Son Dakika Van Haber
Van Valiliğinden Ulaşım ve Konaklama İçin HES Uyarısı

Van Valiliğinden Ulaşım ve Konaklama İçin HES Uyarısı

Van Valiliği Covid-19 önlemleri kapsamında, konaklama tesisleri ve şehir içi toplu ulaşımda Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması kodu alınması ile ilgili iki ayrı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararını duyurdu.

Yapılan İlk Duyuruda;

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 30.09.2020 tarih ve 2020/101 sayılı kararı


* Başta belediyeler olmak üzere ilgili diğer kurum/kuruluşlar tarafından yürütülen her türlü şehir içi toplu ulaşım aracıyla (otobüs vb.) yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında gerekli entegrasyonlar sağlanacaktır.


*Şehir içi toplu ulaşım faaliyetleri için kullanılan ulaşım kartlarını başta büyükşehir belediyemiz olmak üzere yerel yönetim birimleri ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarınca, hali hazırda kullanılmakta olan elektronik/akıllı seyahat kart sistemlerinin kişiselleştirilmesi amacıyla gerekli çalışmalara biran evvel başlanacaktır.


*Covid-19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan vatandaşlarımıza ait varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacaktır.


*Covid-19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişiler hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanacak ve suç duyurusunda bulunulacaktır.

Yapılan İkinci Duyuruda İse;

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 30.09.2020 tarih ve 2020/102 sayılı kararı


*Herhangi bir ayrım olmaksızın (özel-kamu, turizm işletme belgeli/belgesiz, ruhsat veren idare gibi) tüm konaklama tesislerinde (otel, motel, pansiyon, misafirhane, kamp vb.) müşterilerden Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması kodu istenecek ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra konaklama tesisine müşteri kabul edilebilecektir.


*HES kodu sorgulaması müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak, yapılan sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (tanılı ya da temaslı olmayan) kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilebilecektir.


*1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2 nci ve ek 1 inci maddesi hükümlerine göre konaklama tesislerince genel kolluk kuvvetlerine bildirilen müşteri bilgilerinin, ilgili genel kolluk kuvveti birimince Sağlık Bakanlığı ile sağlanan veri entegrasyonu çerçevesinde Covid-19 tanısı konulma ya da temaslı olma durumuna göre de sorgulanacaktır.


*Gerek konaklama tesisine kabul gerek genel kolluk kuvvetlerince yapılan sorgulama gerekse konaklama süresi esnasında Covid-19 tanısı konulduğu ya da temaslı olduğu tespit edilen kişilerle ilgili olarak İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgeleri ile Sağlık Bakanlığı Çalışma Rehberindeki Konaklama Tesislerinde Alınması Gereken Önlemler yerine getirilecektir.


Bu çerçevede Covid-19 tanısı konulduğu ya da temaslı olduğu tespit edilen kişilerle ilgili olarak;

* Covid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşterilerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgeleri kapsamında getirilen Güvenli Turizm Sertifikası uygulamasındaki misafir izolasyon odaların yerleştirilecektir.


* Misafir izolasyon odalarının sayıca yetersiz kaldığı durumlarda ise Kaymakamlıklar tarafından, izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan kişiler için belirlenen Süleyman Şah KYK Yurduna nakli sağlanacaktır.


*Bu Karar hükümlerine yönelik gerçekleştirilen denetimler sonucunda HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerin konaklamasına izin veren konaklama tesisleri ilgili Kaymakamlıkça 10 gün süre ile faaliyetten men edilecektir.

Kamuoyuna Duyurulur


İlginizi Çekebilir

van göç idarasi personel işçi alımı

11’i Van Olmak Üzere Göç İdaresi 60 Personel Alacak

11’i Van Olmak Üzere Göç İdaresi 60 Personel Alacak İç Göç İdaresi Başkanlığı tarafından 60 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.