Van Kahvaltısı İçin UNESCO’ya Başvuru Yapıldı

‘Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası’ rekoru kırılan Van’da, yöreye özgü farklı ürünlerle hem göze hem mideye hitap eden Van kahvaltısının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınması için hazırlıklar tamamlanıp UNESCO’ya başvuru yapıldı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Van kahvaltısının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne dahil edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru yaptı. Bölgedeki yaylalarda yetişen bitkilerle yapılan “otlu peynir”, un, tereyağı ve yumurta karışımıyla hazırlanan “murtuğa”, kavut, kavurmalı yumurta, cacık, süt kaymağı ve karakovan balı gibi farklı ürünlerle kentin marka değeri olan Van kahvaltısının dünyaya tanıtılması için çalışmalar devam ediyor.

Van Kahvaltısı İçin UNESCO’ya Başvuruldu

VAN KAHVALTISINI DİĞER KAHVALTILARDAN AYIRT EDEN ÖZELLİK

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, yaptığı açıklamada, Van kahvaltısının tüm dünyaya tanıtılmasıyla ilgili çalışma yaptıklarını söyledi. Şevli, Van kahvaltısını diğer kahvaltı çeşitlerinden ayırt eden en belirgin özelliğinin kentteki yaylalarda ve dağ eteklerinde yetişen endemik bitki türleri ve bu yaylalarda beslenen hayvanlardan elde edilen sütle yapılan otlu peynir olduğunu söyledi. Bölgede yetişen hayvanın etinden yapılan kavurma, karakovan balı ve tereyağı, kaymak, cacık gibi ürünlerin de doğal yöntemlerle yapıldığını vurgulayan Şevli, kahvaltı kültürünün günümüzde de aynı canlılığıyla devam ettiğini aktardı.

Van Kahvaltısını Diğer Kahvaltılardan Ayıran Birçok Özelliği Var

“GEÇMİŞTE SÜT EVLERİYLE BAŞLAYAN BU KÜLTÜRÜ DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

Van kahvaltısının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurduklarını anlatan Şevli, şunları kaydetti “UNESCO bizden Van kahvaltısının türlerini sormuyor, bunun kültürünü soruyor. Biz de UNECSO’ya Van kahvaltısının kültürüyle müracaatımızı yaptık.

Van Kahvaltısı

Bu çalışma hem ilimiz hem de bölgemiz için çok önemli bir kazanım olacak. Van denince akla kahvaltısı ve kedisi geliyor. Van, turizm açısından da ciddi anlamda bir potansiyele sahip. Eskilere dayanan kahvaltı kültürü günümüzde de devam ediyor. Sabah erkenden işe gidenlerin bazıları fırınlardan ekmek, çörek, bazıları da kahvaltıcılardan tereyağı, cacık, peynir alarak bir sehpa etrafında taburelere oturup kahvaltılarını yapıyor. Kadınlar da aynı şekilde kışın evlerde, yazın da bahçelerde toplanıp beraber kahvaltı yapıyor. Geçmişte süt evleriyle başlayan bu kültürü devam ettirmek istiyoruz”

İlginizi Çekebilir

Van’da Muhtar ve Korucular Göz Altına Alındı

Van'da Muhtar ve Korucular Göz Altına Alındı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir