Van Valiliği’nden Şehirlerarası Yolculuk Duyurusu!

Van Valiliği İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen HES Kodu genelgesi ile ilgili duyuru yaptı. Şehirlerarası yolculuk yapmak isteyen vatandaşların HES kodu alma zorunluluğu olduğu açıklandı.

Van Valiliği şehirlerarası yolculuklarla ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgeyi duyurdu.

“HES KODU OLMAYANA BİLET SATIŞI YOK”

Van Valiliği’nden yapılan duyuruda: “Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü biletleme işlemi (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecektir. HES kodu olmadan ilgili firmalar tarafından bilet satışı yapılmayacaktır.” denildi.

“TANISI OLANLAR KOLLUK BİRİMLERİNE BİLDİRİLECEK”

HES kodu kontrolü ile ilgili de bilgi verilen duyuruda, “Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınma esnasında da yolcuların HES kodu kontrol edilecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular araçlara binebilecektir Gerek bilet satışı gerekse araca alınma esnasındaki HES kodu kontrolünde; Covid-19 tanılı ya da temaslısı olduğu tespit edilen kişiler için gerekli bildirim ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacaktır.” cümlelerine yer verildi.

“ARAÇLAR 10 GÜN SÜREYLE SEFERDEN MEN EDİLECEK”

HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapılması halinde ceza uygulanacağı belirtilirken, “Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimlerimizce HES kodu olmaksızın bilet satışı yapılmaması ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınmaması hususları etkin bir şekilde denetlenecektir. Yapılan denetimler sonucunda HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara Kaymakamlar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacaktır. HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise 10 gün süre ile seferden men edilecektir.” denildi

SÜLEYMAN ŞAH YURDU’NA YERLEŞTİİRLECEK

Van’da Kovid temaslısı olan ve izolasyona uymayan vatandaşların Süleyman Şah KYK yurduna yerleştirileceği belirtildi.

Valilikte yapılan açıklamanın devamında şu cümlelere yer veirldi: “Denetimler sonucunda Covid-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde HES kodu olmadan şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla seyahat ettiği tespit edilen kişilerin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzun 11.09.2020 tarih ve 2020/96 sayılı kararı ile izolasyon alanı olarak belirlenen Süleyman Şah KYK Yurdunda zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır.”

Wan Haber

İlginizi Çekebilir

Van'da Deprem

Van’da Deprem!

Son Dakika Van’da Deprem! Van’ın Muradiye ilçesi 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir