ayrımı gözetmediğini belirten Bilmez gençleri uyararak; “Bu hastalık gençlere etki etmiyor düşüncesi tamamen yanlıştır, çünkü genç vakalarımızda oluyor. Kimse benim kronik rahatsızlığım yok veya ben daha gencim psikolojisine kapılmasın. Bu virüs tamamen sonlanmayana kadar herkes risk altındadır, herkes kendine dikkat etmelidir” ifadelerini kullandı.

“Van’da 21 Bin kişi gözlem altında”


Van genelinde bugüne kadar 24 bin kişinin izole edildiğini belirten Bilmez, bunlardan 3 bin kişinin izole sürecini tamamladığını 21 bin kişinin de izole durumunun devam ettiğini söyledi. Bilmez; “Van genelinde an itibariyle yaklaşık 21 bin kişi gözlem altında tutuluyor. Bunlarla ilgili tüm bilgiler ve verileri jandarma ve polis ekiplerimiz sistemlere yükledi. İzole altında tutulan 21 bin kişi kendini biliyor, tamamıyla taahhütname imzaladık. Bu kişilerin izole oldukları ortamlardan çıkmaması için elimizden gerekeni yapıyoruz. Bu kişiler kendilerine dikkat etmeli, ziyaretçi kabul etmemeli ve görüşmelerini telefonla gerçekleştirmelidir.” Dedi.

“Aman dikkat!”


Çoğunluğu batıdan gelen ve risk uyandıran kişileri evlerinde 14 gün boyunca takip ettiklerini belirten Bilmez; “Batıdan ve Umreden gelen kişilere çok dikkat etmeliyiz. Bu kişilerle temastan kaçındığımız gibi, bu kişilerinde bir süreliğine kendinden feragat edip sevdiklerinden ve yakınlarından uzak durması gerekiyor. Van’da izole altında bulunan vatandaşlarımızın çok büyük bir çoğunluğu batıdan gelen kişiler. Bu kişiler sadece bizi değil, tüm kenti ürkütüyor.” İfadelerini kullanırken, tüm vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

“Karantinada olması gereken kişileri Balaban’da yakaladık”


Vali Bilmez, karantina altında olması gereken iki kişiyi Van’dan kaçmak isterken Balaban’daki kontrol noktasında, ayrı iki kişiyi de uçak bileti almaya çalışırken yakaladıklarını söyledi.

“İlk önlem alan illerden biriyiz”


Vali Bilmez, daha Bilim Kurulu Kararı çıkmadan kentin giriş ve çıkışlarını gözetim altında tuttuklarını, polis ve askerlerin kente giren yolcuların ateşlerini ölçtüğünü, ateşi yüksek çıkan veya korona belirtileri bulunan kişileri de karantinaya aldıklarını vurguladı.

“Herkes büyük emekler veriyor”


Kentte bulunan doktorların Bilim Kurulu kararı doğrultusunda hastaya müdahale ettiklerini belirten Bilmez, ayrıcı doktorların kendi imkanlarıyla az ölümlerin olduğu ülkelerdeki doktorlar ile de görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu zorlu süreçte sağlık çalışanlarının büyük bir gayret içinde bulunduğunu söyleyen Bilmez, polis ve jandamanın da gerek vefa destek gruplarında, gerek vatandaşa maaşlarını iletmelerinde gerekse kent genelinde aldıkları önlemlerle büyük bir alkışı hakkettiklerini belirtti. Bilmez, kentte bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin de süreçle ilgili emek ve gayret verdiklerini hatırlattı.

“Van’a gelen otobüste 4 pozitif vaka var”


Bilmez, İstanbul’dan Van’a hareket eden bir otobüsle ilgili gelen ihbarı değerlendirdiklerini ve otobüste bulunanlar arasında 4 kişinin pozitif vaka olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Vali Bilmez; “İstanbul’dan Van’a hareket eden ve içinde 20 yolcu bulunan otobüsle ilgili gelen bir ihbar üzerine kolluk kuvvetlerimiz harekete geçti. Polis takibine alınan bu otobüsü polis ekiplerimiz Erzincan’da durdurdu. Yapılan incelemeler sonucunda pozitif vaka taşıyan 4 vatandaşı hemen hastaneye kaldırdık ve gözetim altına aldırdık. Konuyla ilgili Erzincan Valisi ile bir görüşme gerçekleştirdim. Bu vatandaşlarımız testlerinin pozitif çıktığını ve koronaya yakalandıklarını bildikleri halde otobüse binmişler. Gereken idari cezayı uyguladık. Otobüste kalan 16 vatandaşımızı da polis eskortunda Van’a getiriyoruz. Bu vatandaşlarımızdan 7’si Yüksekovalı. Yüksekova ile hemen iletişime geçip konuyla ilgili bilgi verdik. Yüksekovaya gidecek vatandaşlarımızın araçlarını tahsis ettik, gözetim altında Yüksekova’ya göndereceğiz. Geri kalan Vanlı hemşerilerimizle ilgili de gerekli önlemlerimizi aldık. Otobüsün Van’a gelmesini bekliyoruz” dedi.

Wan Haber (Uğur Tunçdemir Özel Haberi)

İlginizi Çekebilir

Van Son Dakika Haberleri

Van Valiliği Son Sayıları Açıkladı

Van Valiliği şehirdeki koronavirüs vakalarıyla ilgili son dakika açıklamalarda bulundu. Valiliğinden yapılan açıklamada; “İlimizde koronavirüs …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir